Справа № 560/1364/20
іменем України
10 грудня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо не зарахування позивачу до стажу, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці роботи в управлінні юстиції Хмельницького облвиконкому у період з 31.03.1980 по 11.06.1992, а також щодо призначення довічного грошового утримання судді у відставці з розрахунку 80% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, та зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці час роботи в управлінні юстиції Хмельницького облвиконкому у період з 31.03.1980 по 11.06.1992, здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 01.01.2019, з урахуванням раніше здійснених виплат.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 28 квітня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Ухвалою від 30 квітня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 , залишив без руху. Вказав, що недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом надання документально обґрунтованого пояснення щодо причин пропуску строку звернення до суду або заяви про поновлення цього строку.
Ухвалою від 08 липня 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у задоволені клопотання ОСОБА_1 про поновлення строку звернення до суду. Визнав неповажними причини пропуску строку звернення до суду з вимогами про зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці часу роботи в управлінні юстиції Хмельницького облвиконкому у період з 31.03.1980 по 11.06.1992, та здійснення перерахунку та виплати довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 01.01.2019, та задовольнив частково клопотання клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії залишив без розгляду в частині позовних вимог про зобов'язання зарахувати до стажу роботи, що дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці час роботи в управлінні юстиції Хмельницького облвиконкому у період з 31.03.1980 по 11.06.1992 та перерахунку та виплати довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді за період з 01.01.2019 по 05.09.2019. Розгляд справи за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області продовжив в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо призначення довічного грошового утримання судді у відставці з розрахунку 80% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, та зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання, починаючи з 06.09.2019, з урахуванням раніше здійснених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що 01.01.2019 року відповідач неправомірно визначив грошове утримання у розмірі 80 відсотків від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, на 10 відсотків зменшивши грошове утримання. Вказує, що 12.12.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою, в якій просив повідомити про підстави зменшення довічного грошового утримання. Листом від 10.01.2020 року відповідач повідомив, що з 19 липня 2013 року на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 11.09.2013, яка набрала чинності згідно з ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.11.2013, управлінням Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому проведене нарахування щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці в розмірі 90% суддівської винагороди. З 30.09.2016 року набрав чинності закон України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року №1402-VІІ (далі - Закон 1402). Згідно з пунктом 25 Прикінцевих та перехідних положень Закону 1402 щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці обчислюється в розмірі 80% суддівської винагороди. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більше ніж 90% суддівської винагороди судді. Відповідно до розрахунку Територіального управління Державної судової адміністрації в Хмельницькій області стажу, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, стаж роботи на посаді судді становить 17 років 9 місяців 26 дні (з 13.12.1970 року по 31.03.1980 року та з 11.06.1992 року по 19.12.2000 року). Позивач вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо визначення довічного грошового утримання судді у відставці з розрахунку 80% суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді з 01.01.2019, оскільки норми пункту 25 Прикінцевих та перехідних положень закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VІІІ від 02.06.2016 року поширюються на суддів, які ідуть у відставку після набрання чинності цим Законом. Вказує, що пунктом 11 Перехідних положень Закону №2453-VІ передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день набрання чинності цим Законом. Тому, до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посаді судді, необхідно зарахувати також час роботи в управління юстиції Хмельницького облвиконкому у період з 31.03.1980 по 11.06.1992. Просить позов задовольнити.
