Ухвала від 08.12.2020 по справі 334/3525/20

Дата документу 08.12.2020

Справа № 334/3525/20

Провадження № 1-кс/334/2670/20

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2020 року м. Запоріжжя

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:

слідчого судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

за участю прокурора - ОСОБА_3

слідчого - ОСОБА_4

підозрюваного - ОСОБА_5

захисника - ОСОБА_6

розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12020080050001561 від 12.05.2020 р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2,3 ст.191 КК України, про обрання запобіжного заходу - тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, має вищу освіту, працює заступником голови районної адміністрації ЗМР по Дніпровському району, одружена, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима, -

встановив:

Слідчим відділом Дніпровського ВП Головного управління Національної поліції в Запорізькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12020080050001561від 12.05.2020 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2, 3 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 12.08.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р затверджено Положення про тендерний комітет та склад тендерного комітету Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, до якого зокрема було включено начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_7 .

З 05.09.2016, на підставі розпорядження Запорізького міського голови № 2350к/тр від 29.08.2016, ОСОБА_7 призначено на вакантну посаду заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району та присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, звільнивши її з посади начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району.

05.09.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 582р у зв'язку з кадровими змінами до п.1 розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» внесено зміни в частині посади ОСОБА_8 , а саме: замість «…начальник відділу житлового - комунального господарства …» читати «…заступник голови…».

У зв'язку із укладенням шлюбу, 13.03.2017 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 179р внесені зміни у Додаток 1 до розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» в частині прізвища ОСОБА_8 , а саме: замість «… ОСОБА_8 …» читати «… ОСОБА_5 …».

Відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 19.10.2016, з якою ОСОБА_5 ознайомлена в установленому порядку, на останню покладені наступні завдання та обов'язки: організовувати здійснення повноважень районної адміністрації відповідно до визначених головою районної адміністрації обов'язків, затверджених розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, забезпечувати реалізацію повноважень районної адміністрації у сфері житлово - комунального господарства, здійснювати керівництво у сфері комунальної власності, у галузі житлово - комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, забезпечувати взаємодію районної адміністрації з підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності, житлово - будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків з питань забезпечення належної експлуатації та організації обслуговування населення підприємствами житлово - комунального господарства, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, визначати ступінь відповідальності начальників підпорядкованих відділів, структурних підрозділів районної адміністрації, контролювати їх роботу.

Крім того, відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, заступник несе персональну відповідальність за стан справ у дорученій сфері, надання недостовірної інформації, розголошення конференційної інформації, порушення правил внутрішнього трудового розпорядку, розголошення у будь- якій спосіб персональних даних, володільцем яких є районна адміністрації, дотримання правил з охорони праці, електро та пожежобезпеки.

Таким чином, ОСОБА_5 , з 05.09.2016 постійно здійснює функції представника місцевого самоврядування, а також постійно обіймає посаду в органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, та відповідно до п.1 примітки до ст. 364 КК України являється службовою особою.

Відповідно до Положення про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, затвердженому розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р від 12.08.2016, тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району відповідає за організацію та проведення процедури закупівель та у процесі роботи забезпечує реалізацію, зокрема, таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом та інше. За порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до Закону, члени комітету відповідають згідно із законами України.

04.03.2019 на сайті prozorro.gov.ua оприлюднено інформацію про проведення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Дніпровському району відкритих торгів щодо предмету закупівлі: ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків).

Відповідно до тендерної документації, затвердженої рішенням тендерного комітету протокол № 61 від 04.03.2019, Учасник, зокрема, повинен надати у своїй тендерній пропозиції документальне підтвердження послуг, що запропоновані, вимогам тендерної документації, яке може бути надане у формі пояснювальної записки або розроблене у програмному комплексі АВК, або інших програмних комплексах на виконання послуг, розроблених відповідно до вимог чинного законодавства, інструкцій та інших нормативних актів про калькулювання та повинно містити: розрахунок договірної ціни пропозиції з обґрунтуванням; локальний кошторис; розрахунок вартості матеріальних ресурсів (відомість); розрахунок загальновиробничих витрат (виходячи із структури підприємства).

Участь у торгах за указаним тендером прийняло два підприємства, а саме: ТОВ «БК «Райтекс» та ТОВ «СТРОЙЕКСПЕРТ-2000».

За результатами аукціону процедури відкритих торгів для закупівлі ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків), електронна система автоматично визначила переможцем ТОВ «БК «Райтекс» за критерієм мінімальної ціни.

Відповідно до п. 2.3 Посадової інструкції заступника голови районного адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 зокрема здійснює керівництво у сфері комунальної власності та галузі житлово-комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва.

Отже, відповідно до наділених повноважень, ОСОБА_5 зобов'язана була перевірити проектно-кошторисну документацію учасника закупівлі ТОВ «БК «Райтекс» у зв'язку з тим, що предмет договору безпосередньо стосувався підконтрольній їй галузі.

27.03.2019 на засіданні тендерного комітету в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1 а ОСОБА_5 , під час розгляду пропозиції учасника тендерних торгів ТОВ «БК «Райтекс», достовірно знаючи, що договірна ціна, локальний кошторис та підсумкова відомість ресурсів, надані у складі тендерної пропозиції ТОВ «БК «Райтекс» не відповідають вимогам будівельних норм та правил, які діяли на території України на момент розгляду пропозиції, переконала учасників тендерного комітету, що пропозиція учасника ТОВ «БК «Райтекс» відповідає вимогам Замовника та запропонувала визначити указане підприємство переможцем процедури закупівлі № UA-2019-03-04-001749-а.

Указані обставини було зафіксовано протоколом засідання тендерного комітету районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 78 від 27.03.2019.

У зв'язку з цим, тендерним комітетом було прийнято рішення визначити переможцем ТОВ «БК «Райтекс» та укласти із ними договір.

В подальшому, 08.04.2019 заступником голови районної адміністрації ОСОБА_5 , яка діяла на підставі Довіреності від 04.01.2019 № 01/01-27/0026 укладено та підписано із ТОВ «БК «Райтекс» в особі директора ОСОБА_9 договір про надання послуг із поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків № ДР-48 та Додаток № 2 (договірна ціна) до указаного договору, який є невід'ємною частиною Договору.

Ціна договору визначається договірною ціною, зазначеною Виконавцем в пропозиції конкурсних торгів та становить 759 998, 40 гривень (сімсот п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень сорок копійок) без ПДВ.

Договірна ціна на виконання вищевказаних робіт визначена згідно ДСТУ Б Д.1.1-1-2013, про що зазначено в Договірній ціні (Додаток № 2 до вищевказаного Договору).Згідно із п. 1.4 вказаного договору, кількість послуг, викладена у договірній ціні (Додаток № 2) та кошторисі (Додаток № 3), є невід'ємними частинами договору.

Відповідно до п. 4.5. зазначеного договору, замовник здійснює контроль за наданням послуг Виконавцем та приймання наданих послуг, а наявність виконаних об'ємів послуг підтверджується Замовником (п. 4.6 Договору).

Пунктом 5.3.2 Договору передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти Послуги, надані відповідно до Договору, а у разі виявлення допущених відступів від умов Договору або інших недоліків - негайно заявити про них Виконавцю.

Згідно із п. 5.3.4 Замовник зобов'язаний перевіряти та підписувати подані Виконавцем Акти КБ-2в або обґрунтовувати причини відмови від їх підписання протягом 5-ти робочих днів з дня одержання.

Відповідно до локального кошторису на будівельні роботи № 2-1-1 до Договірної ціни, складеної у поточних цінах на 11 березня 2019 року, на об'єкті « ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків)» необхідно було надати наступні послуги:

1. Демонтаж аварійних елементів, їх навантаження та перевезення транспортом на відстань 30 км ( од. вим. - од.)

