Рішення від 10.12.2020 по справі 480/8031/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2020 року Справа № 480/8031/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/8031/20

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії за віком;

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 , перерахунок пенсії за віком з моменту призначення пенсії.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з метою перерахунку пенсії за віком позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії за віком, та надав всі необхідні документи.

У серпні 2020 року отримав лист-відповідь відповідача від 12.08.2020року №1800-0305-8/38277, яким Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило, що підстав для перерахунку пенсії немає.

У листі зазначено, що рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №3 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2020року №31 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно архівних довідок № 1204-02/2468 від 30.04.2018року, № 1204-02/5378 від 03.08.2018року, виданих відділом по справах архівів адміністрації міста Новий Уренгой. За результатами розгляду матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на території України з 01.10.2015. При визначенні розміру пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.01.2000 по 17.08.2015 за 110 календарних місяців. У наданій довідці №1204-02/2468 від 30.04.2018 зазначена середньомісячна заробітна плата середньооблікового працівника, а не заробітна плата працівника за відповідною або аналогічною професією (посадою).

Позивач вважає таке рішення протиправним та таким, що порушує його права на соціальний захист.

Ухвалою суду від 17.11.2020 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що вважає позовні вимоги необґрунтованими, оскільки згідно інформації відділу з питань перерахунків пенсій головного управління що позивачу було призначено пенсію за віком на території України з 01.10.2015. При визначенні розміру пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.07.2000 по 17.08.2015 за 110 календарних місяців. Позивач звернувся до головного управління з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за віком. Листом від 12.08.2020 року № 1800-0305-8/38277 головне управління повідомило позивача, що йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно архівних довідок № 1204-02/2468 від 30.04.2018, №1204-02/5378 від 03.08.2018, виданих відділом по справах архівів адміністрації міста Новий Уренгой. У наданій довідці №1204-02/2468 від 30.04.2018 зазначена середньомісячна заробітна плата середньооблікового працівника, а не заробітна плата працівника за відповідною або аналогічною професією (посадою).

Враховуючи зазначене, відповідач вважає, що відмова у перерахунку пенсії була правомірна і просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 30-31).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії.

Листом від 12.08.2020 року №1800-0305-8/38277 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що рішенням відділу з питань перерахунків пенсій №3 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 11.08.2020року №31 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії згідно архівних довідок № 1204-02/2468 від 30.04.2018року, № 1204-02/5378 від 03.08.2018року, виданих відділом по справах архівів адміністрації міста Новий Уренгой. За результатами розгляду матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на території України з 01.10.2015. При визначенні розміру пенсії було враховано заробітну плату за період з 01.01.2000 по 17.08.2015 за 110 календарних місяців. У наданій довідці №1204-02/2468 від 30.04.2018 зазначена середньомісячна заробітна плата середньооблікового працівника, а не заробітна плата працівника за відповідною або аналогічною професією (посадою) (а.с. 10).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі по тексту- Закон №1058-VI) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування , яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом. Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування , сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше.

За приписами п.1 ч. 1ст.24 Закону №1058- VI страховий стаж - це період (строк, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч.2 ст.24 Закону №1058-VI страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду Відповідно до вимог цього закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно ст.40 Закону №1058- VI заробітна плата(дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітна плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними , що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 919 (надалі по тексту Порядок №919).

Відповідно до п.1 Порядку №919 встановлено механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 1 липня 2000 р. становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 1 липня 2000 р. за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь - які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 1 липня 2000 р. у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або в інших незалежних від застрахованої особи обставинами.

П.2 Порядку №919 визначено, що у випадку повної втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за відповідний період заробітна плата визначається за відповідною професією (посадою) на зазначеному підприємстві, в установі, організації за календарний рік, що передує року, з якого призначається пенсія.

У разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року, з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Так, досліджуючи зміст наданих ОСОБА_1 довідок №1204-02/2468 від 30.04.2018 року та №1204-02/5378 від 03.08.2018 (а. с. 12-13) судом встановлено, що наведені довідки не містять відомостей щодо заробітної плати за посадами (слюсаря -монтажника та монтажника стальних та залізобетонних конструкцій) на яких працював позивач з 07.12.1979 року по 06.10.1998 рік та з 19.01.1989 року по 10.01.1993 рік, а виключно зазначені відомості щодо середньомісячної заробітної плати одного працівника та середньоблікової чисельності працівників та службовців на ПММ №9 «Сибкомплектмонтаж».

Отже, суд приходить висновку, що відповідачем правомірно відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю довідок про заробітну плату працівника за відповідною посадою.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов'язок, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук