09 грудня 2020 р. м. Чернівці справа № 600/1964/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач) щодо відмови, яка оформлена листом від 29.09.2020 р. №1868-1702/В-02/8-2400/20, у перерахунку ОСОБА_1 , пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 19.08.2020 р. №13/2403002179 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 19.08.2020 р. №13/2403002179 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), починаючи з 01.01.2016 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Чернівецькій області, йому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
В березні 2018 року Ліквідаційна комісія УМВС України у Чернівецькій області направила до ГУ ПФУ у Чернівецькій області нову довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 від 23.03.2018 р., і такі дії були оскаржені в судовому порядку.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р. по справі №824/326/19-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області щодо не включення до довідки №13/2403002179 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , всі види грошового забезпечення у відповідності до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернівецькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, враховуючи відповідний оклад, спеціальне звання, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 1 січня 2016 року. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2020 р. апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернівецькій області залишено без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.017.2019 р. - без змін.
Позивач у вересні 2020 року звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області від 19.08.2020 р. № 13/2403002179, проте листом від 29.09.2020 відповідач відмовив у задоволенні заяви.
Позивач вказує, що розмір його пенсії з 01.01.2016 року був незаконно зменшений, у зв'язку із його перерахунком на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області від 23.03.2018 № 13/2403002179. Разом з тим, у зв'язку із прийняттям рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р., яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2020 р. у справі № 824/326/19-а розмір пенсії позивача підлягає перерахунку та виплаті на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області від 19.08.2020 №13/2403002179, яка видана на підставі даного рішення. Враховуючи вищевикладене просить суд позов задовольнити.
27.10.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
13.11.2020 р. відповідачем подано відзив на позов, відповідно до змісту якого позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні за безпідставністю, вказуючи при цьому на втрату чинності пункту 3 Постанови № 103.
Дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Чернівецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р. по справі №824/326/19-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області щодо не включення до довідки №13/2403002179 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , всі види грошового забезпечення у відповідності до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернівецькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, враховуючи відповідний оклад, спеціальне звання, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 1 січня 2016 року. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2020 р. апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернівецькій області залишено без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.017.2019 р. - без змін.
19.08.2020 р. на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р. по справі №824/326/19-а УМВС України в Чернівецькій області видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с. 10).
Листом ГУ ПФУ в Чернівецькій області про повернення довідки військовослужбовця повернуто довідку військовослужбовця без виконання (а.с. 11).
29.09.2020 р. відповідач повідомив позивача, що підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) від 19.08.2020 р. №13/2403002179, відсутні.
Вважаючи відмову ГУ ПФУ у Чернівецькій області протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку вказаним правовідносинам суд зазначає наступне.
Нормами статті 22 Конституції України закріплено, що права та свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Правовідносини, що виникають в процесі реалізації права на пенсійне забезпечення (в даному випадку це стосується можливості реалізації встановленої державою гарантії для військовослужбовців та деяких інших осіб на отримання пенсійного забезпечення, розмір якого визначається у певному порядку, відмінному від пенсій для решти категорій громадян) будуються на принципі юридичної визначеності. Зазначений принцип не дозволяє державі посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
21.02.2018 р. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, пунктом 3 якої передбачено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
З рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р. вбачається, що 28.03.2018 р. Ліквідаційна комісія УМВС України у Чернівецькій області сформувала та скерувала до ГУ ПФУ у Чернівецькій області довідку за №2403002179 та повідомила про те, що при підготовці вказаної довідки правомірно застосовано п.1. постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р.
Разом з тим, суд звертає увагу, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р. по справі №824/326/19-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено в повному обсязі. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області щодо не включення до довідки №13/2403002179 від 23.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , всі види грошового забезпечення у відповідності до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018. Зобов'язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернівецькій області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, враховуючи відповідний оклад, спеціальне звання, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 1 січня 2016 року. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2020 р. апеляційну скаргу Управління Міністерства внутрішніх справ України у Чернівецькій області залишено без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.017.2019 р. - без змін
Відповідно до частин першої, другої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно із частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
За приписами частин першої, другої статті 50 КАС України, якщо в результаті ухвалення судового рішення сторона може набути право стосовно третьої особи або третя особа може пред'явити вимоги до сторони, така сторона зобов'язана сповістити цю особу про відкриття провадження у справі і подати до суду заяву про залучення її до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. До такої заяви повинні бути додані докази про направлення її копії особі, про залучення якої як третьої особи подана заява. У разі розгляду справи без повідомлення третьої особи про розгляд справи обставини справи, встановлені судовим рішенням, не мають юридичних наслідків при розгляді позову, пред'явленого стороною, яка брала участь у цій справі, до цієї третьої особи або позову, пред'явленого цією третьою особою до такої сторони.
При вирішенні даного спору суд враховує, що ГУ ПФУ у Чернівецькій області було залучено до участі у справі № 824/326/19-а як третя особа, відтак встановлені рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р., яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2020 р. обставини мають юридичні наслідки для відповідача у цій справі.
Отже, враховуючи, що рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 17.07.2019 р., яке залишене без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2020 р. визнано неправомірними дії Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області щодо не включення до довідки ОСОБА_1 всіх видів грошового забезпечення у відповідності до п.3 Постанови КМУ №103 та зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області направлення оновленої довідки до ГУ ПФУ у Чернівецькій області у відповідності до п.3 постанови КМУ №103, то позивач має право на отримання пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області від 19.08.2020 р. №13/2403002179.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Чернівецькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області від 19.08.2020 р. №13/2403002179 та зобов'язання відповідача з 01.01.2016 р. здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії позивача на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Чернівецькій області від 19.08.2020 р. №13/2403002179.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Стосовно розподілу судових витрат.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У зв'язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України судом не вирішується.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 29.09.2020 р. №1868-1702/В-02/8-2400/20, у перерахунку ОСОБА_1 , пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 19.08.2020 р. №13/2403002179 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області від 19.08.2020 р. №13/2403002179 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), починаючи з 01.01.2016 р.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, Код ЄДРПОУ 40329345)
Суддя І.В. Маренич