про повернення позовної заяви
07 грудня 2020 року справа № 580/5123/20
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Руденко А.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену суму щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік в розмірі, що складає різницю між належною до виплати сумою та фактично виплачено, а саме 9464 грн.
Ухвалою суду від 18.11.2019 позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк з дня отримання копії ухвали для подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
02.12.2020 позивач на усунення недоліків позовної заяви подав заяву, в якій зазначив, що строк звернення до суду ним не пропущений, оскільки про порушення свого права позивач дізнався з листа відповідача №12-Р259/1-5 від 09.11.2020, яким його було повідомлено про відсутність підстав для проведення перерахунку.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
Згідно пункту 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з?ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З листа Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації №12-Р259/1-5 від 09.11.2020 вбачається, що Центром по нарахуванню на здійсненню соціальних виплат позивачу була нарахована разова грошова допомога за 2020 рік у сумі 3640 грн. Виплату нарахованої суми допомоги здійснено через відділення АТ «Ощадбанк» платіжним дорученням №37 від 21.04.2020.
Оскільки щорічна разова грошова допомога до 5 травня за 2020 рік була виплачена позивачу 21.04.2020, позивач достеменно знав про її виплату саме у розмірі 3640 грн. Таким чином, шестимісячний строк звернення до суду збіг 21.10.2020.
Позивач звернувся з позовом до суду 12.11.2020, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
Позивач в позовній заяві посилається на рішення Верховного Суду від 29.09.2020 у справі №440/2722/20, отже мав можливість звернутись з позовом до суду у строк до 21.10.2020.
Посилання позивача на звернення до відповідача з листом від 02.11.2020 є необгрунтованими, оскільки не є необхідною умовою для звернення з позовом до суду і здійснено після збігу шестимісячного строку. Тобто, здійснено з метою створення штучної підстави для обрахування шестимісячного строку звернення до суду з дати отримання відмови.
Враховуючи викладене, позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду без поважних причин.
Згідно частини 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 2 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані у ній підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно пункту 9 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства Україна позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду без поважних причин, суд повертає позовну заяву позивачу.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 123, 169, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії повернути позивачеві разом із усіма доданими до неї матеріалами.
2. Роз'яснити позивачеві, що відповідно до частини 8 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя А.В. Руденко