2. Улаштування бетонних фундаментів загального призначення об'ємом до 5м3 (од. вим. - 100м3)

3. Облаштування підстилаючих й вирівнюючих шарів основ (підсипка відсівом, з урахуванням вартості матеріалу) (од. вим. - 100м2)

4. На кожний 1см зміни товщини шару додавати або виключати до норм 18-25=1, 18-25-2 до товщ 3 см (од. вим. - 100м2)

5. Монтаж дрібних металоконструкцій (кутів, труб тощо) (од. вим. - 1т)

6. Виправка на місці погнутих елементів (од. вим. - підгибка)

7. Скріплення деталей електрозварюванням (од. вим. - 10 м шва)

8. Фарбування дерев'яних конструкцій (од. вим. - 100м2)

9. Очищення елементів металевих конструкцій від корозії металевими щітками (од. вим. - м2)

10. Фарбування металевих конструкцій ( не менше 2х шарів) (од. вим. - 100м2)

11. Демонтаж дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

12. Установка дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

13. Заміна болтів(од. вим. - 100 штук)

14. Заміна підшипників (од. вим. - шт)

15. Змащування рухомих елементів (од. вим. - 100 штук)

16. Завезення та розрівнювання піску у пісочниці ( з урахуванням вартості піску) (од. вим. - 100м3).

Для виконання даних видів робіт передбачено застосування відповідних одиничних розцінок згідно будівельних норм та правил при складанні кошторисної документації за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків ( послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків), відповідно до вимог, що діяли на території України на момент їх складання, а саме: (РН1-29-2) «Планування площ за даними візирувальних позначок візуально в природних ґрунтах, група ґрунту 2» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-9645) «Суміші піщано-гравійні для будівельних робіт №3, розмір зерен понад 0 до 40 мм, марка ДР12»; (РН12-62-1) «Фарбування олійними сумішами штахетних огорож»; (ПР13-6359) «Фарбування пензлем поґрунтованих металевих поверхонь емаллю ПФ-115 за один раз, деталі і вироби з конфігурацією середньої складності»; (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

Заступник голови районної адміністрації Запорізької міської ради ОСОБА_5 , яка відповідно до своїх посадових обов'язків відповідальна за галузь житлово-комунального господарства та здійснює керівництво у цій сфері, тобто в силу займаної посади та покладених на неї обов'язків, обізнана щодо норм та стандартів у галузі будівництва, достовірно знаючи, що частина вказаних одиничних елементних ресурсних кошторисних норм, що були використані при складанні ТОВ «БК «Райтекс» кошторису та актів приймання виконаних робіт за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків) не відповідають вимогам будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України, для даного виду робіт, маючи умисел на розтрату бюджетних грошових коштів, зловживаючи своїм службовим становищем,виступаючи від імені Замовника, перебуваючи в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованому за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1а, 24.05.2019, підписала Довідки про вартість виконаних послуг та витрати (форма КБ-3) за травень 2019 року та Акт № 1 від 24.05.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) за травень 2019 року по об'єкту: «ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків) до якого, всупереч встановленим будівельним нормам були включені роботи по наступним позиціям:

- п.3 (РН18-25-1) «Облаштування підстилаючих і вирівнюючих шарів основи (підсипка відсівом, з урахуванням вартості матеріалу)» та п. 4 (РН-18_25-3) «На кожний 1 см зміни товщини шару додавати або виключати до норм 18-25-1, 18-25-2 до товщ 3см» - замість позиції (РН1-29-2) «Планування площ за даними візирувальних позначок візуально в природних ґрунтах, група ґрунту 2» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-9645) «Суміші піщано-гравійні для будівельних робіт №3, розмір зерен понад 0 до 40 мм, марка ДР12»;

- п.5 (РН20-12-1) «Монтаж дрібних металоконструкцій (кутів, труб тощо)», але згідно Підсумкової відомості ресурсів, відсутні матеріали для проведення вказаних робіт;

- п.8 (РН12-5-7) «Фарбування дерев'яних конструкцій» - замість позиції (РН12-62-1) «Фарбування олійними сумішами штахетних огорож»;

- п.9 (РН20-38-1) «Очищення елементів металевих конструкцій від корозії металевими щітками» та п.10 (РН12-5-7) «Фарбування металевих конструкцій (не менше 2-х шарів)» - замість однієї позиції (ПР13-6359) «Фарбування пензлем поґрунтованих металевих поверхонь емаллю ПФ-115 за один раз, деталі і вироби з конфігурацією середньої складності»;

- п.16 (РН18-20-1) «Завезення та розрівнювання піску у пісочниці (з урахуванням вартості піску)» - замість позиції (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

З урахуванням будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України вартість робіт за Актом № 1 від 24.05.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) при правильному їх застосуванні повинна складати 64 014,31 грн.

Указаний акт виконаних робіт форми КБ-2В заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 було підписано та завірено гербовою печаткою та у подальшому передано до бухгалтерії районної адміністрації для здійснення оплати.

В результаті зловживання своїм службовим становищем, заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради ОСОБА_5 на підставі указаного Акту та Довідки вартості виконаних робіт, Замовником 29.05.2019 перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «Райтекс» № НОМЕР_1 , відкритий в ПАТ «Банк Кредит Дніпро» грошові кошти в сумі 268 870,35 грн., що на 204 856,04 грн. більше ніж вартість робіт, передбачених будівельними нормами та стандартами для даних видів робіт.

Тим самим ОСОБА_5 , умисно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, здійснила розтрату бюджетних грошових коштів, якими вона мала право розпоряджатися в силу займаної посади.

В результаті вищевказаних злочинних дій заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 на рахунок ТОВ «БК «Райтекс» було перераховано надлишкову суму бюджетних коштів в розмірі 204 856,04 грн. (двісті чотири тисячі вісімсот п'ятдесят шість гривень 04 коп.), чим спричинено територіальній громаді м. Запоріжжя матеріальну шкоду на указану суму.

Своїми умисними діями, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 191 КК України, а саме: розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

Крім того, 12.08.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р затверджено Положення про тендерний комітет та склад тендерного комітету Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, до якого зокрема було включено начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_7 .

З 05.09.2016, на підставі розпорядження Запорізького міського голови № 2350к/тр від 29.08.2016, ОСОБА_7 призначено на вакантну посаду заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району та присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, звільнивши її з посади начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району.

05.09.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 582р у зв'язку з кадровими змінами до п.1 розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» внесено зміни в частині посади ОСОБА_8 , а саме: замість «…начальник відділу житлового - комунального господарства …» читати «…заступник голови…».

У зв'язку із укладенням шлюбу, 13.03.2017 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 179р внесені зміни у Додаток 1 до розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» в частині прізвища ОСОБА_8 , а саме: замість «… ОСОБА_8 …» читати «… ОСОБА_5 …».

Відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 19.10.2016, з ОСОБА_10 ознайомлена в установленому порядку, на останню покладені наступні завдання та обов'язки: організовувати здійснення повноважень районної адміністрації відповідно до визначених головою районної адміністрації обов'язків, затверджених розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, забезпечувати реалізацію повноважень районної адміністрації у сфері житлово - комунального господарства, здійснювати керівництво у сфері комунальної власності, у галузі житлово - комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, забезпечувати взаємодію районної адміністрації з підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності, житлово - будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків з питань забезпечення належної експлуатації та організації обслуговування населення підприємствами житлово - комунального господарства, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, визначати ступінь відповідальності начальників підпорядкованих відділів, структурних підрозділів районної адміністрації, контролювати їх роботу.

