Ухвала від 10.12.2020 по справі 480/8849/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

10 грудня 2020 року Справа № 480/8849/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області, в якій просить:

1) визнати протиправними дії Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо реєстрації ОСОБА_2 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області;

2) скасувати постанову Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 04 грудня 2020 року № 10 “Про реєстрацію міського голови”;

3) зобов'язати Буринську міську територіальну виборчу комісію Конотопського району Сумської області розглянути питання щодо визнання ОСОБА_2 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, і призначення повторних виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 25.10.2020 відбулися вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, на яких згідно постанови Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 01.11.2020 №28 “Про результати виборів Буринського міського голови” Ладуху Віктора Борисовича визнано обраним Буринським міським головою Конотопського району Сумської області, та результати таких виборів офіційно оприлюднено відповідачем шляхом їх опублікування 06 листопада 2020 року в Буринській районній газеті “Рідний край” (№ 45), а також розміщено на офіційному веб-сайті Буринської міської ради.

Вважає, що ОСОБА_2 відповідно до частини 1 статті 283 Виборчого кодексу України та пункту 1.3 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року № 433 (далі - Роз'яснення) мав подати до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області заяву про реєстрацію міським головою з 07.11.2020 по 26.11.2020 (включно), однак, у зазначений строк вказану заяву ОСОБА_2 подано не було.

Також, ОСОБА_2 всупереч ч.2 ст.283 Виборчого кодексу України та п.5.2 Роз'яснення не було подано і звернення до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області щодо наявності поважних причин, які перешкоджають поданню ним протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів документів, передбачених статтею 283 Виборчого кодексу України.

Відтак, відповідно до частини четвертої статті 283 Кодексу, пункт 5.5 Роз'яснення відповідач зобов'язаний був прийняти рішення про визнання ОСОБА_2 таким, що відмовився від посади Буринського міського голови Конотопського району Сумської області, і не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття такого рішення призначати повторні вибори Буринського міського голови Конотопського району Сумської області.

Однак, 04.12.2020 ОСОБА_2 подано до відповідача заяву про реєстрацію міським головою разом з копіями листів непрацездатності про перебування на лікарняному у період з 11 листопада по 23 листопада 2020 р. та з 25 листопада по 03 грудня 2020 р. та постановою № 10 від 04.12.2020 відповідач з власної ініціативи визнав причини пропуску строку подання документів поважними і зареєстрував ОСОБА_2 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області.

У той же час, у вказаній постанові виборчою комісією не було встановлено для ОСОБА_2 іншого строку для подання відповідних документів ніж той, що передбачений у частині 1 статті 283 Виборчого кодексу України.

Вважає, що дії відповідача щодо реєстрації ОСОБА_2 Буринським міським головою Конотопського району Сумської області та прийняття оскаржуваної постанови безпосередньо порушують виборчі права позивача.

Позивач при поданні позову стверджує, що позов подано за правилами розгляду термінових справи згідно ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України, частиною 9 якої передбачено, що суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору.

У той же час, відповідно до ч.ч.1,4 ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти ВІДПОВІДНОГО ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Тобто за приписами даної норми спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій, розглядаються за правилами ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України, лише якщо вони виникли у межах відповідного виборчого процесу.

У свою чергу, згідно ч.1 ст.196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до ч.3 ст.196 Виборчого кодексу України виборчий процес завершується через 15 днів після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Кодексом.

У свою чергу, згідно із частиною 1 статті 282 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія з відповідних місцевих виборів не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, міської, районної в місті, районної, селищної, сільської ради, сільських, селищних, міських голів, а також розміщує їх на офіційному веб-сайті комісії чи відповідної ради (за наявності), регіонального, територіального представництва Центральної виборчої комісії (у разі їх утворення).

Так, постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року № 795-IX чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів призначено на 25 жовтня 2020 року.

25.10.2020 відбулися перші місцеві вибори, зокрема, Буринського міського голови Конотопського району Сумської області та постановою Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області від 01.11.2020 №28 “Про результати виборів Буринського міського голови” визнано обраним головою Буринської міської ради ОСОБА_2 .

Вказана постанова відповідача від 01.11.2020 №28 офіційно оприлюднена шляхом її опублікування 06 листопада 2020 року в Буринській районній газеті “Рідний край” (№ 45), а також таку постанову розміщено на офіційному веб-сайті Буринської міської ради.

Вказане не заперечується позивачем у позовній заяві.

Відтак, виборчий процес з виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області завершився 22.11.2020 (через 15 днів після офіційного оприлюднення результатів виборів). Водночас, предметом оскарження є дії та рішення виборчої комісії вчинені вже в грудні 2020р., тобто вже після завершення виборчого процесу з виборів Буринського міського голови Конотопського району Сумської області.

Верховний Суд у постанові від 04 лютого 2019 року у справі №855/15/19, зробив правовий висновок, відповідно до якого, спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.

Враховуючи вищезазначене, приймаючи до уваги, що спір виник поза межами виборчого процесу, він не належить до спорів, особливості розгляду яких визначені ст.273 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому розгляд і вирішення таких справ здійснюється у загальному порядку.

При цьому, відповідно до ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Із позову вбачається, що позивачем заявлено фактично одну вимогу немайнового характеру, однак, до позовної заяви не додано документу, що підтверджує сплату судового збору, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, а тому позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Так, статтею 7 Закону України "Про державний бюджет на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX у 2020 році прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2020 року становить 2102 гривні.

Згідно п. п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80грн.).

Тобто, позивачем має бути сплачено 840,80грн. судового збору, однак, до позовної заяви не додано ні належним чином обґрунтованого клопотання про звільнення від сплати судового збору з наданням відповідних доказів, ні квитанції банку про сплату судового збору у визначеному розмірі.

Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Згідно ч.2 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст. ст. 132, 133, 160, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Буринської міської територіальної виборчої комісії Конотопського району Сумської області про визнання дій протиправними, скасування постанови та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені позивачем протягом семи днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду оригіналу документа, що підтверджує доплату судового збору у розмірі 840,80грн., який необхідно перерахувати за наступними реквізитами:

Отримувач коштів: Сумська міська отг22030101

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37970593

Банк отримувача Казначейство України

Код банку отримувача (МФО) 899998

Рахунок отримувача UA878999980313151206084018540

Код класифікації доходів бюджету 22030101

Призначення платежу *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб, реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи або серія та номер паспорта громадянина України; Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Сумський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.

Копію даної ухвали направити особі, що звернулась з позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя І.Г. Шевченко