Рішення від 09.12.2020 по справі 460/7850/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2020 року м. Рівне №460/7850/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі по тесту - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправною відмову відповідача у перерахунку та виплаті позивачу пенсії державного службовця відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, що діяла на час призначення пенсії) та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, включаючи посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи та премій, з урахуванням підвищення, починаючи з 18.06.2020 без обмежень граничного розміру пенсії

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2002 року отримує пенсію, призначену відповідно до чинного на момент призначення пенсії Закону України «Про державну службу» (№3723-ХІІ) та знаходиться на обліку в Головному управлінні ПФУ в Рівненській області. Зазначає, що у вересні 2020 року звернулася до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії з червня 2019 та червня 2020 року у зв'язку з підвищенням посадових окладів працівника державної служби, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін у додатки до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268" №441 від 03.06.2020 та видати довідку про заробітну плату за червень 2020 року, оскільки позивач виходила на пенсію як державний службовець працюючи у Володимирецькому управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області. Однак, листом відповідач №7920-7941/С-02/8-1700/20 від 29.09.2020, позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, у зв'язку із змінами в законодавстві про пенсійне забезпечення державних службовців. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його право на соціальне забезпечення та достатній життєвий рівень, які передбачені чинним законодавством та гарантовані Конституцією України, оскільки право на перерахунок передбачалось ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у момент призначення позивачеві пенсії.

Ухвалою від 27 жовтня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог та просив відмовити в задоволенні позовних вимог, зазначивши, що ГУПФУ розглянув заяву позивача в порядку розгляду звернень громадян, оскільки заява не відповідала вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, не відмовило позивачу у перерахунку пенсії, а роз'яснило про відсутність підстав проведення перерахунку пенсії державних службовців. Окрім того, відповідач зазначив, що на час звернення позивача до ГУПФУ із заявою про проведення перерахунку пенсії, у відповідача не було та не існує правових підстав для здійснення такого перерахунку, оскільки з норм права вбачаться, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок такого перерахунку. Втім, в подальшому змінилось законодавство, що регулює зазначені правовідносини та не регламентує право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати та порядок і умови здійснення такого перерахунку. Таким чином, відповідач вважає, що діяв в порядку, в межах та спосіб, передбачений Конституцією та Законами України.

Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Відповідно до вимог ч.3 ст.263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Розглянувши заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на позовну заяву, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, встановив таке.

ОСОБА_2 є пенсіонером та отримує пенсію зі віком, призначену на умовах Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 16).

Позивач 14 вересня 2020 року звернулася із заявою до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів працівників державної служби (а.с. 17).

Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області листом 7920-№7941/С-02/8-1700/20 від 25.09.2020 повідомив позивача про те, що з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу», якими не передбачено проведення перерахунку пенсій державним службовців. Закон 3723-ХІІ втратив чинність, крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених в пунктах 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-ХІІІ, а саме збережене право державних службовців на призначення пенсії (а не перерахунок) на умовах ст. 37 Закону України "По державну службу" №3723-ХІІ. Зазначив, що чинним є Закон України "Про державну службу " від 10.12.2015 №889-ХІІІ, який визначає порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, є спеціальним законом та ухвалений пізніше в часі. Вказаним законом перерахунок пенсій державним службовцям не передбачено. Таким чином, підстав для перерахунку пенсії призначеної позивачу відповідно до Закону України "Про державну службу" 3723-ХІІ, немає.

Не погодившись з відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату перерахованої пенсії.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходив з такого.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ.

Частина перша статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Так, суд встановив та підтверджено матеріалами справи, що позивачу з 2002 року призначена пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ в розмірі 90% посадового окладу.

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі Закон 76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 делегував Уряду.

Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України 865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом №3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015 по 01.06.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

У ході реформування системи державного управління 10.12.2015 прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон №889-VIII.

З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).

Натомість, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, в якій підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до таких не віднесено.

У постанові Верховного Суду від 07 листопада 2019 року по справі №522/2736/17 колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.02.2018 у справі №391/741/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, враховуючи висновки Верховного Суду, суд вважає, що у позивача відсутнє право на перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців, а тому позовні вимоги не належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги не належать задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України, підстави для розподілу та відшкодування судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Короленка, 7, код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 09 грудня 2020 року.

Суддя У.М. Нор