10 грудня 2020 р. Справа № 480/7752/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо призначення позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років - не з моменту звернення з заявою про її призначення.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років з моменту звернення з заявою про її призначення (01.07.2017р.) провести нарахування та виплатити пенсію з моменту призначення до 30.09.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2020 року у справі №480/1985/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років. Крім цього, судовим рішенням відповідача зобов'язано повторно розглянути заяву про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
На виконання судового рішення відповідачем прийняте рішення про призначення пенсії, однак не з моменту звернення за її призначенням вперше, тобто з 01 липня 2017 року, і навіть не з моменту повторного звернення з відповідною заявою про призначення пенсії 23 січня 2020 року, а з моменту набрання рішенням суду законної сили, тобто з 07 серпня 2020 року. Крім цього, листом №1800-0302-8/44256 від 10.09.2020 р. відповідач повідомив про те, що в жовтні місяці 2020 року позивач разом з виплатою пенсії отримає доплату за період з 07.08.2020р. по 30.09.2020р.
Позивач вважає, що відповідачем призначена пенсія в порушення законодавства не з часу звернення з заявою про її призначення. Крім цього, в жовтні 2020р. не отримав обіцяної відповідачем доплати за період з 07.08.2020р. по 30.09.2020р.
На неодноразові звернення позивача (22.10.2020 та 29.10.2020) шляхом направлення відповідачу електронного листа з вимогою усунення порушення прав, відповіді не отримав.
Враховуючи зазначене, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою суду від 11.11.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що за інформацією відділу з питань опрацювання пенсійної документації управління з питань виплати пенсій головного управління на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2020 року по справі № 480/1985/20 ОСОБА_1 з 07.08.2020 року призначена пенсія за віком відповідно до ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживали та працювали в зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років. Розмір пенсії склав з 07.08.2020 р. 3005,82 грн. Оскільки рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/1985/20 від 05.06.2020 року зобов'язано Головне управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” зі зменшенням пенсійного віку як особі яка станом на 01.01.1993 постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років, то право на призначення пенсії позивач набув після набрання законної сили рішення суду.
Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 18-19).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що у липні 2017 року ОСОБА_1 звертався до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка станом на 01.01.1993 прожила або відпрацювала в зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, проте йому було відмовлено у зв'язку недостатністю періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.
16.08.2017 року Шосткинським ОУПФУ Сумської області відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком (а.с. 10).
23.01.2020 позивач повторно звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою, в якій просив розглянути питання та призначити йому пенсію за віком як особі, яка фактично працювала та фактично проживала на території радіоактивного забруднення із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Листом від 25.02.2020 № 392-135/К-02/8-1800/20 відповідач повідомив позивачу наступне. Відповідно до довідки, виданої виконкомом Богданівської сільської ради від 02.06.2017 № 02-25/952 ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав в с. Богданівка, що згідно з постановою Кабінету Міністрів від 23.07.1991 № 106 відноситься до третьої категорії зони радіоактивного забруднення території - зони гарантованого добровільного відселення, з 23.11.1983 по 24.03.1989 та з 26.02.2003 по дату її видачі. Тобто, період проживання у вказаній зоні з 26.04.1986 (дата аварії на ЧАЕС) по 24.03.1989 складає 2 роки 10 місяців 28 днів. Згідно із записами трудової книжки, зокрема, у період з 13.02.1990 по 03.01.1995 ОСОБА_1 працював в кооперативі “Восход”. Довідки, видані архівним відділом Шосткинської міської ради від 25.07.2017 № 04-01/232 та № 04-01/232-2 підтверджують факт нарахування позивачу заробітної плати “ДОЦ Пирогівка” (с. Пирогівка) будівельного кооперативу "Восход”. При цьому, факт роботи у зоні гарантованого добровільного відселення ці довідки не підтверджують. Враховуючи вищезазначене, для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” згідно з наданими позивачем документами підстави відсутні. У зв'язку з цим, рішенням Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 15.08.2017 № 24 ОСОБА_1 було відмовлено в призначені пенсії у віці 54 роки, про що позивача було повідомлено листом вказаного управління від 16.08.2017 № 977/03-п/с (а.с. 17).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2020 року у справі №480/1985/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років. Крім цього, судовим рішенням відповідача зобов'язано повторно розглянути заяву про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду (а.с. 6-8).