В поданому до суду відзиві відповідач зазначив, що з 01.01.2007 року позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України. В період з 01.01.2007 року по 23.04.2012 року отримував довічне грошове утримання судді у відставці, призначене територіальним управлінням Державної судової адміністрації. При передачі функції з призначення та виплати довічного грошового утримання судді у відставці органам Пенсійного фонду розміри грошового утримання не переглядалися, виплата довічного грошового утримання продовжувалась за наявними в пенсійній справі документами. З 24.04.2012 року на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 29.08.2012 року ОСОБА_1 переведено на пенсію державного службовця. З 19.07.2013 року на виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду від 11.09.2013 року позивачу здійснено нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у відповідності до частини 3 статті 138 закону України "Про судоустрій та статус суддів" відповідно нових умов оплати праці суддів, працюючих на відповідних посадах. Вказує, що з 01.01.2019 року позивачу проведений перерахунок довічного грошового утримання з урахуванням суддівської винагороди в розмірі 47574,00 грн, згідно з довідкою про суддівську винагороду №375 від 26.12.2018 року, виданою Держаною судовою адміністрацією України в Хмельницькій області, та з 01.02.2019 року з урахуванням суддівської винагороди в розмірі 51867,00 грн, згідно з довідкою про суддівську винагороду №43 від 31.01.2019 року, виданою Держаною судовою адміністрацією України в Хмельницькій області, з врахуванням норм закону України "Про судоустрій та статус суддів" №1402-VІІІ від 02.06.2016 року щодо обчислення стажу роботи на посаді судді, чинного на час проведення перерахунку, а саме у розмірі 80% суддівської винагороди, що відповідає 17 рокам 9 місяцям 26 дням стажу на посаді судді. Вважає вимоги позивача щодо здійснення з 01.01.2019 року перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% від суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді безпідставними, а тому в задоволенні позову просить відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 з 01.01.2007 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, та з 19.07.2013 отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 90% суддівської винагороди, призначеної згідно з постанови Хмельницького міськрайонного суду від 11.09.2013 по справі №686/15254/13-ц.
31.01.2019 у зв'язку з збільшенням окладів судді на підставі закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2019 №2629-VII відповідач здійснив позивачу перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2019 у розмірі 80% суддівської винагороди.
12.12.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90%.
Листом від 10.01.2020 №М-2349-0-02.26-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що при здійсненні перерахунків з 01.01.2019 та з 01.02.2019 щомісячне довічне грошове утримання визначене в розмірі 80% суддівської винагороди, що відповідає 17 рокам стажу роботи на посаді судді. Застосовувати постанову Хмельницького міськрайонного суду від 11.09.2013, щодо обчислення щомісячного довічного грошового утримання в розмірі 90% суддівської винагороди підстав немає, оскільки відповідно до статті 3 КАС України судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи.
Вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо зменшення з 01.01.2019 розміру суддівської винагороди (з 90% до 80%), яка використовується для визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 126 Конституції України незалежність і недоторканість суддів гарантується Конституцією і законами України.
Згідно з пунктом 8 частини 4 статті 48 закону України "Про судоустрій і статус суддів" №1402-VIII від 02.06.2016, чинного на час перерахунку з 01.01.2019, незалежність судді забезпечується належним матеріальним та соціальним забезпеченням судді.
За змістом частин 1-4 статті 142 закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІII судді, який вийшов у відставку, після досягнення чоловіками віку 62 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується пенсія на умовах, визначених зазначеним Законом, або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у відставці в розмірі 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді.
У разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 зазначив, що право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне або щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді. Надання судді матеріального захисту є гарантією забезпечення його незалежності. Разом з тим, будь-яке зниження рівня гарантій незалежності суддів суперечить конституційній вимозі неухильного забезпечення незалежного правосуддя.
Постановою від 11 вересня 2013 у справі №686/15254/13-ц Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області визнав протиправною відмову відповідача у виплаті позивачу щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у відповідності до частини 3 статті 138 закону України "Про судоустрій і статус суддів", відповідно нових умов оплати праці суддів, працюючих на відповідних посадах, та зобов'язав відповідача здійснювати нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці позивачу у відповідності до частини 2 статті 138 закону України "Про судоустрій та статус суддів" відповідно нових умов оплати праці суддів, працюючих на відповідних посадах з 19 липня 2013 року з урахуванням виплачених сум.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з частиною 2 статті 13 закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІII судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
На виконання постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 11 вересня 2013 у справі №686/15254/13-ц Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Розпорядженням №809709 здійснило позивачу нарахування щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 90% суддівської винагороди, визначивши стаж роботи позивача на посаді судді 27 років 10 місяці 12 днів.