Крім того, відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, заступник несе персональну відповідальність за стан справ у дорученій сфері, надання недостовірної інформації, розголошення конференційної інформації, порушення правил внутрішнього трудового розпорядку, розголошення у будь- якій спосіб персональних даних, володільцем яких є районна адміністрації, дотримання правил з охорони праці, електро та пожежобезпеки.

Таким чином, ОСОБА_5 , з 05.09.2016 постійно здійснює функції представника місцевого самоврядування, а також постійно обіймає посаду в органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, та відповідно до п.1 примітки до ст. 364 КК України являється службовою особою.

Відповідно до Положення про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, затвердженому розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р від 12.08.2016, тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району відповідає за організацію та проведення процедури закупівель та у процесі роботи забезпечує реалізацію, зокрема, таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом та інше. За порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до Закону, члени комітету відповідають згідно із законами України.

04.03.2019 на сайті prozorro.gov.ua оприлюднено інформацію про проведення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Дніпровському району відкритих торгів щодо предмету закупівлі: ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків).

Відповідно до тендерної документації, затвердженої рішенням тендерного комітету протокол № 61 від 04.03.2019, Учасник, зокрема, повинен надати у своїй тендерній пропозиції документальне підтвердження послуг, що запропоновані, вимогам тендерної документації, яке може бути надане у формі пояснювальної записки або розроблене у програмному комплексі АВК, або інших програмних комплексах на виконання послуг, розроблених відповідно до вимог чинного законодавства, інструкцій та інших нормативних актів про калькулювання та повинно містити: розрахунок договірної ціни пропозиції з обґрунтуванням; локальний кошторис; розрахунок вартості матеріальних ресурсів (відомість); розрахунок загальновиробничих витрат (виходячи із структури підприємства).

Участь у торгах за указаним тендером прийняло два підприємства, а саме: ТОВ «БК «Райтекс» та ТОВ «СТРОЙЕКСПЕРТ-2000».

За результатами аукціону процедури відкритих торгів для закупівлі ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків), електронна система автоматично визначила переможцем ТОВ «БК «Райтекс» за критерієм мінімальної ціни.

Відповідно до п. 2.3 Посадової інструкції заступника голови районного адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 зокрема здійснює керівництво у сфері комунальної власності та галузі житлово-комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва.

Отже, відповідно до наділених повноважень, ОСОБА_5 зобов'язана була перевірити проектно-кошторисну документацію учасника закупівлі ТОВ «БК «Райтекс» у зв'язку з тим, що предмет договору безпосередньо стосувався підконтрольній їй галузі.

27.03.2019 на засіданні тендерного комітету в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1 а ОСОБА_5 , під час розгляду пропозиції учасника тендерних торгів ТОВ «БК «Райтекс», достовірно знаючи, що договірна ціна, локальний кошторис та підсумкова відомість ресурсів, надані у складі тендерної пропозиції ТОВ «БК «Райтекс» не відповідають вимогам будівельних норм та правил, які діяли на території України на момент розгляду пропозиції переконала учасників тендерного комітету, що пропозиція учасника ТОВ «БК «Райтекс» відповідає вимогам Замовника та запропонувала визначити указане підприємство переможцем процедури закупівлі № UA-2019-03-04-001749-а.

Указані обставини було зафіксовано протоколом засідання тендерного комітету районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 78 від 27.03.2019.

У зв'язку з цим, тендерним комітетом було прийнято рішення визначити переможцем ТОВ «БК «Райтекс» та укласти із ними договір.

В подальшому, 08.04.2019 заступником голови районної адміністрації ОСОБА_5 , яка діяла на підставі Довіреності від 04.01.2019 № 01/01-27/0026 укладено та підписано із ТОВ «БК «Райтекс» в особі директора ОСОБА_9 договір про надання послуг із поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків № ДР-48 та Додаток № 2 (договірна ціна) до указаного договору, який є невід'ємною частиною Договору.

Ціна договору визначається договірною ціною, зазначеною Виконавцем в пропозиції конкурсних торгів та становить 759 998, 40 гривень (сімсот п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень сорок копійок) без ПДВ.

Договірна ціна на виконання вищевказаних робіт визначена згідно ДСТУ Б Д.1.1-1-2013, про що зазначено в Договірній ціні (Додаток № 2 до вищевказаного Договору).Згідно із п. 1.4 вказаного договору, кількість послуг, викладена у договірній ціні (Додаток № 2) та кошторисі (Додаток № 3), є невід'ємними частинами договору.

Відповідно до п. 4.5. зазначеного договору, замовник здійснює контроль за наданням послуг Виконавцем та приймання наданих послуг, а наявність виконаних об'ємів послуг підтверджується Замовником (п. 4.6 Договору).

Пунктом 5.3.2 Договору передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти Послуги, надані відповідно до Договору, а у разі виявлення допущених відступів від умов Договору або інших недоліків - негайно заявити про них Виконавцю.

Згідно із п. 5.3.4 Замовник зобов'язаний перевіряти та підписувати подані Виконавцем Акти КБ-2в або обґрунтовувати причини відмови від їх підписання протягом 5-ти робочих днів з дня одержання.

Відповідно до локального кошторису на будівельні роботи № 2-1-1 до Договірної ціни, складеної у поточних цінах на 11 березня 2019 року, на об'єкті « ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків ( послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків)» необхідно було надати наступні послуги:

1. Демонтаж аварійних елементів, їх навантаження та перевезення транспортом на відстань 30 км ( од. вим. - од.)

2. Улаштування бетонних фундаментів загального призначення об'ємом до 5м3 (од. вим. - 100м3)

3. Облаштування підстилаючих й вирівнюючих шарів основ ( підсипка відсівом, з урахуванням вартості матеріалу) (од. вим. - 100м2)

4. На кожний 1см зміни товщини шару додавати або виключати до норм 18-25=1, 18-25-2 до товщ 3 см (од. вим. - 100м2)

5. Монтаж дрібних металоконструкцій (кутів, труб тощо) (од. вим. - 1т)

6. Виправка на місці погнутих елементів (од. вим. - підгибка)

7. Скріплення деталей електрозварюванням (од. вим. - 10 м шва)

8. Фарбування дерев'яних конструкцій (од. вим. - 100м2)

9. Очищення елементів металевих конструкцій від корозії металевими щітками (од. вим. - м2)

10. Фарбування металевих конструкцій ( не менше 2х шарів) (од. вим. - 100м2)

11. Демонтаж дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

12. Установка дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

13. Заміна болтів(од. вим. - 100 штук)

14. Заміна підшипників (од. вим. - шт)

15. Змащування рухомих елементів (од. вим. - 100 штук)

16. Завезення та розрівнювання піску у пісочниці ( з урахуванням вартості піску) (од. вим. - 100м3).

