09 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/6319/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
03 листопада 2020 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати державної пенсії та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , за період з 28.02.2010 по 12.04.2017, компенсацію втрати частини доходів з огляду на порушення термінів виплати державної пенсії (основної та додаткової), донарахованої на підставі постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26.05.2011 у справі №2-а-2978/11, з врахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2011 (справа №1615/2а-2978/11), відповідно до вимог частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №159 від 21 лютого 2001 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з несвоєчасною виплатою пенсії на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, оскільки тривале ненарахування пенсії за минулі періоди сталося з вини відповідача.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/6319/20, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано від відповідача докази.
20 листопада 2020 року до суду надійшов відзив відповідача на позов /а.с. 29-32/, у якому представник ГУ ПФУ в Полтавській області просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати підлягають лише грошові доходи, які не мають разового характеру та те, що пенсійні виплати, заявлені в позовних вимогах на час звернення позивача до суду, Управлінням нараховані не були, вважають, що вимога виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням їх строків виплати не відповідає нормам чинного законодавства України.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11 адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду Крюківського району у м. Кременчук Полтавської області про визнання протиправної відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці здійснити перерахунок та виплату не виплаченої ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю в розмірах передбачених ст. 50, ч.4 ст. 54, ч. 3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці відповідно до ч.4 ст. 54, ч. 3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.06.2006 року по 17.05.2006 року, з 05.06.2008 року по 30.12.2010 року та з 21.02.2011 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат. Зобов'язати управління Пенсійною фонду Крюківського району в м.Кременчуці відповідно до ст. 50, ч. 3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровлю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат /а.с. 15-17/.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2011 у справі №1615/2а-2978/11 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Крюковського району в м. Кременчуці - задоволено частково. Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26.05.2011р. по справі №1615/2а-2978/11 скасовано в частині задоволення позову щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці відповідно до ч.4 ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.06.2006 року по 17.05.2006 року, з 05.06.2008 року по 27 лютого 2010 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат та зобов'язання Управління Пенсійного фонду Крюківського району в м. Кременчуці відповідно до ст. 50, ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровлю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 27 лютого 2010 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат. Прийнято ухвалу, якою відмовити ОСОБА_1 в поновленні строку для звернення до суду з позовом. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Крюковського району в м. Кременчуці про визнання протиправної відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01 січня 2005 року по 27 лютого 2010 року - залишено без розгляду. В іншій частині постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26.05.2011р. по справі №1615/2а-2978/11 залишено без змін /а.с. 18-21/.
На виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11, яке набрало законної сили 28.07.2011, розпорядженням Крюківського УПФУ №135107 від 17.10.2011 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 /а.с. 35/.
Відповідно до розпорядження №135107 про виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440 "Про затвердження порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державною" на повідомлення від 02.12.2014 №01-15-10600/14341 ДВСГУЮ в Полтавській області на ОСОБА_1 видана довідка від 16.12.2014 №22616/02-21 про заборгованість в сумі 100951,81 грн. по рішенню Крюківського районного суду м. Кременчука №2а-2978/2011 від 26.05.2011 /а.с. 36/.
12.04.2017 на рахунок позивача, відкритий у банку, надійшла недоплачена сума пенсії в розмірі 100951,81 грн., що підтверджується випискою по надходженню на картковий рахунок ОСОБА_1 , копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 22/.
ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою від 13.10.2020, у якій просила повідомити чи було проведено їй нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати державної пенсії (основної та додаткової) (у зв'язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих і виплачених за період недоплат державних пенсій з 28.02.2010 по 31.10.2011 на підставі рішення суду) при виконанні 12.04.2017 постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26.05.2011 у справі №2-а-2978/11, з врахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2011 (справа №1615/2а-2978/11), в разі не проведення таких дій вчинити дії з нарахування та виплати такої компенсації за період з 28.02.2010 по 12.04.2017 /а.с. 4/.
Листом ГУ ПФУ в Полтавській області від 21.10020 №6009-5852/Д-04/8-1600/20 позивача повідомлено, що виплата нарахованих сум не здійснювалась із-за відсутності джерел фінансування цих видатків /а.с. 6/.
Не погодившись з відмовою відповідача у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" (надалі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (надалі - Порядок №159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Статтями 3 та 4 Закону №2050-ІІІ встановлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Відповідно до приписів статті 6 Закону №2050-ІІІ компенсацію виплачують за рахунок:
- власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян;
- коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету;
- коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.
Пунктом 2 Порядку №159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:
пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);
стипендії;
заробітна плата (грошове забезпечення).
