Справа № 265/7661/20
Провадження № 3/265/3448/20
07 грудня 2020 року місто Маріуполь
Суддя Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області Вайновський Артур Миколайович, розглянувши матеріали, які надійшли з Лівобережного відділення поліції ЦВП ГУНП в Донецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07 грудня 2020 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 075560 від 17.11.2020, складений відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Згідно із вказаним протоколом 17 листопада 2020 року близько 11-00 години ОСОБА_1 , знаходячись за прилавком № НОМЕР_1 на території ринку «Привоз», розташованого по вулиці Азовстальській, 76 в місті Маріуполі, обслуговувала покупця без відповідних засобів індивідуального захисту, що закривають ніс та рот, чим порушила вимоги постанови КМУ від 22.07.2020 № 641, вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
Правопорушник ОСОБА_1 суду не прибула, проте надала заяву, якою просить провадження у справі закрити за відсутністю. в її діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, встановлено наступне.
Підставою залучення суб'єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інше.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень статті 251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 44-3 КУпАП порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом із тим, до протоколу не додано жодного доказу, який би відображав суть адміністративного правопорушення, наведеного за його змістом. При цьому сама правопорушник за змістом її письмових пояснень, наведених у протоколі, свою вину у вчиненні правопорушення заперечувала.
Крім того, суб'єктом, уповноваженим на складення адміністративного матеріалу, не було перевірено чи є ОСОБА_1 суб'єктом підприємницької діяльності або найманим працівником, жодних доказів з цього приводу не надано.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах “Тейксейра де Кастро проти Португалії” та “Шабельник проти України” неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані їм докази, а порядок збирання доказів має відповідати передбаченим національним правом вимогам основним правам гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Тобто, якщо уповноваженим органом не доведено обґрунтованість притягнення особи до адміністративної відповідальності, суд не може в ході розгляду справи взяти на себе функції щодо самостійного відшукування доказів винуватості особи.
Відтак, обсяг наданих органом Національної поліції доказів об'єктивно унеможливлює перевірку судом як наявності події адміністративного правопорушення, відображеного у протоколі, так і наявності в діях особи складу такого правопорушення.
Таким чином, дослідивши матеріали протоколу про адміністративне правопорушення та оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, у діях ОСОБА_1 відсутній.
Відповідно до ст. 247 КУпАП провадження за справою про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 173-2, 221, 247, 283-285 КУпАП, -
1. Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 44-3 КУпАП - закрити за відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення.
2. На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного суду протягом десяти днів з моменту винесення постанови.
3. Постанова складена 07 грудня 2020 року.
Суддя ______________________________________ А.М. Вайновський