Для виконання даних видів робіт передбачено застосування відповідних одиничних розцінок згідно будівельних норм та правил при складанні кошторисної документації за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків ( послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків), відповідно до вимог, що діяли на території України на момент їх складання, а саме: (РН12-62-1) «Фарбування олійними сумішами штахетних огорож»; (ПР13-6359) «Фарбування пензлем поґрунтованих металевих поверхонь емаллю ПФ-115 за один раз, деталі і вироби з конфігурацією середньої складності»; (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

Заступник голови районної адміністрації Запорізької міської ради ОСОБА_5 , яка відповідно до своїх посадових обов'язків відповідальна за галузь житлово-комунального господарства та здійснює керівництво у цій сфері, тобто в силу займаної посади та покладених на неї обов'язків, обізнана щодо норм та стандартів у галузі будівництва, достовірно знаючи, що частина вказаних одиничних елементних ресурсних кошторисних норм, що були використані при складанні ТОВ «БК «Райтекс» кошторису та актів приймання виконаних робіт за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків) не відповідають вимогам будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України, для даного виду робіт, маючи умисел на розтрату бюджетних грошових коштів, зловживаючи своїм службовим становищем, виступаючи від імені Замовника, перебуваючи в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованому за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1а, 25.06.2019, підписала Довідку про вартість виконаних послуг та витрати (форма КБ-3) за червень 2019 року та Акт № 2 від 25.06.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) за червень 2019 року по об'єкту: «ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків) до якого, всупереч встановленим будівельним нормам були включені роботи по наступним позиціям:

- п.5 (РН20-12-1) «Монтаж дрібних металоконструкцій (кутів, труб тощо)», але згідно Підсумкової відомості ресурсів, відсутні матеріали для проведення вказаних робіт;

- п.8 (РН12-5-7) «Фарбування дерев'яних конструкцій» - замість позиції (РН12-62-1) «Фарбування олійними сумішами штахетних огорож»;

- п.9 (РН20-38-1) «Очищення елементів металевих конструкцій від корозії металевими щітками» та п.10 (РН12-5-7) «Фарбування металевих конструкцій (не менше 2-х шарів)» - замість однієї позиції (ПР13-6359) «Фарбування пензлем поґрунтованих металевих поверхонь емаллю ПФ-115 за один раз, деталі і вироби з конфігурацією середньої складності»;

- п.16 (РН18-20-1) «Завезення та розрівнювання піску у пісочниці (з урахуванням вартості піску)» - замість позиції (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

З урахуванням будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України вартість робіт за Актом № 2 від 25.06.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) при правильному їх застосуванні повинна складати 60 606,25 грн.

Указаний акт виконаних робіт форми КБ-2В заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 було підписано та завірено гербовою печаткою та у подальшому передано до бухгалтерії районної адміністрації для здійснення оплати.

В результаті зловживання своїм службовим становищем, заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 на підставі указаного Акту та Довідки вартості виконаних робіт, Замовником 27.06.2019 перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «Райтекс» № НОМЕР_2 , відкритий в ПАТ «СБЕРБАНК» грошові кошти в сумі 255 417,65 грн., що на 194 811,40 грн. більше ніж вартість робіт, передбачених будівельними нормами та стандартами для даних видів робіт.

Тим самим ОСОБА_5 , умисно, повторно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, здійснила розтрату бюджетних грошових коштів, якими вона мала право розпоряджатися в силу займаної посади.

В результаті вищевказаних злочинних дій заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 на рахунок ТОВ «БК «Райтекс» було перераховано надлишкову суму бюджетних коштів в розмірі 194 811,40 грн. (сто дев'яносто чотири тисячі вісімсот одинадцять гривень 40 коп.), чим спричинено територіальній громаді м. Запоріжжя матеріальну шкоду на указану суму.

Своїми умисними діями, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 191 КК України, а саме: розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинене повторно.

Крім того, 12.08.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р затверджено Положення про тендерний комітет та склад тендерного комітету Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, до якого зокрема було включено начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_7 .

З 05.09.2016, на підставі розпорядження Запорізького міського голови № 2350к/тр від 29.08.2016, ОСОБА_7 призначено на вакантну посаду заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району та присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, звільнивши її з посади начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району.

05.09.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 582р у зв'язку з кадровими змінами до п.1 розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» внесено зміни в частині посади ОСОБА_8 , а саме: замість «…начальник відділу житлового - комунального господарства …» читати «…заступник голови…».

У зв'язку із укладенням шлюбу, 13.03.2017 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 179р внесені зміни у Додаток 1 до розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» в частині прізвища ОСОБА_8 , а саме: замість «… ОСОБА_8 …» читати «… ОСОБА_5 …».

Відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 19.10.2016, з ОСОБА_10 ознайомлена в установленому порядку, на останню покладені наступні завдання та обов'язки: організовувати здійснення повноважень районної адміністрації відповідно до визначених головою районної адміністрації обов'язків, затверджених розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, забезпечувати реалізацію повноважень районної адміністрації у сфері житлово - комунального господарства, здійснювати керівництво у сфері комунальної власності, у галузі житлово - комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, забезпечувати взаємодію районної адміністрації з підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності, житлово - будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків з питань забезпечення належної експлуатації та організації обслуговування населення підприємствами житлово - комунального господарства, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, визначати ступінь відповідальності начальників підпорядкованих відділів, структурних підрозділів районної адміністрації, контролювати їх роботу.

Крім того, відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, заступник несе персональну відповідальність за стан справ у дорученій сфері, надання недостовірної інформації, розголошення конференційної інформації, порушення правил внутрішнього трудового розпорядку, розголошення у будь- якій спосіб персональних даних, володільцем яких є районна адміністрації, дотримання правил з охорони праці, електро та пожежобезпеки.

Таким чином, ОСОБА_5 , з 05.09.2016 постійно здійснює функції представника місцевого самоврядування, а також постійно обіймає посаду в органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, та відповідно до п.1 примітки до ст. 364 КК України являється службовою особою.

Відповідно до Положення про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, затвердженому розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р від 12.08.2016, тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району відповідає за організацію та проведення процедури закупівель та у процесі роботи забезпечує реалізацію, зокрема, таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом та інше. За порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до Закону, члени комітету відповідають згідно із законами України.

04.03.2019 на сайті prozorro.gov.ua оприлюднено інформацію про проведення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Дніпровському району відкритих торгів щодо предмету закупівлі: ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків).

Відповідно до тендерної документації, затвердженої рішенням тендерного комітету протокол № 61 від 04.03.2019, Учасник, зокрема, повинен надати у своїй тендерній пропозиції документальне підтвердження послуг, що запропоновані, вимогам тендерної документації, яке може бути надане у формі пояснювальної записки або розроблене у програмному комплексі АВК, або інших програмних комплексах на виконання послуг, розроблених відповідно до вимог чинного законодавства, інструкцій та інших нормативних актів про калькулювання та повинно містити: розрахунок договірної ціни пропозиції з обґрунтуванням; локальний кошторис; розрахунок вартості матеріальних ресурсів (відомість); розрахунок загальновиробничих витрат (виходячи із структури підприємства).

Участь у торгах за указаним тендером прийняло два підприємства, а саме: ТОВ «БК «Райтекс» та ТОВ «СТРОЙЕКСПЕРТ-2000».

За результатами аукціону процедури відкритих торгів для закупівлі ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків), електронна система автоматично визначила переможцем ТОВ «БК «Райтекс» за критерієм мінімальної ціни.

Відповідно до п. 2.3 Посадової інструкції заступника голови районного адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 зокрема здійснює керівництво у сфері комунальної власності та галузі житлово-комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва.

Отже, відповідно до наділених повноважень, ОСОБА_5 зобов'язана була перевірити проектно-кошторисну документацію учасника закупівлі ТОВ «БК «Райтекс» у зв'язку з тим, що предмет договору безпосередньо стосувався підконтрольній їй галузі.

27.03.2019 на засіданні тендерного комітету в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1 а ОСОБА_5 , під час розгляду пропозиції учасника тендерних торгів ТОВ «БК «Райтекс», достовірно знаючи, що договірна ціна, локальний кошторис та підсумкова відомість ресурсів, надані у складі тендерної пропозиції ТОВ «БК «Райтекс» не відповідають вимогам будівельних норм та правил, які діяли на території України на момент розгляду пропозиції переконала учасників тендерного комітету, що пропозиція учасника ТОВ «БК «Райтекс» відповідає вимогам Замовника та запропонувала визначити указане підприємство переможцем процедури закупівлі № UA-2019-03-04-001749-а.

Указані обставини було зафіксовано протоколом засідання тендерного комітету районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 78 від 27.03.2019.

У зв'язку з цим, тендерним комітетом було прийнято рішення визначити переможцем ТОВ «БК «Райтекс» та укласти із ними договір.

В подальшому, 08.04.2019 заступником голови районної адміністрації ОСОБА_5 , яка діяла на підставі Довіреності від 04.01.2019 № 01/01-27/0026 укладено та підписано із ТОВ «БК «Райтекс» в особі директора ОСОБА_9 договір про надання послуг із поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків № ДР-48 та Додаток № 2 (договірна ціна) до указаного договору, який є невід'ємною частиною Договору.

Ціна договору визначається договірною ціною, зазначеною Виконавцем в пропозиції конкурсних торгів та становить 759 998, 40 гривень (сімсот п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень сорок копійок) без ПДВ.

Договірна ціна на виконання вищевказаних робіт визначена згідно ДСТУ Б Д.1.1-1-2013, про що зазначено в Договірній ціні (Додаток № 2 до вищевказаного Договору).Згідно із п. 1.4 вказаного договору, кількість послуг, викладена у договірній ціні (Додаток № 2) та кошторисі (Додаток № 3), є невід'ємними частинами договору.

Відповідно до п. 4.5. зазначеного договору, замовник здійснює контроль за наданням послуг Виконавцем та приймання наданих послуг, а наявність виконаних об'ємів послуг підтверджується Замовником (п. 4.6 Договору).

Пунктом 5.3.2 Договору передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти Послуги, надані відповідно до Договору, а у разі виявлення допущених відступів від умов Договору або інших недоліків - негайно заявити про них Виконавцю.

Згідно із п. 5.3.4 Замовник зобов'язаний перевіряти та підписувати подані Виконавцем Акти КБ-2в або обґрунтовувати причини відмови від їх підписання протягом 5-ти робочих днів з дня одержання.

Відповідно до локального кошторису на будівельні роботи № 2-1-1 до Договірної ціни, складеної у поточних цінах на 11 березня 2019 року, на об'єкті « ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків ( послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків)» необхідно було надати наступні послуги:

1. Демонтаж аварійних елементів, їх навантаження та перевезення транспортом на відстань 30 км ( од. вим. - од.)

2. Улаштування бетонних фундаментів загального призначення об'ємом до 5м3 (од. вим. - 100м3)

3. Облаштування підстилаючих й вирівнюючих шарів основ ( підсипка відсівом, з урахуванням вартості матеріалу) (од. вим. - 100м2)

4. На кожний 1см зміни товщини шару додавати або виключати до норм 18-25=1, 18-25-2 до товщ 3 см (од. вим. - 100м2)

5. Монтаж дрібних металоконструкцій (кутів, труб тощо) (од. вим. - 1т)

6. Виправка на місці погнутих елементів (од. вим. - підгибка)

7. Скріплення деталей електрозварюванням (од. вим. - 10 м шва)

8. Фарбування дерев'яних конструкцій (од. вим. - 100м2)

9. Очищення елементів металевих конструкцій від корозії металевими щітками (од. вим. - м2)

10. Фарбування металевих конструкцій ( не менше 2х шарів) (од. вим. - 100м2)

11. Демонтаж дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

12. Установка дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

13. Заміна болтів(од. вим. - 100 штук)

14. Заміна підшипників (од. вим. - шт)

15. Змащування рухомих елементів (од. вим. - 100 штук)

16. Завезення та розрівнювання піску у пісочниці ( з урахуванням вартості піску) (од. вим. - 100м3).

Для виконання даних видів робіт передбачено застосування відповідних одиничних розцінок згідно будівельних норм та правил при складанні кошторисної документації за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків), відповідно до вимог, що діяли на території України на момент їх складання, а саме: (ПР13-6359) «Фарбування пензлем поґрунтованих металевих поверхонь емаллю ПФ-115 за один раз, деталі і вироби з конфігурацією середньої складності»; (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

Заступник голови районної адміністрації Запорізької міської ради ОСОБА_5 , яка відповідно до своїх посадових обов'язків відповідальна за галузь житлово-комунального господарства та здійснює керівництво у цій сфері, тобто в силу займаної посади та покладених на неї обов'язків, обізнана щодо норм та стандартів у галузі будівництва, достовірно знаючи, що частина вказаних одиничних елементних ресурсних кошторисних норм, що були використані при складанні ТОВ «БК «Райтекс» кошторису та актів приймання виконаних робіт за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків ( послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків) не відповідають вимогам будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України, для даного виду робіт, маючи умисел на розтрату бюджетних грошових коштів, зловживаючи своїм службовим становищем виступаючи від імені Замовника, перебуваючи в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованому за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1а, 25.07.2019, підписала Довідку про вартість виконаних послуг та витрати (форма КБ-3) за липень 2019 року та Акт № 1 від 25.07.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) за липень 2019 року по об'єкту: «ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків) до якого, всупереч встановленим будівельним нормам були включені роботи по наступним позиціям:

- п.5 (РН20-12-1) «Монтаж дрібних металоконструкцій (кутів, труб тощо)», але згідно Підсумкової відомості ресурсів, відсутні матеріали для проведення вказаних робіт;

- п.9 (РН20-38-1) «Очищення елементів металевих конструкцій від корозії металевими щітками» та п.10 (РН12-5-7) «Фарбування металевих конструкцій (не менше 2-х шарів)» - замість однієї позиції (ПР13-6359) «Фарбування пензлем поґрунтованих металевих поверхонь емаллю ПФ-115 за один раз, деталі і вироби з конфігурацією середньої складності»;

- п.16 (РН18-20-1) «Завезення та розрівнювання піску у пісочниці (з урахуванням вартості піску)» - замість позиції (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

З урахуванням будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України вартість робіт за Актом № 1 від 25.07.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) при правильному їх застосуванні повинна складати 56 019,54 грн.

Указаний акт виконаних робіт форми КБ-2В заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 було підписано та завірено гербовою печаткою та у подальшому передано до бухгалтерії районної адміністрації для здійснення оплати.

В результаті зловживання своїм службовим становищем, заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 на підставі указаного Акту та Довідки вартості виконаних робіт, Замовником 29.07.2019 перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «Райтекс» № НОМЕР_1 , відкритий в ПАТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» грошові кошти в сумі 180 680,32 грн., що на 124 660,78 грн. більше ніж вартість робіт, передбачених будівельними нормами та стандартами для даних видів робіт.

Тим самим ОСОБА_5 , умисно, повторно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, здійснила розтрату бюджетних грошових коштів, якими вона мала право розпоряджатися в силу займаної посади.

В результаті вищевказаних злочинних дій заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 на рахунок ТОВ «БК «Райтекс» було перераховано надлишкову суму бюджетних коштів в розмірі 124 660,78 грн. (сто двадцять чотири тисячі шістсот шістдесят гривень 78 коп.), чим спричинено територіальній громаді

м. Запоріжжя матеріальну шкоду на указану суму.

Своїми умисними діями, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 191 КК України, а саме: розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинене повторно.

Крім того, 12.08.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р затверджено Положення про тендерний комітет та склад тендерного комітету Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, до якого зокрема було включено начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_7 .

З 05.09.2016, на підставі розпорядження Запорізького міського голови № 2350к/тр від 29.08.2016, ОСОБА_7 призначено на вакантну посаду заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району та присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, звільнивши її з посади начальника відділу житлово-комунального господарства районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району.

