Рішення від 04.12.2020 по справі 440/5870/20

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа №440/5870/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянув у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги:

1. визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невжиття заходів реагування по фактам, викладених у зверненні ОСОБА_1 реєстраційний №ФИ-10993852 від 28.07.2020;

2. визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо невжиття заходів реагування направлених на ініціювання проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням довідки ГУНП в Полтавській області від 07.02.2020 за вих.№29/ФИ-32К/кц;

3. визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

4. визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неперенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення ОСОБА_1 реєстраційний №ФИ-10993852 від 28.07.2020, до повноважень якої входить вирішення викладених питань у зверненні відповідно до вимог пункту 3 статті 7 Закону України "Про звернення громадян";

5. визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо ненадання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 30.07.2020 №4243-4267/Ф-03/8-1600/20 згідно з вимогами статті 15 Закону України "Про звернення громадян";

6. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області вжити заходів реагування направлених на ініціювання проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;

7. зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 реєстраційний №ФИ-10993852 від 28.07.2020 та вжити заходів реагування, з урахуванням обставин встановлених судом;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Під час розгляду справи суд

ВСТАНОВИВ:

15.10.2020 ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що через Урядовий контактний центр направив звернення від 28.07.2020, реєстраційний №ФИ-10993852, начальнику ГУ ПФУ в Полтавській області, у якому просив ініціювати перерахунок пенсії з урахуванням 80 процентів грошового забезпечення від 13 066,15 грн, що підтверджено довідкою ГУНП в Полтавській області від 07.02.2020 за №29/ФИ-323/кц. Однак у відповіді ГУ ПФУ в Полтавській області від 30.07.2020 за №4243-4267/Ф-03/8-1600/20 проігноровано факти, що викладені у зверненні ОСОБА_1 , не вжито заходів реагування з урахуванням вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), практики Європейського суду з прав людини, вимог Конвенції про права осіб з інвалідністю та Декларації про права інвалідів, а також не роз'яснено порядку оскарження прийнятого рішення всупереч вимогам статті 15 Закону України "Про звернення громадян", що свідчить про формальний підхід до питань, викладених у зверненні позивача.

23.11.2020 до суду від ГУ ПФУ в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, з огляду на те, що звернення позивача було розглянуто та листом від 30.07.2020 за №4243-4267/Ф-03/8-1600/20 надано на нього змістовну відповідь. Відповідач вказував, що у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) органами Пенсійного фонду України згідно зі пунктом 1 Постанови №103 було перераховано з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та згідно зі пунктом 3 Постанови №103 - з 01.01.2016 пенсії, призначені особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. Оскільки пенсія позивачу призначена з 04.08.2016 із грошового забезпечення поліцейського, то підстав для її перерахунку немає. Зазначив, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців, рішення про що Кабінетом Міністрів України на даний час не приймалося. Крім того, наголошував, що посилання позивача на невжиття заходів реагування за фактами, викладеними у зверненні, є необґрунтованими, оскільки пенсійним органом в межах 15-ти денного строку з дня отримання звернення надано відповідь та повідомлено про результати його розгляду заявника.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.

Обставини справи, встановлені судом

Головне управління Національної поліції в Полтавській області на звернення ОСОБА_1 надало відповідь листом №29/ФИ-323/Кц від 07.02.2020 року.

У цьому листі на запит ОСОБА_1 ГУНП в Полтавській області повідомило, що у 2019 році середньомісячне грошове забезпечення працівника поліції з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії та інше) становило 13 066,15 грн.

28.07.2020 через ДП "Урядовий контактний центр" позивачем направлено звернення №ФИ-10993852, адресоване начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якому ОСОБА_1 просив відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ ініціювати перерахунок пенсії з урахуванням 80 процентів грошового забезпечення від 13 066,15 грн. При цьому посилався на вищевказану довідку ГУНП в Полтавській області від 07.02.2020 №29/ФИ-32К/кц, відповідно до якої у 2019 році середньомісячне грошове забезпечення працівника поліції з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії та інше) становило 13 066,15 грн.

Листом від 30.07.2020 №4243-4267/Ф-03/8-1600/20 відповідач повідомив позивача про те, що порядок перерахунку раніше призначених пенсій врегульовано статтями 51, 63 Закону №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" та проводиться у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На підставі зазначеного рішення відповідне міністерство у п'ятиденний строк повідомляє Пенсійний фонд України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, які підлягають перерахунку. Оскільки повідомлення від уповноваженого органу Національної поліції України про настання права на проведення перерахунку пенсії до Пенсійного фонду не надходило, підстав для підготовки та надання до уповноваженого органу нових списків для оформлення довідок про грошове забезпечення органи Пенсійного фонду України не мають. У зв'язку з викладеним підстави для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням середньомісячного грошового забезпечення працівників поліції відсутні.

Вважаючи, що відповідачем не вжито необхідних заходів реагування на його звернення, не роз'яснено порядок оскарження прийнятого рішення, а також його не перенаправлено за належністю відповідному органу чи посадовій особі, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Норми права, які підлягають застосуванню

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-XII).

Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно зі частинами першою, другою статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно зі частиною четвертою статті 63 Закону-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Вказаною нормою Закону №2262-ХІІ Кабінету Міністрів України делеговані повноваження для встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45). На час проведення перерахунку пенсії позивачу діяв цей Порядок із змінами, внесеними постановою Кабінетом Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24.02.2018.

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою, третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Пунктом 1 Постанови №103 було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Висновки щодо правозастосування

Із системного аналізу наведених правових норм вбачається, що пенсійний орган в межах визначених повноважень здійснює перерахунок пенсії не інакше, ніж на підставі довідки за спеціальною формою, виданої уповноваженим органом, з якого особа була звільнена зі служби, та відомостей, зазначених у ній.

Вищенаведене узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленій у постанові від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18.

Суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про яке державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

З матеріалів справи слідує, що 28.07.2020 позивач звернувся до начальника ГУ ПФУ у Полтавській області через ДП "Урядовий контактний центр" із заявою, у якій просив відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ ініціювати перерахунок пенсії з урахуванням 80 процентів грошового забезпечення від 13 066,15 грн, згідно зі довідкою ГУНП в Полтавській області від 07.02.2020 №29/ФИ-32к/кц виданої на ім'я ОСОБА_1 .

Однак, до заяви позивачем не надано документів, які б слугували підставою для здійснення перерахунку пенсії, зокрема встановленої Порядком 45 форми довідки про розмір грошового забезпечення.

При цьому, суд відзначає, що лист ГУНП в Полтавській області від 07.02.2020 №29/ФИ-323/Кц є відповіддю на звернення ОСОБА_1 , а не довідкою, як стверджує позивач.

Отже, за відсутності будь-яких документальних даних, що надають пенсійному органу підстави для перерахунку пенсії, у відповідача був відсутній обов'язок здійснювати чи ініціювати перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з огляду на що суд відмовляє у задоволенні відповідних позовних вимог.

При цьому суд трактує позовні вимоги 1 - 3 як фактично одну вимогу, по-різному висловлену: йдеться про невчинення перерахунку пенсії позивача на підставі його заяви.

Як наслідок - суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог 6-7. Ці позовні вимоги є похідними та могли б бути задоволені у разі встановлення протиправності відмови ГУ ПФУ в Полтавській області у перерахунку пенсії. Однак, на думку суду, відповідач у перерахунку пенсії на підставі поданих ОСОБА_1 документів відмовив правомірно.

Вирішуючи позов у частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача з приводу неперенаправлення за належністю відповідному органу чи посадовій особі звернення позивача від 28.07.2020 за реєстраційним №ФИ-10993852, суд виходить з того, що питання перерахунку пенсії, яке піднімає ОСОБА_1 у даному зверненні відноситься до виключної компетенції ГУ ПФУ у Полтавській області.

Таким чином підстав для перенаправлення звернення до іншого органу чи посадової особи у відповідача не було, а тому відповідна позовна вимога є безпідставною і такою, що задоволенню не підлягає.

Крім того суд відхиляє доводи позивача про протиправну бездіяльність відповідача щодо ненадання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 30.07.2020 №4243-4267/Ф-03/8-1600/20 згідно з вимогами статті 15 Закону України "Про звернення громадян", оскільки розгляд заяви про перерахунок пенсії повинен здійснюватися в порядку, визначеному Законом №2262-XII та Порядком №45.

У заяві ОСОБА_1 від 28.07.2020 за №ФИ-10993852, позивач просить саме про перерахунок пенсії.

Зміст поданої позивачем заяви від 28.07.2020 про ініціювання перерахунку пенсії очевидно дає змогу оцінити намір заявника.

З матеріалів справи також слідує, що фактично порушене позивачем у заяві питання щодо перерахунку пенсії розглянуто по суті, про що позивача повідомлено листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 30.07.2020 №4243-4267/Ф-03/8-1600/20.

При цьому, суд виходить з того, що позивач скористався правом на звернення до суду, тобто, фактично реалізував своє право на оскарження прийнятого відповідачем рішення. У свою чергу, захист прав здійснюється у разі їх порушення і звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищенаведене та наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.

Підстави для встановлення судового контролю за виконанням рішення відсутні, оскільки у позові відмовлено.

Розподіл судових витрат

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням положень пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.С. Шевяков