Ухвала від 30.11.2020 по справі 580/336/20

УХВАЛА

30 листопада 2020 року справа № 580/336/20 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Сачинської В.О.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача сільського голови Іваньківської об'єднаної територіальної громади Поліщук Л.М.- Стратілатова К.Г. (за ордером),

розглянувши у підготовчому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду заяву позивача ОСОБА_1 про заміну неналежного відповідача у адміністративній справі №580/336/20 за позовом ОСОБА_1 до Іваньківської сільської ради Маньківського району Черкаської області та сільського голови Іваньківської об'єднаної територіальної громади Поліщук Лесі Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

У провадженні Черкаського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №580/336/20 за позовом ОСОБА_1 до Іваньківської сільської ради Маниківського району Черкаської області та сільського голови Іваньківської об'єднаної територіальної громади Поліщук Лесі Миколаївни про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

30.11.2020 позивач подав до суду заяву про заміну неналежного відповідача, в якій просить залишити у якості співвідповідача Іваньківську сільську раду Маньківського району Черкаської області та визнати неналежним відповідачем Іваньківського сільського голову Іваньківської об'єднаної територіальної громади Поліщук Лесю Миколаївну та замінити на належного відповідача - керівника Іваньківської сільської ради Поліщук Лесю Миколаївну.

Обгрунтовуючи заяву, позивач зазначає, що первісно заявив позов до Іваньківського сільського голови Поліщук Л.М., проте за результатами аналізу наявних в справі документів вбачається, що повноваження Іваньківського сільського голови Поліщук Л.М. в адміністративних межах Іваньківської ОТГ відсутні; повноваження Іваньківського сільського голови Поліщук Л.М. в адміністративних межах села Іваньки Маньківського району Черкаської області закінчились 14 листопада 2017 року; єдиними підтвердженнями владних повноважень Поліщук Л.М. як керівника/представника юридичної особи Іваньківської сільської ради Поліщук Л.М. з 10.11.2015 є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У судовому засіданні позивач підтримав заяву про заміну неналежного відповідача.

Представник відповідача Іваньківського сільського голови Маньківського району Черкаської області Поліщук Л.М. проти заяви заперечив та вказав, що згідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський голова представляє інтереси сільської ради, тобто в силу закону. Зазначення у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань назви посади - керівник,- є загальним, а конкретна посада може називатись по-різному, зокрема директор, голова. Заміна відповідача Іваньківського сільського голови Маньківського району Поліщук Л.М. на відповідача - керівника Іваньківської сільської ради Маньківського району Черкаської області свідчить про те, що відповідачем є лише Іваньківська сільська рада Маньківського району Черкаської області, проте позовні вимоги заявлені у зв'язку з невиконанням саме сільським головою повноважень щодо реорганізації Іваньківської, Березівської та Крачківської сільських рад у зв'язку із створенням Іваньківської ОТГ

Розглянувши заяву про заміну неналежного відповідача суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, врегульовані Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-1V (далі - Закон №755).

Ст. Закону №755 передбачає, що дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Згідно з п. 4 ст. 1 Закону №755 державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 7 Закону №755 Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Отже у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться відомості лише щодо юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій.

Згідно ч. 3 ст. 9 Закону №755 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, відомості про керівника юридичної особи: прізвище, ім'я, по батькові, посада, дата призначення або набуття повноважень, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.

Ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280) передбачає, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ч. 1 ст. 12 Закону №№280 сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №280 до повноважень сільського, селищного, міського голови відноситься керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету (п. 7); представництво територіальної громади, ради та її виконавчого комітету у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства (п. 14).

Отже за змістом вказаних норм сільський, селищний, міський голова зазначається у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій як керівник органу місцевого самоврядування та особа, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо.

Судом встановлено, що згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій Іваньківська сільська рада зареєстрована як орган місцевого самоврядування, юридична особа, код ЄДРПОУ 25659941, гр. ОСОБА_2 зазначена як керівник та як представник Іваньківської сільської ради.

Разом з цим, сільський, селищний, міський голова є посадовою особою територіальної громади, внесення відомостей щодо якої до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій Законом №755 не передбачено.

Згідно ч. 2 ст. 12 Закону №280 сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Згідно ч. 1 ст. 42 Закону №280 повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Судом встановлено, що згідно з постановою №16/1 від 08.11.2017 Іваньківської сільської виборчої комісії з перших виборів депутатів місцевих рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 2910.2017 гр. ОСОБА_2 зареєстрована Іваньківським сільським головою Маньківського району Черкаської області (т. 2, а.с. 40).

Зі змісту постанови №16/1 від 09.11.2017 вбачається, що замість зазначення посади «Іваньківського сільського голови» вказано посаду «сільського голови с. Іваньки». Проте суд вважає це опискою, оскільки Додатком №22 до постанови Центральної виборчої комісії від 18.08.2017 №164 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 29 жовтня 2017 року» передбачено найменування посади сільського, селищного, міського голови, що обиратиметься на перших виборах сільського, селищного, міського голови, а саме: Іваньківський міський голова Маньківського району Черкаської області (т. 2, а.с. 55-57).

Згідно ч. 1 ст. 72 Закону №280 територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Отже відповідачем у адміністративній справі є орган місцевого самоврядування, тобто Іваньківська сільсьька рада, та посадова особа - Іваньківський сільський голова Маньківського району Черкаської області Поліщук Л.М.

Суд зазначає, що відзив на адміністративний позов від 01.09.2020 наданий представником Стратілатовим К.Г. від імені Іваньківського сільського голови Маньківського району Черкаської області та у доданому до відзиву ордері на надання правової допомоги від 31.08.2020 також зазначений Іваньківський сільський голова Поліщук Л.М.

Згідно з ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Враховуючи зазначене, позов заявлено до належного відповідача Іваньківського сільського голову Маньківського району Черкаської області Поліщук Л.М., тому суд не вбачає підстав для його заміни.

Разом з цим, суд вважає помилкою зазначення у позовній заяві відповідачем сільського голову Іваньківської ОТГ Поліщук Л.М., однак вказана помилка не змінює відповідача, до якого цей позов адресовано, тобто до Іваньківського сільського голови Маньківського району Черкаської області ОСОБА_2 .

Суд також зазначає, що позивач обгрунтовує позовні вимоги до ОСОБА_2 її бездіяльністю на посаді Іваньківського сільського голови щодо реорганізації Іваньківської, Березівської та Крачківської сільських рад у зв'язку з утворенням Іваньківської сільської об'єднаної територіальної громади, проте одночасно заперечує її повноваження як Іваньківського сільського голови. Отже позивач оспорює повноваження ОСОБА_2 як посадової особи, що не є предметом заявленого адміністративного позову, оскільки порядок обрання сільського, селищного, міського голови врегульовано Виборчим кодексом України (до 01.01.2020- Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 №595-V11).

Враховуючи, що належним відповідачем у справі є Іваньківський сільський голова Маньківського району Черкаської області Поліщук Л.М., заява позивача про заміну відповідача у справі задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 48, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну неналежного відповідача відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 15 днів від дати виготовлення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали виготовлений 7 грудня 2020 року.

Головуючий суддя А.В. Руденко