Листом №1800-0302-8/44256 від 10.09.2020 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що на виконання рішення суду від 05.06.2020 по справі № 480/198/20 призначена пенсія з 07.08.2020. Розмір пенсії склав з 07.08.2020 р. 3005,82 грн. Доплату пенсії за період з 07.08.2020 по 30.09.2020 позивач отримає разом з розміром пенсії у жовтні 2020 р. (а. с. 9).
Не погодившись з даними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Щодо призначення позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років, суд зазначає, що відповідно до листа №1800-0302-8/44256 від 10.09.2020 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що на виконання рішення суду від 05.06.2020 по справі № 480/198/20 призначена пенсія з 07.08.2020.
Отже відповідачем не заперечується право позивача на призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років. Спір, в даному випадку, виник лише щодо періоду, в якому повинна була призначена пенсія позивача.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 05.06.2020 року у справі №480/1985/20 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в у Сумській області щодо відмови у призначенні пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років. Крім цього, судовим рішенням відповідача зобов'язано повторно розглянути заяву про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного відселення більше трьох років, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду (а.с. 6-8).
Дане рішення суду набрало законної сили 07.08.2020 року.
Згідно ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
А відтак, враховуючи приписи ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України вище зазначені обставини не підлягають доказуванню при розгляді даної справи.
При цьому по справі №480/1985/20 дата призначення пенсії позивача не була предметом оскарження, отже судом не досліджувалося питання щодо періоду призначення пенсії позивача, у зв'язку з чим, відповідачем був проведений перерахунок пенсії позивача з моменту набрання рішення законної сили, що підтверджується перерахунком пенсії .
За приписами ч. 1 ст. 44 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з положеннями п. 1.5 Порядку № 22-1 заява про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Відповідно до п. 1.7 Порядку N 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно з абз. 2 п. 4.1 Порядку N 22-1, заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.1. Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Згідно до пункту 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих, зокрема, на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку за результатом розгляду якої, органи Пенсійного фонду України повинні прийняти відповідне рішення, що є актом індивідуальної дії.
З матеріалів справи судом встановлено, що із заявою про призначення пенсії, позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Суми 23.01.2020 року.
Отже, враховуючи приписи ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахунок пенсії позивача, відповідно до його заяви від 23.01.2020 року, має бути здійснено з 01.02.2020 року по 06.08.2020 року.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не призначення позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років - з 01.02.2020 року по 06.08.2020 року та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 з 01.02.2020 року пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років та провести нарахування та виплатити пенсію з урахуванням виплачених сум по 06.08.2020 року.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років з моменту звернення з заявою про її призначення (01.07.2017р.) провести нарахування та виплатити пенсію з моменту призначення до 31.01.2020 року, суд виходить з наступного.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що у липні 2017 року ОСОБА_1 звертався до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особі, яка станом на 01.01.1993 прожила або відпрацювала в зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років, проте йому було відмовлено у зв'язку недостатністю періоду проживання в зоні гарантованого добровільного відселення.
16.08.2017 року Шосткинським ОУПФУ Сумської області відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком (а.с. 10).
Суд наголошує, що наведена відмова відповідача в судовому порядку не оскаржена та відповідно не була скасована, а тому суд приходить висновку, що у пенсійного фонду були відсутні підстави для призначення пенсії саме з липня 2017 року.
Отже, суд відмовляє у задоволенні наведених позовних вимог
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не призначення позивачу пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років - з 01.02.2020 року по 06.08.2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, Сумська область, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.02.2020 року пенсію відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку як особі, яка станом на 01.01.1993 року постійно проживала та працювала у зоні гарантовано добровільного виселення більше трьох років та провести нарахування та виплатити пенсію з урахуванням виплачених сум по 06.08.2020 року.
В задоволенні інших позовних вимог-відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук