07 грудня 2020 року м. Рівне № 460/2564/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_1 і інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_1 в інтересах неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 (далі - позивач 2), ОСОБА_3 (ділі - позивач 3), ОСОБА_4 (далі - позивач 4) до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (далі - відповідач), про: 1) визнання протиправними дій відповідача у неналежному нарахуванні позивачам допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства; 2) зобов'язання відповідача провести позивачам з 17 липня 2018 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як особам, віднесеним до 3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що проживають у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік. За змістом позовної заяви, позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивачі проживають у селі Степангород Володимирецького району Рівненської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесене до зони гарантованого добровільного відселення. Тому, враховуючи рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року № 6-р/2018, позивачі, починаючи з 17 липня 2018 року, мають право на отримання щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Разом з тим, всупереч вказаному рішенню Конституційного Суду України відповідач не відновив нарахування та виплату позивачам спірної грошової допомоги з 17 липня 2018 року. З наведених підстав, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався.
Заяви, клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі:
31 березня 2020 року позовна заява надійшла до суду.
01 квітня 2020 року ухвалою суду позовна заява залишалася без руху.
08 квітня 2020 року позивач 1 подала до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.
13 квітня 2020 року ухвалою суду позивачам продовжувався процесуальний строк для усунення недоліків позову.
17 квітня 2020 року до суду від позивача 1 надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
22 квітня 2020 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Того ж дня, ухвалою суду провадження у справі було зупинене.
16 листопада 2020 року ухвалою суду провадження у справі поновлене.
Того ж дня, ухвалою суду позов залишено без розгляду в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації, яка призвела до не нарахування та невиплати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за період з 17 липня 2018 року по 27 вересня 2019 року щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також зобов'язання Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 за період з 17 липня 2018 року по 27 вересня 2019 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачі проживають в селі Степангород Володимирецького району Рівненської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106, віднесене до зони гарантованого добровільного відселення, та перебувають на обліку у відповідача.
Після прийняття Конституційним Судом України рішення від 17 липня 2018 року № 6-р/2018, відповідачем не відновлено нарахування та виплату позивачам щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, передбаченої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796), внаслідок чого останні звернулися до суду з даним позовом.
Таким чином, предметом спору в даній адміністративній справі є нарахування та виплата щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону № 796.
Суд звертає увагу на те, що дана справа та зразкова адміністративна справа № 240/4946/18 є типовими, а відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду відповідної зразкової справи.
Згідно з правовими висновками, викладеними в рішенні Верховного Суду від 21 січня 2019 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 11 грудня 2019 року по справі № 240/4946/18, громадянин, який проживає на територіях радіоактивного забруднення, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 17 липня 2018 № 6-р/2018, після 17 липня 2018 року має право на нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону № 796 (в редакції, чинній з 9 липня 2007 року).
Так, статтею 37 Закону № 796 (в редакції, чинній з 9 липня 2007 року) встановлено, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства в таких розмірах:
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати;
- у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - 50 % від мінімальної заробітної плати.
При цьому, у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ, яким на даний час для визначення посадових окладів, заробітної плати працівників та інших виплат установлено розрахункову величину в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року, і заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату після набрання чинності цим Законом, положення статті 37 Закону № 796 щодо обчислення щомісячної грошової допомоги у відсотковому співвідношенні до мінімальної заробітної плати застосуванню не підлягають, а застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, установлений на 1 січня календарного року.
Доказів виплати позивачам спірної грошової допомоги за період з 28 вересня 2019 року відповідачем суду не надано та судом в ході розгляду справи не здобуто.
Більше того, суд звертає увагу на те, що в ході судового розгляду справи відповідач не реалізував своє право на подання відзиву на позов, що, з урахуванням приписів частини четвертої статті 159 КАС України, кваліфікується судом як визнання позову.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що не здійснюючи нарахування та виплату позивачам щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону № 796, відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок якої порушив гарантоване статтею 46 Конституції України право позивачів на соціальний захист.
Водночас, суд наголошує, що згідно з правовими висновками, викладеними Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 11 грудня 2019 року за наслідками апеляційного перегляду рішення в зразковій адміністративній справі № 240/4946/18, виплата грошової допомоги, передбаченої статтею 37 Закону № 796, має здійснюватися у відсотковому співвідношенні від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, а не від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, як про це просять позивачі.
За наведених обставин, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому, суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
З огляду на вказане, сплачена сума судового збору в розмірі 420,40грн відповідно до квитанції від 27 березня 2020 року № 7, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд
Позовну заяву задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації щодо неналежного нарахування ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 з 28 вересня 2019 року щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 з 28 вересня 2019 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести ОСОБА_2 з 28 вересня 2019 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести ОСОБА_3 з 28 вересня 2019 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести ОСОБА_4 з 28 вересня 2019 року нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі, що дорівнює 40 % прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року.
В задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , нарахування та виплату щомісячної грошової допомоги, встановленої статтею 37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40 % від мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на відповідний рік, - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації судовий збір в сумі 420,40грн (чотириста двадцять гривень, 40коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
1) позивач - ОСОБА_1 (34314, Рівненська обл., Володимирецький р-н, с. Степангород; РНОКПП НОМЕР_1 );
2) позивач 2 - ОСОБА_2 (34314, Рівненська обл., Володимирецький р-н, с. Степангород; свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 );
3) позивач 3 - ОСОБА_3 (34314, Рівненська обл., Володимирецький р-н, с. Степангород; свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 );
4) позивач 4 - ОСОБА_4 (34314, Рівненська обл., Володимирецький р-н, с. Степангород; свідоцтво про народження серії НОМЕР_4 );
5) відповідач - Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (34300, Рівненська обл., Володимирецький р-н, смт. Володимирець, вул. Соборна, 23; код ЄДРПОУ 25797471).
Суддя Т.О. Комшелюк