Справа № 560/6152/20
іменем України
09 грудня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
визнати протиправними дії та бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо невизначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_2 , станом на 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених законами України про Державні бюджети України на 1 січня кожного вказаного вище календарного року, на відповідні тарифні коефіцієнти та неподанні до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій повідомлення за вимогами статті 24 Порядку № 3-1 та оновлених довідок про розмір перерахованого грошового забезпечення, як додаткового документу, який дає право на підвищення пенсії, для перерахунку пенсії, відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону № 2262-ХП, Постанови № 704 та положень п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до неї, Порядку № 45, Порядку № 3-1;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 вчинити дії щодо визначення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням ОСОБА_2 , станом на 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року, з урахуванням п. 1 Приміток Додатку 1 та Примітки Додатку 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", шляхом множення 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановлених законом на 1 січня кожного вказаного вище календарного року, Законами України: від 07 грудня 2017 року №2246-VIII "Про Державний бюджет України на 2018 рік", від 23 листопада 2018 року № 2629-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2019 рік", від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ "Про Державний бюджет України на 2020 рік", на відповідні тарифні коефіцієнти та подати до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомлення за вимогами статті 24 Порядку № 3-1 та оновлені довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не погодившись із розрахунком наведених складових грошового забезпечення звернулася до відповідача із заявою від 21 липня 2020 року в якій просила оформити та подати до ГУПФУ оновлені довідки у яких провести перерахунок посадового окладу, окладу за військовим званням і відповідно надбавку за вислугу років, виходячи з 50 % розміру мінімальної заробітної плати, які встановлені Державним бюджетом України на 01 січня 2018 року, 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року, множених на відповідні тарифні коефіцієнти у відповідності до Закону № 2262-ХІІ, Постанови № 704 та норм приміток до її Додатків 1 та 14, Порядку № 45 на підставі Постанови № 103, для перерахунку основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року
Листом №14/3689 від 29 липня 2020 року, відповідач надав відповідь на заяву у якій відмовив у її задоволенні, вказавши, що грошове забезпечення позивача визначено вірно, згідно вимог чинного законодавства України, а також, що підстав для складання нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії немає.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 13 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
26 жовтня 2020 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому заперечує щодо задоволення адміністративного позову та зазначає, що Хмельницький обласний військовий комісаріат, відмовив у перерахунку посадового окладу та окладу за військовим званням згідно додатків 1, 14 Постанови 704, покликаючись на норми Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб".
29 жовтня 2020 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що невиконання державними органами покладених на них обов'язків щодо соціального забезпечення та захисту громадян породжує масові звернення до суду з позовами про визнання неправомірними дій органів пенсійного фонду та зокрема обласних військових комісаріатів, що серед іншого, підриває довіру громадян до належного виконання всіма суб'єктами владних повноважень своїх функції та по можливості отримати в старості з боку держави в обмін на свою трудову діяльність справедливий соціальний захист.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що Хмельницьким обласним військовим комісаріатом видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , який станом на 01 березня 2018 року складав 4698,00 грн. (посадовий оклад - 2640,00 грн., оклад за військовим званням (ст. солдат) - 600,00 грн. та надбавка за вислугу років (45%) - 1458,00 грн.
21 липня 2020 року позивач звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, в якій просила підготувати довідки про її грошове забезпечення станом на 01 січня 2018 року, на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року виходячи з 50% розміру мінімальної заробітної плати та направити їх у Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області для перерахунку пенсії.
29 липня 2020 року відповідач листом №14/3689 повідомив позивача, що відповідно до Порядку № 45 оновлення довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій з подальшою їх подачею до ПФУ, може бути проведено відповідачем тільки за офіційним запитом ГУ ПФУ у Хмельницькій області.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII ) визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.
Частиною 1 статті 9 Закону встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-XII).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Водночас, на реалізацію ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Так, п. 1 вказаного Порядку передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Водночас, п. 1 Постанови №704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, а також схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.
Пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
При цьому, у примітці 1 до Додатку 1 вказаної постанови зазначено, що посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт. Подібне за змістом правове регулювання містить й примітка 1 до Додатку 14 Постанови №704.
Відтак, аналіз наведених вище приписів Постанови №704 свідчить про те, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт, що визначений Додатком 1 або Додатком 14.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 1 січня календарного року, складав 1762,00 грн. згідно зі статтею 8 цього ж Закону розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня становив 3723,00 грн.
Так, 50 % від мінімальної заробітної плати 3723,00 грн. складає 1861,50 грн., а отже при визначенні посадового окладу позивача неможливо застосувати прожитковий мінімум для працездатних осіб, оскільки він є меншим від мінімально можливого множника - величини п'ятдесяти відсотків мінімальної заробітної плати. Саме тому, розрахунковою величиною, яка повинна застосовуватися для визначення посадового окладу позивача є 50 % розміру заробітної плати, а саме 1861,50 грн., а не прожитковий мінімум як помилково вважав відповідач.
Таким чином, при проведенні розрахунку посадового окладу та окладу за військовим званням позивача слід виходити із розрахункової величини - 50 % розміру мінімальної заробітної плати, адже урядом у примітках до додатку 1 та додатку 14 застосовано словесну конструкцію "але не менше 50 % розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року".
Отже, відповідачем при складанні довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії було порушено норми Постанови № 704, що призвело до неправильного визначення відповідної грошової суми.
За наведених обставин, позовна вимога щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Хмельницькій області, оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Хмельницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти, суд зазначає таке.
Згідно з п. 2, 3 Порядку № 45 тільки після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та надходження списків від Головного управління Пенсійного фонду України обласні військові комісаріати готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Оскільки таке рішення урядом не приймалося, відповідно відсутні й підстави для оформлення відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2019 року та 01 січня 2020 року.
Також до відповідача не надходили від ГУ ПФУ у Хмельницькій області списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Таким чином, позовні вимоги щодо визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Хмельницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача підготувати нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачеві та надати їх у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови № 704 та норми приміток додатків 1-14 до неї, Постанови № 45 для здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2019 року та з 01 січня 2020 року, то суд зазначає таке.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними. Водночас, згідно п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Аналіз вищенаведеної норми свідчить про безпосередній взаємозв'язок вимоги про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та вимоги про зобов'язання вчинення ним певних дій. Більш того, друга вимога є похідною та залежною від першої. Адже внаслідок визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, можливим є зобов'язання до вчинення певних дій.
За таких обставин, з огляду на те, що позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивачеві у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, оновлених довідок про розмір його грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень Постанови № 704 з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01 січня 2019 року, на 01 січня 2020 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти залишені без задоволення, відповідно позовні вимоги про зобов'язання відповідача підготувати відповідні довідки також не підлягають задоволенню, як похідні.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги ОСОБА_1 слід задоволити частково.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_2 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, оновленої довідки про розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30 серпня 2017 року з вирахування розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
Зобов'язати Хмельницький обласний військовий комісаріат підготувати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_2 та надати її у встановленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 704 від 30 серпня 2017 року та норми приміток Додатків 1-14 до неї, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року для здійснення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з вирахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, з урахуванням мінімально встановленого розміру - 50% розміру мінімальної заробітної плати встановленого законом на 01 січня 2018 року та множенням на відповідні тарифні коефіцієнти.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницького обласного військового комісаріату.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя П.І. Салюк