05.09.2016 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 582р у зв'язку з кадровими змінами до п.1 розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» внесено зміни в частині посади ОСОБА_8 , а саме: замість «…начальник відділу житлового - комунального господарства …» читати «…заступник голови…».

У зв'язку із укладенням шлюбу, 13.03.2017 розпорядженням голови Районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 179р внесені зміни у Додаток 1 до розпорядження голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 12.08.2016 № 513р «Про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької ради по Дніпровському району» в частині прізвища ОСОБА_8 , а саме: замість «… ОСОБА_8 …» читати «… ОСОБА_5 …».

Відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району від 19.10.2016, з якою ОСОБА_5 ознайомлена в установленому порядку, на останню покладені наступні завдання та обов'язки: організовувати здійснення повноважень районної адміністрації відповідно до визначених головою районної адміністрації обов'язків, затверджених розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, забезпечувати реалізацію повноважень районної адміністрації у сфері житлово - комунального господарства, здійснювати керівництво у сфері комунальної власності, у галузі житлово - комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища, забезпечувати взаємодію районної адміністрації з підприємствами, установами і організаціями незалежно від форм власності, житлово - будівельними кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків з питань забезпечення належної експлуатації та організації обслуговування населення підприємствами житлово - комунального господарства, транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, визначати ступінь відповідальності начальників підпорядкованих відділів, структурних підрозділів районної адміністрації, контролювати їх роботу.

Крім того, відповідно до посадової інструкції заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, заступник несе персональну відповідальність за стан справ у дорученій сфері, надання недостовірної інформації, розголошення конференційної інформації, порушення правил внутрішнього трудового розпорядку, розголошення у будь- якій спосіб персональних даних, володільцем яких є районна адміністрації, дотримання правил з охорони праці, електро та пожежобезпеки.

Таким чином, ОСОБА_5 , з 05.09.2016 постійно здійснює функції представника місцевого самоврядування, а також постійно обіймає посаду в органах місцевого самоврядування, пов'язану з виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, та відповідно до п.1 примітки до ст. 364 КК України являється службовою особою.

Відповідно до Положення про тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, затвердженому розпорядженням голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 513р від 12.08.2016, тендерний комітет районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району відповідає за організацію та проведення процедури закупівель та у процесі роботи забезпечує реалізацію, зокрема, таких функцій: планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель; здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення; забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом та інше. За порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, розробленими відповідно до Закону, члени комітету відповідають згідно із законами України.

04.03.2019 на сайті prozorro.gov.ua оприлюднено інформацію про проведення районною адміністрацією Запорізької міської ради по Дніпровському району відкритих торгів щодо предмету закупівлі: ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків).

Відповідно до тендерної документації, затвердженої рішенням тендерного комітету протокол № 61 від 04.03.2019, Учасник, зокрема, повинен надати у своїй тендерній пропозиції документальне підтвердження послуг, що запропоновані, вимогам тендерної документації, яке може бути надане у формі пояснювальної записки або розроблене у програмному комплексі АВК, або інших програмних комплексах на виконання послуг, розроблених відповідно до вимог чинного законодавства, інструкцій та інших нормативних актів про калькулювання та повинно містити: розрахунок договірної ціни пропозиції з обґрунтуванням; локальний кошторис; розрахунок вартості матеріальних ресурсів (відомість); розрахунок загальновиробничих витрат (виходячи із структури підприємства).

Участь у торгах за указаним тендером прийняло два підприємства, а саме: ТОВ «БК «Райтекс» та ТОВ «СТРОЙЕКСПЕРТ-2000».

За результатами аукціону процедури відкритих торгів для закупівлі ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків), електронна система автоматично визначила переможцем ТОВ «БК «Райтекс» за критерієм мінімальної ціни.

Відповідно до п. 2.3 Посадової інструкції заступника голови районного адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 зокрема здійснює керівництво у сфері комунальної власності та галузі житлово-комунального господарства, транспорту і зв'язку, будівництва.

Отже, відповідно до наділених повноважень, ОСОБА_5 зобов'язана була перевірити проектно-кошторисну документацію учасника закупівлі ТОВ «БК «Райтекс» у зв'язку з тим, що предмет договору безпосередньо стосувався підконтрольній їй галузі.

27.03.2019 на засіданні тендерного комітету в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1 а ОСОБА_5 , під час розгляду пропозиції учасника тендерних торгів ТОВ «БК «Райтекс», достовірно знаючи, що договірна ціна, локальний кошторис та підсумкова відомість ресурсів, надані у складі тендерної пропозиції ТОВ «БК «Райтекс» не відповідають вимогам будівельних норм та правил, які діяли на території України на момент розгляду пропозиції переконала учасників тендерного комітету, що пропозиція учасника ТОВ «БК «Райтекс» відповідає вимогам Замовника та запропонувала визначити указане підприємство переможцем процедури закупівлі № UA-2019-03-04-001749-а.

Указані обставини було зафіксовано протоколом засідання тендерного комітету районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району № 78 від 27.03.2019.

У зв'язку з цим, тендерним комітетом було прийнято рішення визначити переможцем ТОВ «БК «Райтекс» та укласти із ними договір.

В подальшому, 08.04.2019 заступником голови районної адміністрації ОСОБА_5 , яка діяла на підставі Довіреності від 04.01.2019 № 01/01-27/0026 укладено та підписано із ТОВ «БК «Райтекс» в особі директора ОСОБА_9 договір про надання послуг із поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків № ДР-48 та Додаток № 2 (договірна ціна) до указаного договору, який є невід'ємною частиною Договору.

Ціна договору визначається договірною ціною, зазначеною Виконавцем в пропозиції конкурсних торгів та становить 759 998, 40 гривень (сімсот п'ятдесят дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто вісім гривень сорок копійок) без ПДВ.

Договірна ціна на виконання вищевказаних робіт визначена згідно ДСТУ Б Д.1.1-1-2013, про що зазначено в Договірній ціні (Додаток № 2 до вищевказаного Договору).Згідно із п. 1.4 вказаного договору, кількість послуг, викладена у договірній ціні (Додаток № 2) та кошторисі (Додаток № 3), є невід'ємними частинами договору.

Відповідно до п. 4.5. зазначеного договору, замовник здійснює контроль за наданням послуг Виконавцем та приймання наданих послуг, а наявність виконаних об'ємів послуг підтверджується Замовником (п. 4.6 Договору).

Пунктом 5.3.2 Договору передбачено, що замовник зобов'язаний прийняти Послуги, надані відповідно до Договору, а у разі виявлення допущених відступів від умов Договору або інших недоліків - негайно заявити про них Виконавцю.

Згідно із п. 5.3.4 Замовник зобов'язаний перевіряти та підписувати подані Виконавцем Акти КБ-2в або обґрунтовувати причини відмови від їх підписання протягом 5-ти робочих днів з дня одержання.

Відповідно до локального кошторису на будівельні роботи № 2-1-1 до Договірної ціни, складеної у поточних цінах на 11 березня 2019 року, на об'єкті « ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків ( послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків)» необхідно було надати наступні послуги:

1. Демонтаж аварійних елементів, їх навантаження та перевезення транспортом на відстань 30 км ( од. вим. - од.)

