Рішення від 09.12.2020 по справі 420/11383/20

Справа № 420/11383/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАСУ) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, третя особа: ФОП ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня»,

ВСТАНОВИВ:

27.10.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, третя особа: ФОП ОСОБА_2 в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги "муніципальна няня" на дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

зобов'язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги "муніципальна няня" на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з січня 2020 року по вересень 2020 року включно, у сумі - 18030 грн.

зобов'язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги "муніципальна няня" на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з січня 2020 року по вересень 2020 року включно, у сумі - 18030 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до постанови №68 Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 «Про порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" ОСОБА_1 уклала договір б/н від 01.11.2019р про надання послуг по догляду за дитиною - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з ФОП ОСОБА_2 , та договір б/н від 14.12.2019р. про надання послуг по догляду за дитиною - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з ФОП ОСОБА_2 .

Згідно з даною постановою, позивачем надано до органів Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації - відповідача, заяву, договори б/н від 01.11.2019 та б/н 14.12.2019 року та пакет документів. Документі були прийняті, без зауважень. Кожного місяця, в якому надавалась послуга муніципальної няні, позивач направляла до відповідача квитанції про оплату послуг «муніципальна няня». Та у період з моменту реєстрації договору в Управлінні соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації до грудня кошти повертали, але з січня 2020 року компенсацію відповідач перестав здійснювати, без будь яких пояснень. При цьому, позивач звертає увагу на те, що з моменту реєстрації договорів відповідач не приймав рішення щодо відмови у виплаті компенсації послуги «муніципальна няня».

Позивач вважає вказані дії відповідача такими, що вчинені за межами повноважень, та в порушення постанови КМУ від 30.01.2019 року №68.

Ухвалою суду від 02.11.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.

Ухвалою суду від 02.11.2020 року витребувано від Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації належним чином завірену копію особової справи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

08.11.2020 року за вх. № ЕП/20292/20 та за вх. № ЕП/20292/20 від представника третьої особи на стороні позивача, ФОП ОСОБА_2 , надійшли письмові пояснення.

09.11.2020 року за вх. № 47389/20 від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів про витрати на правничу допомогу.

11.11.2020 року за вх. № ЕП/20732/20 від Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації на виконання ухвали суду від 02.11.2020 року надійшла копія особової справи ОСОБА_1 .

19.11.2020 року за вх. №49307/20 від представника третьої особи на стороні позивача, ФОП ОСОБА_2 , надійшли додаткові пояснення по справі.

У встановлений в ухвалі від 02.11.2020 року строк відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження від 15.05.2018 року серії НОМЕР_2 та від 10.01.2020 року серії НОМЕР_3 .

З 01.11.2019 року ОСОБА_1 на підставі Договору від 01.11.2019 року отримує послуги "муніципальна няня" по догляду за дитиною до трьох років від фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 .

Відповідно до якого Виконавець зобов'язується надати послуги з догляду за дитиною - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з п.3.1 Договору, даний договір діє до 27.04.2021 року. Робочий графік - за попередньою домовленістю. Адреса надання послуг: АДРЕСА_2 .

Відповідно до пп. 4.1.1 п.4 Договору Замовник зобов'язується своєчасно здійснювати оплату в строки, зазначені в даному Договорі за ціною з розрахунку 200 грн. за одну годину, 7 години до 18 години, та 400 грн. за одну годину з 18 години по 7 години. Кожного робочого місяця з 1 по 5 здійснити оплату у розмірі 1800 грн.

Так, в п.5 Договору зазначено, що вартість надання послуги «муніципальна няня» складає 1800 грн. на місяць.

14.12.2019 року між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 укладено Договір про надання послуг "муніципальна няня" по догляду за дитиною - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з п.1.4 Договір укладається на строк до 10.12.2022 року. Робочий графік - за попередньою домовленістю. Адреса надання послуг: АДРЕСА_2 .

Відповідно до пп. 2.4.1 п.2.4 Договору Замовник зобов'язаний оплачувати роботу за ціною з розрахунку 200 грн. за одну годину, 7 години до 18 години, та 400 грн. за одну годину з 18 години по 7 години. Кожного робочого місяця з 1 по 5 здійснити передоплату у розмірі 1800 грн.

14.12.2019 року між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 укладено Договір про надання послуг "муніципальна няня" по догляду за дитиною по догляду за дитиною до трьох років ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з п.3.1 Договору, даний договір діє до 10.12.2022 року. Робочий графік - за попередньою домовленістю. Адреса надання послуг: АДРЕСА_2 .

Відповідно до пп. 4.1.1 п.4 Договору Замовник зобов'язується своєчасно здійснювати оплату в строки, зазначені в даному Договорі за ціною з розрахунку 200 грн. за одну годину, 7 години до 18 години, та 400 грн. за одну годину з 18 години по 7 години. Кожного робочого місяця з 1 по 5 здійснити оплату у розмірі 1800 грн.

Так, в п.5 Договору зазначено, що вартість надання послуги «муніципальна няня» складає 1800 грн. на місяць.

01.01.2020 року між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 укладено Договір про надання послуг "муніципальна няня" по догляду за дитиною - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з п.1.4 Договір укладається на строк до 27.04.2021 року.

Робочий графік - за попередньою домовленістю. Адреса надання послуг: АДРЕСА_2 .

Відповідно до пп. 2.4.1 п.2.4 Договору Замовник зобов'язаний оплачувати роботу за ціною з розрахунку 200 грн. за одну годину, 7 години до 18 години, та 400 грн. за одну годину з 18 години по 7 години. Кожного робочого місяця з 1 по 5 здійснити оплату у розмірі 1800 грн.

06.03.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації із заявою, в якій просила повідомити причини не виплати компенсації за послугу «муніципальна няня» за період січень-лютий 2020 року.

31.03.2020 року № 379 начальником Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації повідомлено ОСОБА_1 , що Управлінням була здійснена перевірка особової справи позивача щодо відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Під час перевірки виявлені порушення, відповідно до яких у договорах не визначені чітко назви послуги, обсяг із зазначенням конкретних заходів, умови та строк її надання, вартість. Договори від 01.01.2020 року надіслані з порушенням п.7 постанови КМУ від 30.01.2019 року № 68 «Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», а саме, надані пізніше ніж у місячний термін.

Доведено до відома позивача, що надавач послуг "муніципальна няня" ОСОБА_2 надає послуги більш ніж одній сім'ї. Відповідно до роз'яснення Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації повідомляємо: у разі якщо муніципальна няня має бажання здійснювати догляд за двома та більше дітьми, у кожному договорі мають бути чітко визначені адреса надання послуги, кількість днів на неділю чи місяць, або конкретні дні та тривалість надання послуги в годинах на день. Тобто, якщо в другому договорі про надання послуг "муніципальна няня" адреса надання послуг відрізняється від адреси в першому договорі, тоді у другому та в подальших договорах має бути визначено дні і часи, які не співпадають з попередніми договорами.

Якщо няня надає послуги в м. Одесі або за іншою адресою, тоді має бути враховано час для переїзду до іншого місця надання послуги та підготовки до надання таких послуг (переодягання, миття рук, тощо), а також часи і дні надання послуги.

При укладенні третього та більше договорів мають враховуватися адреси, дні і години попередніх договорів, тобто лише за умов, наявності вільних днів і часів від попередніх договорів.

Також в листі зазначено, що головний державний соціальний інспектор управління соціального захисту населення має право здійснювати перевірку надання послуг «муніципальна няня» без попередження. У зв'язку з тим, що договори укладені з порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 року №68, а саме, в договорі чітко не зазначені дні та часи надання послуг, державний соціальний інспектор не мав можливості здійснити таку перевірку.

Таким чином, Управлінням соціального захисту населення рекомендовано ОСОБА_1 врегулювати договір та надати додаткову угоду зі змінами та уточненнями відповідно до постанови КМУ від 30.01.2019 року №68.

27.04.2020 року між ОСОБА_1 та ФОП ОСОБА_2 укладено додаток до договору про надання послуг "муніципальна няня" по догляду за дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Фіксований графік роботи виконавця надання послуг муніципальної няні: щовівторка, кожного тижня, кожного місяця з сьомої до дев'ятої години, за адресою: АДРЕСА_2 .

Листом від 12.05.2020 року № 583 Управлінням соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації повідомило ОСОБА_1 , що під час перевірки додатку до договору про надання послуг «муніципальна няня» від 27.04.2020 року, виявлені порушення. Так, в договорі та додатку до договору чітко не прописано вартість послуги та є здвоєння дня тижня та часу з іншим отримувачем послуг від надавача послуг «муніципальна няня» ОСОБА_2 . Управлінням соціального захисту населення рекомендовано ОСОБА_1 врегулювати договір та надати додаткову угоду зі змінами та уточненнями відповідно до постанови КМУ від 30.01.2019 року № 68 «Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

12.08.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації із заявою щодо виплати компенсації за послуги «муніципальна няня» за період з грудня 2019 року по серпень 2020 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та іншими законами України.

