Рішення від 10.12.2020 по справі 540/2784/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2784/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач зазначає, що 19.08.2020 року Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції направило довідку № 3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 року, за посадою начальник сектору інженерного забезпечення ДДУПВП в Херсонській області, що становить: посадовий оклад в розмірі 5780,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (40 %) - 2875,00 грн.; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (47%) - 2716,60 грн.; надбавка за особливо вважливі завдання (49,1%) - 4942,41 грн.; премія (38,1%) - 3835,15 грн.; всього - 21560,15 грн.

04.09.2020 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно вищевказаної довідки, однак отримав лист від 16.09.2020 № 3556-3488/П-03/8-2100/20, яким повідомлено, що 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема п.1,2 Постанови № 103. Нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося. Але зазначене не відповідає чинному законодавству, тому вважає, зазначені дії відповідачів протиправними, а свої права на отримання встановленого розміру пенсії порушеними.

Позивач просить суд:

- визнати протиправними дії (відмову) Головного Управління ПФУ у Херсонській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно наданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019 року;

- зобов'язати Головне Управління ПФУ у Херсонській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 05.03.2019 року згідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 року, за посадою начальник сектору інженерного забезпечення ДДУПВП в Херсонській області, що становить: посадовий оклад в розмірі 5780,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років (40 %) -2875,00 грн.; надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (47%) - 2716,60 грн.; надбавка за особливо вважливі завдання (49,1%) - 4942,41 грн.; премія (38,1%) - 3835,15 грн.; всього 21560,15 грн., з урахуванням раніше фактично отриманих сум та виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати звіт про виконання судового рішення у місячний строк з дати набрання цим рішенням законної сили.

Ухвалою суду від 02.10.2020 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.

Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.

Ухвалою суду від 13.10.2020 року відкрито провадження в адміністративній справи та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

20.10.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, вважає їх необґрунтованими. Зазначає, що 05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними, зокрема, пункти 1, 2 Постанови №103.

До врегулювання на законодавчому рівні питання щодо умов, порядку та розміру подальшої виплати пенсій, перерахованих на виконання Постанови №103, виплата пенсій органами Пенсійного фонду України продовжувалася в попередньо встановлених розмірах.

Відповідач зазначає, що Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у березні 2018 року вже надавало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачу у зв'язку із прийняттям Постанови № 704, а надання інших довідок з іншими даними з тих самих підстав не передбачено.

Крім того, згідно з пунктами 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі наданих уповноваженим органом документів, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Щодо встановлення судового контролю відповідач вказує на те, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області може ухилятися від виконання рішення суду.

27.10.2020 року до суду надійшла відповідь на відзив. Позивач зазначає, що з 05.03.2019 року має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704. Відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у проведенні перерахунку пенсії порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Крім того, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи викладене, суд розглядає дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.

Відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій від 18.08.2020 року № 3.1/8326/Мст, виданої ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за інформаційно - аналітичне забезпечення, надбавки за особливо важливі завдання, премії за відповідною посадою, за нормами, чинними на 05.03.2019 р., за посадою "начальник сектору інженерного забезпечення ДДУПВП в Херсонській області" становить:

посадовий оклад - 5780,00 грн.;

оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410,00 грн.;

надбавка за вислугу років (40%) - 2876,00 грн.;

надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (47%) - 2716,60 грн.

надбавка за особливо важливі завдання (49,1 %) - 4942,41 грн.;

премія (38,1 %) - 3835,15 грн.;

усього - 21560,15 грн.

04.09.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

На звернення ОСОБА_1 стосовно перерахунку пенсії на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 18.08.2020 року № 3.1/8326/Мст Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області листом № 3556-3488/П-03/8-2100/20 від 16.09.2020 року повідомлено про те, що нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням законної сили не приймалося.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норм права.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років (ст. 1 Закону № 2262-ХІІ).

Згідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

У частині 3 цієї статті визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення, який провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Обчислення пенсій здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, які видаються відповідними органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими установами, організаціями і підприємствами, де працювала особа. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, тобто на момент зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Згідно з п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. При цьому пенсіонери звертаються до органів, що призначають пенсії з відповідними заявами та в разі необхідності подають документи, які дають право на підвищення пенсії.

Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача стосовно перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року.

Підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є факт отримання пенсійним органом відповідної довідки про грошове забезпечення пенсіонера.

Вказана правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, що викладена в постановах від 02 квітня 2019 року (справа № 552/5663/16-а), від 12 червня 2019 року (справа № 643/212/17), від 19 липня 2019 року (справа № 640/17250/16-а).

21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Пунктами 1-2 зазначеної Постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374). Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови № 103 Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та внесені цією постановою зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 року в Постанові №103 відсутні вимоги щодо використання під час перерахунку пенсій виключно таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

В свою чергу, пункт 5 Порядку № 45 з 05.03.2019 року залишається діяти в редакції що діяла до внесення змін Постановою №103 (з урахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України № 497 від 20.06.2018 року), а саме:

"5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться:

особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374);

особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою".

Оскільки рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018 року, що 05.03.2019 року набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними, в тому числі і внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 зміни до додатку 2 Порядку, тому з 05.03.2019 року залишається діяти попередня редакція Додатку 2 до Порядку, що встановлює форму Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років передбачено зазначення і інших додаткових видів грошового забезпечення, які виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.

Також, у Примітці до зазначеного Додатку 2 до Положення визначено, що "У довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються".

За таких обставин, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 року ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704.

Таким чином, перерахунок пенсії потрібно здійснити з 01.04.2019 року (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги встановлені обставини справи та правову позицію Верховного Суду, яка викладена у рішенні від 17.12.2019 по справі № 160/8324/19, суд доходить висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року із 01.04.2019 є протиправними, а тому відповідача належить зобов'язати перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію відповідно до довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року, з врахуванням раніше виплачених сум із 01.04.2019 року.

Відтак, беручи до уваги, що позивач просив визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії із 05.03.2019 та зобов'язати перерахувати та виплачувати пенсію із 05.03.2019, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Щодо вимоги здійснити виплату недоотриманих сум з 05.03.2019 року, суд зазначає наступне.

Задоволення позовних вимог щодо зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року, починаючи з 01.04.2019 року, є належним способом захисту порушених прав позивача.

Зобов'язання здійснення перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року покладає на Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області обов'язок здійснити виплату недоотриманих сум з 01.04.2019 року.

Таким чином, позовні вимоги в частині здійснення виплати недоотриманих сум з 01.04.2019 року є складовою частиною вимог про перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019 року та дублюють ці вимоги, про що зазначено судом вище.

Щодо позиції відповідача про відсутність у видатковій частині бюджету Пенсійного Фонду України коштів на проведення виплат зазначеній категорії пенсіонерів, а їх здійснення є порушенням чинного бюджетного законодавства, то суд вказує про наступне.

Суд зауважує, що зазначені доводи відповідача суперечать практиці Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні в справі " Кечко проти України", " Ромашов проти України " згідно яких реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням системного аналізу правових норм, наведених вище, досліджених судом доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд зазначає таке.

Згідно зі ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Частина 2 статті 14 КАС України передбачає, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Зі змісту поданої заяви вбачається, що позивач просить встановити судовий контроль за виконання судового рішення шляхом зобов'язання відповідача надати звіт про його виконання у місячний строк.

Судовий контроль у формі зобов'язання подати звіт є формою забезпечення виконання судових рішень.

Згідно із частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми слідує, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду, а тому суд не вбачає підстав для зобов'язання суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з приписами ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З врахуванням пропорційності задоволених позовних вимог, суд вважає, що сплачений позивачем судовий збір у сумі 840,80 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) щодо відмови ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) у перерахунку пенсії згідно наданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій № 3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.1/8326/Мст від 18.08.2020 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 05.03.2019 року, за посадою "начальник сектору інженерного забезпечення ДДУПВП в Херсонській області", що становить: посадовий оклад - 5780,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби - 1410,00 грн., надбавка за вислугу років (40 %) - 2875,00 грн., надбавка за інформаційно-аналітичне забезпечення (47%) - 2716,60 грн., надбавка за особливо вважливі завдання (49,1%) - 4942,41 грн., премія (38,1%) - 3835,15 грн., усього 21560,15 грн., починаючи з 01.04.2019 року, з урахуванням проведеним виплат.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, вул. 28 Армії, 6, м. Херсон, 73036) судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.О. Варняк

кат. 112010201