2. Улаштування бетонних фундаментів загального призначення об'ємом до 5м3 (од. вим. - 100м3)

3. Облаштування підстилаючих й вирівнюючих шарів основ ( підсипка відсівом, з урахуванням вартості матеріалу) (од. вим. - 100м2)

4. На кожний 1см зміни товщини шару додавати або виключати до норм 18-25=1, 18-25-2 до товщ 3 см (од. вим. - 100м2)

5. Монтаж дрібних металоконструкцій (кутів, труб тощо) (од. вим. - 1т)

6. Виправка на місці погнутих елементів (од. вим. - підгибка)

7. Скріплення деталей електрозварюванням (од. вим. - 10 м шва)

8. Фарбування дерев'яних конструкцій (од. вим. - 100м2)

9. Очищення елементів металевих конструкцій від корозії металевими щітками (од. вим. - м2)

10. Фарбування металевих конструкцій ( не менше 2х шарів) (од. вим. - 100м2)

11. Демонтаж дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

12. Установка дерев'яних елементів (од. вим. - 100м2)

13. Заміна болтів(од. вим. - 100 штук)

14. Заміна підшипників (од. вим. - шт)

15. Змащування рухомих елементів (од. вим. - 100 штук)

16. Завезення та розрівнювання піску у пісочниці ( з урахуванням вартості піску) (од. вим. - 100м3).

Для виконання даних видів робіт передбачено застосування відповідних одиничних розцінок згідно будівельних норм та правил при складанні кошторисної документації за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків), відповідно до вимог, що діяли на території України на момент їх складання, а саме: (РН1-29-2) «Планування площ за даними візирувальних позначок візуально в природних ґрунтах, група ґрунту 2» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-9645) «Суміші піщано-гравійні для будівельних робіт №3, розмір зерен понад 0 до 40 мм, марка ДР12»; (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

Заступник голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 , яка відповідно до своїх посадових обов'язків відповідальна за галузь житлово-комунального господарства та здійснює керівництво у цій сфері, тобто в силу займаної посади та покладених на неї обов'язків, обізнана щодо норм та стандартів у галузі будівництва, достовірно знаючи, що частина вказаних одиничних елементних ресурсних кошторисних норм, що були використані при складанні ТОВ «БК «Райтекс» кошторису та актів приймання виконаних робіт за договором № ДР - 48 від 08.04.2019 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з ремонту дитячих та спортивних майданчиків) не відповідають вимогам будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України, для даного виду робіт, маючи умисел на розтрату бюджетних грошових коштів, зловживаючи своїм службовим становищем,виступаючи від імені Замовника, перебуваючи в приміщенні районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району, розташованому за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бородінська, 1а, 25.09.2019, підписала Довідку про вартість виконаних послуг (форма КБ-3) за вересень 2019 року та Акт № 4 від 25.09.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) за вересень 2019 року по об'єкту: «ДК 021:2015 код 50870000-4 Послуги з ремонту і технічного обслуговування обладнання для ігрових майданчиків (послуги з поточного ремонту дитячих та спортивних майданчиків) до якого, всупереч встановленим будівельним нормам були включені роботи по наступним позиціям:

- п.3 (РН18-25-1) «Облаштування підстилаючих і вирівнюючих шарів основи (підсипка відсівом, з урахуванням вартості матеріалу)» та п. 4 (РН-18_25-3) «На кожний 1 см зміни товщини шару додавати або виключати до норм 18-25-1, 18-25-2 до товщ 3см» - замість позиції (РН1-29-2) «Планування площ за даними візирувальних позначок візуально в природних ґрунтах, група ґрунту 2» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-9645) «Суміші піщано-гравійні для будівельних робіт №3, розмір зерен понад 0 до 40 мм, марка ДР12»;

- п.16 (РН18-20-1) «Завезення та розрівнювання піску у пісочниці (з урахуванням вартості піску)» - замість позиції (РН1-20-1) «Засипання вручну траншей, пазух котлованів та ям, група ґрунту 1» із додаванням до використаних ресурсів (С1421-10634) «Пісок природний, рядовий».

З урахуванням будівельних норм та правил, що діяли на момент їх складання на території України вартість робіт за Актом № 4 від 25.09.2019 приймання виконаних послуг (форма КБ- 2в) при правильному їх застосуванні повинна складати 44 135,29 грн.

Указаний акт виконаних робіт форми КБ-2В заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 було підписано та завірено гербовою печаткою та у подальшому передано до бухгалтерії районної адміністрації для здійснення оплати.

В результаті зловживання своїм службовим становищем, заступником голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 на підставі указаного Акту та Довідки вартості виконаних робіт, Замовником 01.10.2019 перераховано на розрахунковий рахунок ТОВ «БК «Райтекс» № НОМЕР_1 , відкритий в ПАТ «Банк Кредит Дніпро» грошові кошти в сумі 54 486,88 грн., що на 10 351,59 грн. більше ніж вартість робіт, передбачених будівельними нормами та стандартами для даних видів робіт.

Тим самим ОСОБА_5 , умисно, повторно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, здійснила розтрату бюджетних грошових коштів, якими вона мала право розпоряджатися в силу займаної посади.

В результаті вищевказаних злочинних дій заступника голови районної адміністрації Запорізької міської ради по Дніпровському району ОСОБА_5 на рахунок ТОВ «БК «Райтекс» було перераховано надлишкову суму бюджетних коштів в розмірі 10 351,59 грн. (десять тисяч триста п'ятдесят одна гривня 59 коп.), чим спричинено територіальній громаді м. Запоріжжя матеріальну шкоду на указану суму.

Своїми умисними діями, ОСОБА_5 , вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 191 КК України, а саме: розтрата чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинене повторно.

03.12.2020 ОСОБА_5 , 1975 року народження,повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2, 3ст.191 КК України.

Таким чином, у вчиненні вищевказаного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка

м. Запоріжжя, громадянка України, українка, маюча вищу освіту, яка перебуває на посаді заступника голови районної адміністрації ЗМР по Дніпровському району, зареєстрована та фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима.

Причетність ОСОБА_5 , до вчинення вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме: висновком судової будівельно - технічної експертизи;показами свідків ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , інших; протоколом огляду предмету; речовими доказами (договір № ДР-48 від 08.04.2019 укладений між заступником районної адміністрацією ЗМР по Дніпровському району ОСОБА_5 , та ТОВ «Райтекс» з усіма додатками, додатковими угодами, змінами, укладених між вказаними підприємствами; специфікацій до договорів, податкових накладних сертифікатів якості та інших документів, які підтверджують якість та вартість використаних матеріалів; актів приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) за вказаними договорами, з додатками та розшифровками; актів прийому прихованих робіт, проектно-кошторисної документації, ресурсних відомостей та розрахунків; накладних, та розхідних накладних, податкових накладних та інших документів які підтверджують факт виконання умов договору; рахунків, рахунків-фактур, платіжних доручень, банківських виписок та інших документів які підтверджують сплату грошових коштів за виконанні роботи (надані послуги)).

Згідно вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України, під час проведення досудового розслідування, встановлена наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ОСОБА_5 , може:

- переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

- незаконно впливати на свідківу кримінальному провадженні;

Згідно п. 4 ч. 2 ст. 183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою може бути застосовний до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.

Враховуючи вищевикладене, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваною покладених на неї процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:

- переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

- незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні;

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 , кримінального правопорушення, а також, наявність вищезазначених ризиків, визначених п.п. 1,3 ч.1 ст.177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрювана може здійснити дії, спрямовані на переховування від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на потерпілого або свідків.

Сторона обвинувачення звертає увагу на: наявність вагомих доказів щодо вчинення підозрюваною інкримінованого їй кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 , у разі визнання її винуватою за ч. 2,3 ст. 191 КК України - позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; Наявність ризику переховування від органів досудового розслідування та /або суду орган досудового розслідування оцінює, виходячи із обставин кримінального провадження та особистої ситуації підозрюваної, тобто фактичних даних, які можуть свідчити про особливості характеру та моральні принципи, сімейний стан, освіту, роботу, місце проживання підозрюваного та наявні у нього засоби до існування. З матеріалів досудового розслідування вбачається, що ОСОБА_14 , має постійне місце роботи, заміжня, а отже відповідно має певні соціальні зв'язки. Але не зважаючи на їх існування підозрювана все ж таки вчинила кримінальне правопорушення, яке Кримінальним кодексом України віднесено до категорії тяжких злочинів.

