Дата документу 07.12.2020
Справа № 937/9061/20
Провадження № 2-о/937/836/20
2020 рік
07 грудня 2020 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області в складі:
головуючого: судді Дараган Л.В.
за участю секретаря судового засідання: Данчук К.В.
учасники справи:
заявниця - ОСОБА_1 ,
заінтересована особа - Мелітопольський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро),
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, за участю заінтересованої особи - Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро),
І. КОРОТКИЙ ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ.
ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті, за участю заінтересованої особи - Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
В заяві зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько заявниці - ОСОБА_2 .. Однак, батько заявниці помер на тимчасово окупованій території в м. Харцизьку, де заявниці була видана довідка та свідоцтво про смерть, але зразка Донецької Народної Республіки. В теперішній час заявниця звернулася до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з метою реєстрації на території України смерті свого батька. Однак, отримати свідоцтво про смерть заявниця не може, оскільки у неї відсутні визначені українським законодавством документи, що підтверджують факт смерті, а наявні довідка та свідоцтво про смерть, які були видані заявниці на тимчасово окупованій території, є незаконною та не створює правових наслідків на території України. Заявниця просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Велика Шишівка Шахтарського району Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років, місце смерті - м. Харцизьк, Донецька область, Україна.
ІІ. ЗАЯВИ (КЛОПОТАННЯ) УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
В судове засідання заявниця не з'явилася, від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, заяву підтримує в повному обсязі.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, однак надав письмову заяву про розгляд справи за їх відсутності, заперечень по справі не мають.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи та здійснення судом розгляду справи за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
Згідно свідоцтва про народження, виданого 26 вересня 1980 року Калінінським відділом записів актів громадянського стану м. Донецьк, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є донькою ОСОБА_2 та ОСОБА_4 , про що в книзі реєстрації актів про народження 09 вересня 1980 року зроблено відповідний запис № 716.
Згідно повідомлення Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 03 грудня 2020 року, у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян наявний актовий запис про шлюб № 1092 від 18 вересня 2004 року, складений міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Макіївського міського управління юстиції у Донецькій області відносно ОСОБА_5 та ОСОБА_3 (після державної реєстрації шлюбу - ОСОБА_6 ).
Згідно свідоцтва про розірвання шлюбу, виданого 05 лютого 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Харцизького міського управління юстиції Донецької області, 05 лютого 2008 року ОСОБА_5 та ОСОБА_7 розірвали шлюб, прізвища чоловіка - ОСОБА_6 та дружини - ОСОБА_6 , про що в книзі реєстрації розірвань шлюбів 05 лютого 2008 року зроблено відповідний актовий запис № 31.
Згідно свідоцтва про шлюб, виданого 11 липня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харцизького міського управління юстиції у Донецькій області, 11 липня 2014 року ОСОБА_8 та ОСОБА_7 зареєстрували шлюб, прізвища чоловіка - ОСОБА_9 та дружини - ОСОБА_9 , про що 11 липня 2014 року складено відповідний актовий запис № 182.
Згідно довідки про смерть № 202, виданої 20 червня 2020 року Центральною лікарнею м. Харцизька, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначена довідка про смерть видана зразка Донецької Народної Республіки та завірена відбитком печатки Донецької Народної Республіки.
Згідно свідоцтва про смерть, виданого 20 червня 2020 року відділом запису актів громадянського стану Харцизького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зазначене свідоцтво про смерть видане зразка Донецької Народної Республіки та завірене відбитком печатки Донецької Народної Республіки.
Згідно відмови Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у проведенні державної реєстрації смерті від 03 грудня 2020 року, заявницею не пред'явлено документ, який відповідає нормам чинного українського законодавства.
ІV. МОТИВИ СУДУ ТА ЗАСТОСОВАНІ НОРМИ ПРАВА.
Відповідно до п. 2 ч. 1, п. 2 ч. 4, ч. 6 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: 2) встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, правовий статус тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, а також правовий режим на зазначених територіях визначаються цим Законом, Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права. Діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Відповідно до ч.ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Так, в квітні 2014 року окремі райони Донецької та Луганської областей були захоплені, в зв'язку із чим в подальшому були визнані тимчасово окупованою територією, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль, в тому числі і за допомогою підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
Тому зазначені вище довідка та свідоцтво про смерть, відповідно до положень Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним і не створюють правових наслідків. В зв'язку з чим заявниця не може зареєструвати смерть свого батька.
Судом було встановлено, що реєстрація смерті в органах реєстрації актів цивільного стану держави Україна не проводилась.
Оцінюючи подані заявницею документи, які були видані на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, суд враховує, що смерть громадянина України на окупованій території є юридичним фактом, що є наслідком виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав.
Таким чином, суд вважає доведеним факт, що має юридичне значення, - смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Велика Шишівка Шахтарського району Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років, місце смерті - м. Харцизьк, Донецька область, Україна, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення такого факту, що надасть заявниці можливість отримати у державних органах України свідоцтво про смерть особи, яка була громадянином України.
На підставі вищевикладеного, аналізуючи забрані у справі докази, кожний окремо та всі в сукупності, враховуючи, що встановлення даного факту, що має юридичне значення, заявниці необхідно для державної реєстрації смерті її батька, суд приходить до висновку про можливість задоволення заяви та встановлення факту смерті.
Керуючись ст.ст. 19, 263 - 265, 317, 319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, за участю заінтересованої особи - Мелітопольського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Велика Шишівка Шахтарського району Донецької області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 75 років, місце смерті - м. Харцизьк, Донецька область, Україна,
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення суду негайно після проголошення надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Суддя: