Рішення від 10.12.2020 по справі 560/7049/20

Справа № 560/7049/20

РІШЕННЯ

іменем України

10 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови необґрунтованою та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати необґрунтованою відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в призначенні пенсії на пільгових умовах (у зв'язку із відсутністю спеціального стажу роботи);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про нарахування пенсії за вислугою років як працівнику охорони здоров'я, позивач отримала відмову, яку вважає необґрунтованою та просить призначити їй пенсію за вислугою років.

На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Головне управління позов не визнає, вважає, що подана позивачем заява розглядалася в порядку Закону України "Про звернення громадян", тому підстав вважати відмову необґрунтованою та призначати пенсію позивачу за вислугою років у Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області немає.

Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Від сторін заявлене клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Враховуючи те, що дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, в задоволенні клопотання суд відмовляє.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Відповідно до ухвали від 09.11.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 14.07.2020 року звернулась до Головного і управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про надання роз'яснення щодо права на призначення пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

При зверненні позивач надало копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію свідоцтва про розірвання шлюбу, копію свідоцтва про народження, копію свідоцтва про народження дитини, копію диплома, копію трудової книжки.

Листом №3916-3351/Д-03/8-2200/20 від 12.08.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для призначення пенсії за вислугу років, як працівнику охорони здоров'я, у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, передбаченого статтею 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Вважаючи відмову відповідача необґрунтованою та такою, що порушує її право на пенсійне забезпечення, позивач звернулася до суду з цим позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 058-IV (далі Закон № 1058-IV).

Згідно зі статтею 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління ПФУ 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, (далі Порядок № 22-1).

Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 4.1 цього Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

За вимогами пункту 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення, перерахунок або переведення з одного виду пенсії на інший, як це має місце в розглядуваному випадку, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Як зазначено вище, суд встановив, що ОСОБА_1 14.07.2020 звернулась до Головного і управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про надання роз'яснення щодо права на призначення пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

При зверненні позивач надало копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію свідоцтва про розірвання шлюбу, копію свідоцтва про народження, копію свідоцтва про народження дитини, копію диплома, копію трудової книжки.

Листом №3916-3351/Д-03/8-2200/20 від 12.08.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для призначення пенсії за вислугу років, як працівнику охорони здоров'я, у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, передбаченого статтею 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Враховуючи, що позивачем не дотриманий порядок подання документів для призначення пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", відповідачем не приймалось рішення про відмову у призначенні пенсії за цим Законом.

Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) захисту підлягають саме порушені права. В розглядуваному випадку позивач не зверталася до відповідача із заявою про призначення пенсії, а відповідачем не приймалось рішення про відмову в призначенні пенсії або переведенні на інший вид пенсії, тобто, відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача з цього питання.

Лист відповідача не є індивідуальним актом в розумінні КАС України, а відповідачем не приймалось рішень, які обмежують реалізацію соціальних гарантій позивача чи які свідчать про відмову у виконанні законних вимог, відповідно відсутнє порушене права позивача, яке має захищатися в порядку адміністративного судочинства, що обумовлює висновок про відсутність підстав для задоволення позову.

Доводи позивача про звернення до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є безпідставними, оскільки, як встановив суд, 14.07.2020 позивачем подана заява довільної форми про надання роз'яснення, що суперечить вимогам як Закону №1058-IV, так й Порядку №22-1. Відповідно, відповідачем така заява розглянута в порядку, визначеному Законом України "Про звернення громадян", та надана відповідь із роз'ясненням вимог законодавства.

При цьому суд ще раз звертає увагу, що відповідачем не приймалось рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за вислугу років згідно пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто в цьому випадку відсутнє рішення суб'єкта владних повноважень, яке б порушувало права позивача.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є передчасними, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.

Враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в хмельницькій області про визнання відмови необґрунтованою та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 10 грудня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.В. Матущак