Із наведеного слідує, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у тому числі, пенсії.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 18.11.2014 у справі №21-518а14, від 11.07.2017 у справі №21-2003а16, Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 у справі №681/423/15-а, від 20.02.2018 у справі №522/5664/17, від 21.06.2018 у справі №523/1124/17, від 03.07.2018 у справі №521/940/17, від 05.10.2018 у справі №127/829/17, від 12.02.2019 у справі №814/1428/18.
Як встановлено судом, постановою Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11 адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду Крюківського району у м. Кременчук Полтавської області про визнання протиправної відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії -задоволено. Визнано протиправною відмову управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці здійснити перерахунок та виплату не виплаченої ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності та додаткової щомісячної пенсії за шкоду, заподіяну здоровлю в розмірах передбачених ст. 50, ч.4 ст. 54, ч. 3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язано управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці відповідно до ч.4 ст. 54, ч. 3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.06.2006 року по 17.05.2006 року, з 05.06.2008 року по 30.12.2010 року та з 21.02.2011 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат. Зобов'язати управління Пенсійною фонду Крюківського району в м.Кременчуці відповідно до ст. 50, ч. 3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровлю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат /а.с. 15-17/.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2011 у справі №1615/2а-2978/11 апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України Крюковського району в м. Кременчуці - задоволено частково. Постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26.05.2011р. по справі №1615/2а-2978/11 скасовано в частині задоволення позову щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду Крюківського району в м.Кременчуці відповідно до ч.4 ст. 54, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну пенсію по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за період з 01.06.2006 року по 17.05.2006 року, з 05.06.2008 року по 27 лютого 2010 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат та зобов'язання Управління Пенсійного фонду Крюківського району в м. Кременчуці відповідно до ст. 50, ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровлю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2005 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 27 лютого 2010 року виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням проведених виплат. Прийнято ухвалу, якою відмовити ОСОБА_1 в поновленні строку для звернення до суду з позовом. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України Крюковського району в м. Кременчуці про визнання протиправної відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за період з 01 січня 2005 року по 27 лютого 2010 року - залишено без розгляду. В іншій частині постанову Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26.05.2011р. по справі №1615/2а-2978/11 залишено без змін /а.с. 18-21/.
На виконання постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11, яке набрало законної сили 28.07.2011, розпорядженням Крюківського УПФУ №135107 від 17.10.2011 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 /а.с. 35/, та 12.04.2017 на рахунок позивача, відкритий у банку, надійшла недоплачена сума пенсії в розмірі 100951,81 грн., що підтверджується випискою по надходженню на картковий рахунок ОСОБА_1 , копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 22/.
З урахуванням викладеного вище, беручи до уваги те, що суму пенсії, нарахованої на виконання судового рішення ОСОБА_1 вчасно не виплачено, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на одержання компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Однак, відповідачем у порушення вимог статті 19 Конституції України, Закону України від 19.10.2000 №2050-ІІІ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та приписів Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, протиправно відмовлено у нарахуванні та виплаті позивачу компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11, з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28.07.2011 у справі №1615/2а-2978/11, за період з 28.02.2010 по 31.10.2011, починаючи з 28.02.2010 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 12.04.2017.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 №3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
Отже, зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені вище норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, обираючи належний спосіб захисту порушеного права, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог з метою ефективного захисту порушеного права позивача, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11, з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року у справі №1615/2а-2978/11, за період з 28 лютого 2010 року по 31 жовтня 2011 року, починаючи з 28 лютого 2010 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 12 квітня 2017 року, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити розрахунок та нарахувати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11, з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року у справі №1615/2а-2978/11, за період з 28 лютого 2010 року по 31 жовтня 2011 року, починаючи з 28 лютого 2010 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 12 квітня 2017 року, та виплатити нараховану компенсацію за рахунок коштів Пенсійного фонду України відповідно до статті 6 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати ".
Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 139, 229, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити ді задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11, з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року у справі №1615/2а-2978/11, за період з 28 лютого 2010 року по 31 жовтня 2011 року, починаючи з 28 лютого 2010 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 12 квітня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити розрахунок та нарахувати ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 26 травня 2011 року у справі № 2-а-2978/11, з урахуванням ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року у справі №1615/2а-2978/11, за період з 28 лютого 2010 року по 31 жовтня 2011 року, починаючи з 28 лютого 2010 року по день фактичної виплати пенсії, тобто по 12 квітня 2017 року, та виплатити нараховану компенсацію за рахунок коштів Пенсійного фонду України відповідно до статті 6 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати ".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя С.С. Сич