Окрім того, вказаний ризик обумовлюється можливістю притягнення підозрюваної до кримінальної відповідальності та пов'язаними із цим можливими негативними для неї наслідками - суворістю передбаченого покарання. За кримінальне правопорушення, у якому вона обґрунтовано підозрюється за ч. 2,3 ст. 191 КК України передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; І така тяжкість ймовірного покарання та суворість можливого вироку особливо сильно підвищують ризик переховування підозрюваної від органів досудового розслідування та суду на початкових етапах притягнення особи до кримінальної відповідальності.

Існування ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, підтверджується поведінкою підозрюваної у вчинені кримінального правопорушення в конкретному випадку, яка характеризується, в можливій спробі вмовляння, переконання, примусу та погрози вплинути на дії свідків у кримінальному провадженні, оскільки останні працюють разом із підозрюваною.

У судовому засіданні слідчий СВ Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 наполягаючи на доводах, викладених у клопотанні та згідно з доданими суду матеріалами кримінального провадження просила суд застосувати до ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання слідчого з підстав, викладених у ньому.

Підозрювана ОСОБА_5 просила суд відмовити у задоволенні клопотання тому що вона не скоювала злочину та не має наміру ухилятися від органів досудового розслідування або суду.

Захисник підозрюваної адвокат ОСОБА_6 просив суд відмовити слідчому у задоволенні клопотання, оскільки ані слідчим ані прокурором не доведені ризики, передбачені ст.177 КПК України. Захисник вважає, що посилання сторони обвинувачення що підозрювана буде впливати на свідків та перешкоджати досудовому слідству або суду є безпідставним. Необґрунтованим, на думку захисту, є той факт, що ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування або суду. Захисник наполягає на тому, що у ОСОБА_5 є стійкі соціальні зв'язки, має місце реєстрації та місце постійного проживання.

Вислухавши пояснення осіб, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, слідчий суддя вважаю що клопотання не підлягає задоволенню виходячи із наступного.

Пунктом 1 статті 5 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом.

За змістом ст. ст. 131-132 КПК України запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.

Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідно до вимог ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

В ході судового розгляду встановлено, що відомості про вчинення ОСОБА_5 інкримінованого їй злочину з кваліфікацією за ч.2,3 ст.191 КК України внесені до ЄРДР 12 травня 2020 року за № 12020080050001561.

Подане до суду клопотання про обрання запобіжного заходу відповідає вимогам ст. ст.184, 192 КПК України, погоджене з прокурором.

03 грудня 2020 року ОСОБА_5 вручено повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2,3 ст. 191 КК України.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на даний час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваної ОСОБА_5 з вчиненням кримінального правопорушення.

Проте, суд взяв до уваги, що обираючи запобіжний захід - тримання під вартою, обмежує конституційні права і свободи особи, ще до визнання особи винуватою у скоєнні злочину, а запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є винятковим і найбільш суворим запобіжним заходом, який застосовується лише тоді, коли є всі підстави вважати, що інші менш суворі запобіжні заходи можуть не забезпечити виконання підозрюваним процесуальних обов'язків і належної поведінки останнього.

Застосування запобіжного заходу з іншою метою не допускається.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч.1 цієї статті.

Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 176 КПК України.

Відповідно до ч. 3 ст. 176 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених ч. 1 ст. 176 КПК України, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам.

В ході судового розгляду ні прокурором ні слідчим не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують найтяжчий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_5 шляхом застосування до неї тримання під вартою; існують обставини, які свідчать про наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Судом не встановлено обставин, які б свідчили про можливість переховування ОСОБА_5 від органів досудового розслідування та/або суду.

Також ОСОБА_5 не має жодної можливості знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки відповідно до постанови слідчого Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 від 05.08.2020 року усі документи які мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення було вилучено відповідно до ухвали слідчого судді №334/3525/20 від 08.07.2020 року.

Тобто документи, які мають статус доказів у кримінальному провадженні були вилучені стороною обвинувачення та на сьогодні перебувають у сторони обвинувачення, а тому ризик про можливість знищення або підроблення доказів є безпідставним та необґрунтованим.

Також, суду не надано переконливих доказів того, що ОСОБА_5 може незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, оскільки зазначені особи не знаходяться у її підпорядкуванні, крім того, відповідно до Розпорядження № 626 р від 07.12.2020 року ОСОБА_5 виключено зі складу тендерного комітету, відповідно до листа «про відкликання довіреності» №01/01-27/1519 довіреність щодо підписання будь-яких документів від Районної адміністрації по Дніпровському району анульовано. Заяв від свідків про можливий вплив на них з боку підозрюваної, до правоохоронних органів або суду не надходило.

З матеріалів справи вбачається, що досудове розслідування за вказаним кримінальним провадженням проводиться вже пів року, а саме з 12.05.2020 року, тобто на протязі цього часу ОСОБА_5 вже могла вплинути на свідків, проте даних про такі факти слідчим не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; обставин, які характеризують особу підозрюваного та інше.

Так, з наданих суду матеріалів вбачається, що ОСОБА_5 має добру репутації, що підтверджується наявними доказами у вигляді грамот, медалей, бажає довести свою невинуватість, щойно перенесла КОВІД-19 та має ускладнення, що підтверджується лікарняними листами, має міцні соціальних зв'язки, що підтверджується характеристиками з міста мешкання, місця роботи, довідкою про склад сім'ї, наявністю дітей на утримання, наявністю постійного місця проживання.

Також ОСОБА_5 має постійне місце роботи, має постійний дохід, раніше не судима.

За таких обставин, ризик переховування від органів досудового слідства прокурором та слідчим не доведений, натомість повністю спростований доказами сторони захисту.

Доводи слідчого та прокурора про те, що лише тримання підозрюваної під вартою може забезпечити її належну процесуальну поведінку не є підтвердженими та належно не обґрунтованими.

Таким чином, доводи слідчого та прокурора про існування ризиків необхідних для застосування що до підозрюваного запобіжного заходу - тримання під вартою, не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні.

Відповідно до вимог ст. 9 КПК України, під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані додержуватися вимог Конституції України, КПК України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.

Виходячи з вищевказаних підстав, суд дійшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 .

При цьому вважає, що пропорційно тому ступеню небезпеки та ризику який існує у даному кримінальному провадженні, слід обрати більш м'який запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з покладенням на ОСОБА_5 обов'язків, передбачених п.п.1,3 ч.5 ст.194 КПК України.

Керуючись ст.ст. 179, 183, 184, 193, 194, 196, 205 КПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого СВ Дніпровського ВП ГУНП в Запорізькій області ОСОБА_4 , про обрання запобіжного заходу в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР під №12020080050001561 від 12.05.2020 р. про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_5 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2,3 ст.191 КК України - відмовити.

Застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обов'язки:

- прибувати до слідчого, прокурора, суду, залежно від стадії кримінального провадження, за телефонним або за іншим, встановленим законом, викликом у встановлений час;

- повідомляти слідчого, прокурора, суд залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання.

В порядку ст. 179 КПК України підозрюваній ОСОБА_5 , що у разі невиконання покладених на неї обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжних захід і на її може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.

Направити ухвалу для виконання органу внутрішніх справ за місцем проживання підозрюваної.

Строк дії покладених на ОСОБА_5 обов'язків встановити до 07.02.2021 року включно.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення до Запорізького апеляційного суду.

Суддя: ОСОБА_1