ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
04 грудня 2020 року м. Київ № 640/24783/19
Суддя Окружного адміністративного суду м. Києва Вєкуа Н.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про визнання протиправними дії щодо строку надання відповіді на запит, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-А, ЄДРПОУ 26199097) про визнання дій Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) щодо порушення строку надання відповіді на інформаційний запит №5 від 10.07.2019 - протиправними.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем була надана відповідь №05710-13276 від 17.07.2019 року на інформаційний запит № 5 від 10.07.2019 року з порушенням строку надання такої відповіді, що призвело до порушенням прав позивача.
Ухвалою суду від 17 грудня 2019 року відкрито провадження у справі.
Відповідач, не погоджуючись із доводами позивача, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позов є необґрунтованим, оскільки відповідь на запит позивача була надана вчасно, що підтверджено письмовими доказами, долученими до відзиву, в зв'язку із чим в задоволенні позову слід відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
10.07.2019 року позивач звернувся з інформаційним запитом №5 до Департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), шляхом надсилання запиту на електронну адресу розпорядника інформації.
17.07.2019 року відповідачем була надана відповідь № 05710-13276 на інформаційний запит № 5.
Позивач вважає, що відповідачем порушено строк надання відповіді на отриманий запит, оскільки відповідно до штампу ПАТ «Укрпошта», вказаний лист було відправлено лише 25.07.2019 року.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернуся до Окружного адміністративного суду м. Києва із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Згідно статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулює Закон України «Про інформацію» від 02.10.1992 року №2657-XII (далі - Закон №2657-XII).
Статтею 1 Закону №2657-XII визначено, що інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Основними принципами інформаційних відносин, в контексті положень частини 1 статті 2 Закону №2657-XII є: гарантованість права на інформацію; відкритість, доступність інформації, свобода обміну інформацією; достовірність і повнота інформації; свобода вираження поглядів і переконань; правомірність одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації; захищеність особи від втручання в її особисте та сімейне життя.
Згідно положень частини 1 статті 5 Закону №2657-XII кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Між тим, порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).
Частиною 1 статті 3 Закону №2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується: 1) обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом; 2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє; 3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації; 4) доступом до засідань колегіальних суб'єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством; 5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації; 6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Згідно частини 1 статті 12 Закону №2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання (п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону №2939-VI).
Приписами частини 1 статті 14 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані: 1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; 2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні; 3) вести облік запитів на інформацію; 4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо; 5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; 6) надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Відповідно до частини 1 статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Положеннями статті 20 Закону встановлено наступне.
Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Аналіз наведених правових норм дає суду підстави дійти до висновку, що доступ до інформації забезпечується шляхом подання суб'єктом відповідного запиту на отримання інформації та його розгляду розпорядниками інформації, зокрема у строки встановлені частиною 1 статті 20 Закону №2939-VI , тобто відповідь на запит на інформацію має бути надана не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як свідчать матеріали адміністративної справи, до Департаменту на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 10.07.2019 о 19 год 51 хв. надійшов лист ОСОБА_1 від 10.07.2019 № 5 щодо надання документу, яким затверджено порядок доступу до будівлі Департаменту та яким передбачено блокування дверей (встановлення електрозамків) всередині будівлі; інформації щодо кількості витрачених грошових коштів на здійснення ремонту в будівлі; інформацію щодо вартості придбаних послуг і товарів для встановлення пропускної системи в будівлі Департаменту; інформацію щодо останньої перевірки будівлі Департаменту державними службами пожежної охорони та копії відповідних документів, виданих за результатами таких перевірок.
За результатами розгляду зазначеного запиту відповідачем була надана відповідь від 17.07.2019 № 05710-13276, шляхом надсилання її на зазначені у запиті електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 та на поштову адресу за допомогою послуг поштового зв'язку ПАТ «Укрпошта».
Так, відповідно до прінтскрину з інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний інформаційний простір територіальної громади міста Києва», відповідь на Запит була сформована та відправлена позивачу 17.07.2019.
Разом з тим, згідно звіту про доставку з електронної пощти відповідача вбачається, що, сканкопія листа Департаменту від 17.07.2019 № 05710-13276 була надіслана позивачу 17.07.2019 о 11 год 24 хв на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до статті 253 Цивільного кодексу України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Оскільки позивачем був надісланий запит № 5 від 10.07.2019 о 19 год 51 хв, тобто уже після закінчення робочого часу, відтак цей лист був зареєстрований відповідачем 11.07.2019 № 057-272(з). Таким чином, останній робочий день для надання відповіді був 17.07.2019 року включно.
Суд звертає увагу, що відповідь була надана позивачу, шляхом надсилання листа на електронну пошту 17.07.2019 року oбll год 24 хв., тобто в строк , встановлений законом.
Крім того, 17.07.2019 лист Департаменту від 17.07.2019 №05710-13276, був переданий до відділення поштового зв'язку.
Позивач зазначає, що в письмовому вигляді відповідь на запит № 5 була відправлена до відділення пошти лише 25.07.2019 року.
Суд вважає вказані доводи безпідставними та необґрунтованими, такими, що спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.
Так, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, передача листа до відділення поштового в'язку відбулась 17.07.2019 о 17 год 20 хв.
Натомість, отримання позивачем (або його представником) відповіді Департаменту на запит відбулось 19.07.2019 року.
Зазначені обставини підтверджені в матеріалах справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, на якому проставлена дата та підпис позивача (або його представника) про отримання, а також інформацією, розміщеною на офіційному веб-сайті Укрпошти, в якому відповідно за трекінгом 0104404508024 відправлення прийняте відділенням Укрпошти 17.07.2019 о 17 год 20 хв та отримано особисто позивачем (або його представником) 19.07.2019 о 13 год 29 хв., що спростовує доводи позивача та його представника щодо відправлення відповіді 25.07.2019 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради відсутні порушення вимог частини 1 статті 20 Закону №2939-VI, з огляду на що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В зв'язку із відмовою у задоволенні позову, на підставі ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 19, 73-77, 79, 90, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.Г. Вєкуа