Отже, з урахуванням обставин, встановлених рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області у справі №686/15254/13-ц, та Розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №809709 стаж позивача на посаді судді для виплати щомісячного довічного утримання становить 27 років 10 місяці 12 днів, що дає йому право на отримання довічного грошового утримання, визначеного в розмірі 90% суддівської винагороди.
пунктом 34 Розділу XII Прикінцевих та перехідних положень закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІII передбачено, що судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання).
Отже, позивач призначений на посаду судді до набрання чинності законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VІII зберігає визначення стажу роботи на посаді судді відповідно до законодавства, що діяло на день його призначення.
Відповідно до розрахунку Територіального управління Державної судової адміністрації України в Хмельницькій області, що міститься в матеріалах пенсійної справи, суддівський стаж позивача, що дає право на встановлення щомісячного грошового утримання судді у відставці складає 30 років 10 місяців 19 днів. Підстави для його зменшення відсутні.
Таким чином, з врахуванням положень частини 3 статті 141 закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VI в редакції закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.02.2015 №192-VIII, щомісячне довічне утримання позивача має становити 90% заробітної плати судді.
Тому, відповідач безпідставно здійснив перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивача з 01.01.2019 з розрахунку 80% суддівської винагороди.
Правовою підставою для перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці є факт зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді.
Відповідно до закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2019 становить 1921,00 грн.
Таким чином, з 01.01.2019 посадовий оклад судді обраховується, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1921,00 грн. Тому з цієї дати зміна грошового утримання працюючого судді є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Позивач надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області довідку від 31.01.2019 №43, відповідно до якої станом на 01.01.2019 суддівська винагорода, яка враховується при призначенні/перахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, складає 51867,00 грн.
Отже, на підставі заяви позивача, у зв'язку із зміною з 01.01.2019 розміру суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, відповідач зобов'язаний здійснити позивачу перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з розрахунку 90% суддівської винагороди.
Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на пункт 25 Прикінцевих та перехідних положень закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року №1402-УІІІ, а саме щодо визначення позивачу при здійсненні перерахунку з 01.01.2019 року щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 80% суддівської винагороди, що відповідає 17 рокам 9 місяцям 26 дням стажу на посаді судді, оскільки відповідач Розпорядженням №809709 від 11.12.2013 самостійно визначив стаж роботи судді 27 років 10 місяці 12 днів.
Крім того, в рішенні №968250809709 про перерахунок пенсії від 19.02.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також визначило позивачу стаж роботи судді 27 років 10 місяці 12 днів.
Довічне грошове утримання, перерахунок якого є предметом розгляду, призначене позивачу з 12.09.2013 року в розрахунку 90% грошового забезпечення з урахуванням стажу судді, який дає право на призначення щомісячного грошового утримання судді у відставці 27 років 10 місяці 12 днів.
Тому, визначенням позивачу стажу роботи на посаді судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці 17 років 9 місяців 26 дні, та щомісячного довічного грошового утримання у розмірі 80% суддівської винагороди, суд вважає неправомірним.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення розміру відсотків щомісячного довічного грошового утримання суддівської винагороди працюючого судді з 90% до 80% при перерахунку позивачу щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку із зміною з 01.01.2019 розміру складових суддівської винагороди працюючого судді та при подальшому нарахуванні щомісячного довічного грошовою утримання та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання з 06.09.2019, виходячи з 90% суддівської винагороди, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позов слід задовольнити.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо перерахунку з 06.09.2019 розміру щомісячного довічного грошового утримання суддівської винагороди працюючого судді з урахуванням 80% суддівської винагороди при перерахунку ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання у зв'язку із зміною з 01.01.2019 розміру суддівської винагороди працюючого судді.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання з 06.09.2019, виходячи з 90% суддівської винагороди, яка враховується при перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук