ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"10" грудня 2020 р. справа № 300/3634/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 від 09.10.2020 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви, інші особи, які можуть отримати статус учасників справи - Управління Держпраці в Івано-Франківській області, Державна служба України з питань праці, -
ОСОБА_1 (далі - заявник) 09.10.2020 звернулась до суду з заявою про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви, інші особи, які можуть отримати статус учасників справи - Управління Держпраці в Івано-Франківській області, Державна служба України з питань праці.
Заява про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви мотивована тим, що ОСОБА_1 має намір звернутися до суду з позовною заявою до Державної служби України з питань праці та Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправним і скасування висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця ОСОБА_1 , складеного начальником Управління Держпраці в Івано-Франківській області. Оскільки такий висновок є очевидно протиправним та є підставою для її звільнення з державної служби відповідно до пункту 3 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу», вважає, що невжиття заходів забезпечення позову істотно ускладнить виконання рішення суду та поновлення порушених прав, за захистом яких заявник має намір звернутися. Таким чином, просить вжити заходів забезпечення позову шляхом зупинення дії висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця, який займає посаду державної служби категорії "Б" або "В", ОСОБА_1 , складеного начальником Управління Держпраці в Івано-Франківській області та заборонити відповідачам вчиняти дії щодо звільнення ОСОБА_1 з державної служби, до набрання законної сили рішенням у справі.
З'ясовуючи питання про наявність підстав для прийняття до розгляду заяви про забезпечення адміністративного позову, суд вказує на таке.
Стаття 150 Кодексу адміністративного судочинства України визначає підстави забезпечення позову.
Відповідно до частини 1 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Стаття 153 Кодексу адміністративного судочинства України визначає порядок подання заяви про забезпечення позову.
Частиною 1 статті 153 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що заява про забезпечення позову подається: до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом (пункт 1); одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом (пункт 2); після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа (пункт 3).
Частиною 2 статті 153 даного Кодексу встановлено, що у разі подання заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник повинен подати відповідну позовну заяву протягом десяти днів з дня постановлення ухвали про забезпечення позову.
Стаття 152 Кодексу адміністративного судочинства України визначає зміст і форму заяви про забезпечення позову.
Так, відповідно до частини 4 статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно з абзацом 1 частини 1 статті 3 Закону України “Про судовий збір” за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 6 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення встановлена ставка судового збору - 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”, який вступив в дію з 01.01.2020, встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 1 січня 2020 року складає 2102 грн.
Таким чином, сума судового збору, що підлягає сплаті за подання заяви про вжиття заходів забезпечення позову становить 630,60 грн. (2102 грн * 0,3).
У даному випадку судом встановлено, що позивачем не долучено доказів про сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позову. Натомість у заяві про забезпечення позову ОСОБА_1 зазначає, що така заява випливає з трудового спору (призначення та звільнення з публічної служби), тому вважає, що позивач звільнений за від сплати судового збору. З даного приводу суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України “Про судовий збір” встановлено пільги зі сплати судового збору.
Так, пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Наведена норма передбачає звільнення від сплати судового збору під час розгляду справи про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі, однак не передбачає звільнення від сплати судового збору за розгляд заяви про забезпечення позову у таких справах.
Також суд звертає увагу, що заявник має намір звернутися до суду з позовною заявою про визнання протиправним і скасування висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця ОСОБА_1 , складеного начальником Управління Держпраці в Івано-Франківській області, а не з позовною заявою про поновлення на роботі та стягнення заробітної плати.
Таким чином, зважаючи на те, що предмет позову, з яким заявник має намір звернутися до суду, стосується правомірності висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця ОСОБА_1 , складеного начальником Управління Держпраці в Івано-Франківській обласі та те, що Законом України “Про судовий збір” не передбачено пільги щодо сплати судового збору за подання заяви про забезпечення позову в певних категоріях справ, яка є окремим об'єктом справляння судового збору, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду заяви про забезпечення адміністративного позову. Отже, така заява не відповідає вимогам статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частини 7 статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
За таких обставин, заява ОСОБА_1 від 09.10.2020 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви, інші особи, які можуть отримати статус учасників справи - Управління Держпраці в Івано-Франківській області, Державна служба України з питань праці, підлягає поверненню заявнику без розгляду.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 152, 153, 154 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 від 09.10.2020 про забезпечення адміністративного позову до подання позовної заяви, інші особи, які можуть отримати статус учасників справи - Управління Держпраці в Івано-Франківській області, Державна служба України з питань праці - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею.
Учасник справи, якому ухвала суду не були вручені у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя Главач І.А.