Згідно з п. 4 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого на 1 січня відповідного року, за кожну дитину, яку доглядає муніципальна няня.

Порядок № 68 визначає механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", а саме.

Для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" протягом місяця після укладення договору подає місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем свого проживання заяву та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені у пунктах 8 і 9 цього Порядку (пункт 7).

У паперовій формі отримувач послуги "муніципальна няня" подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня"; заяву про перерахування коштів для компенсації послуги "муніципальна няня" із зазначенням рахунка в установі банку; копію договору між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня" (чек, розрахункова квитанція, виписка з банківського рахунка).

До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини; паспорта отримувача компенсації послуги "муніципальна няня" з даними про прізвище, ім'я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги "муніципальна няня"; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об'єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною) (пункт 8).

Місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення: розглядають подані документи та у разі потреби уточнюють в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань інформацію про муніципальну няню, з якою укладено договір; протягом десяти робочих днів із дати надходження документів приймають рішення про призначення компенсації послуги "муніципальна няня"; протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення письмово інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення. Отримувачу послуги "муніципальна няня" може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" у разі подання пакета документів, передбаченого пунктом 7 цього Порядку, не в повному обсязі, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (пункт 11).

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем дотримані вищенаведені приписи Порядку № 68 для отримання компенсації послуги "муніципальна няня", а саме протягом місяця після укладення договору від 01.11.2019 року з ФОП ОСОБА_5 позивач 01.11.2019 року звернулась до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації із заявою щодо призначення компенсації послуги «муніципальна няня».

Відповідно до пункту 12 Порядку № 68, компенсація послуги "муніципальна няня" призначається на строк здійснення догляду за дитиною до трьох років, визначений у договорі, укладеному між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею.

Виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюється щомісяця на підставі поданих отримувачем послуги "муніципальна няня" документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".

Згідно вимог пункту 13 Порядку № 68, отримувач послуги "муніципальна няня":

щомісяця до 5 числа подає в письмовій (електронній) формі або в будь-який інший зручний спосіб місцевому структурному підрозділу з питань соціального захисту населення документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня";

протягом одного робочого дня інформує про розірвання договору або про інші обставини, що можуть вплинути на надання муніципальною нянею послуги "муніципальна няня".

У разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", виплата компенсації послуги "муніципальна няня" припиняється.

Після подання документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", виплата компенсації послуги "муніципальна няня" поновлюється з місяця, за який було здійснено оплату послуги "муніципальна няня".

Предметом спору у даній справі є припинення виплати позивачу компенсації послуги "муніципальна няня" за період січень-вересень 2020 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, як отримувач послуги "муніципальна няня" за Договорами від 14.12.2019 року, від 01.11.2020 року та від 01.01.2020 року, укладеними з ФОП ОСОБА_2 , подавала до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації квитанції на підтвердження витрат на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", у т.ч. за спірний період.

Згідно п.16-17 Порядку №68 компенсація послуги "муніципальна няня" виплачується отримувачу послуги "муніципальна няня" шляхом перерахування коштів місцевим структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на рахунок в установі банку, зазначений у заяві отримувачем послуги "муніципальна няня", до 10 числа місяця, наступного за місяцем, у якому до зазначеного структурного підрозділу надійшли документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня".

Виплата раніше призначеної компенсації послуги "муніципальна няня" припиняється, у разі коли отримувачем послуги "муніципальна няня" було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років, які вплинули на призначення компенсації послуги "муніципальна няня", внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Проаналізувавши спеціальне законодавство та співставивши фактичні обставини справи судом встановлено порушення з боку суб'єкта владних повноважень в частині визначення підстав невиплати компенсації.

За аналізом Порядку №68 судом встановлено, що процедура виплати компенсації складається з двох основних етапів:

1. Вирішення питання про призначення компенсації як такої за результатом перегляду наданих документів та встановлення фактичних обставин надання послуг (п.6-10 Порядку №68).

2. Фактична виплата компенсації щомісяця на підставі наданих доказів проведення оплати послуг няні.

Таким чином, подальша відмова у виплаті компенсації можлива лише за таких умов:

разі неподання в установлений строк документів, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні послуги "муніципальна няня", виплата компенсації послуги "муніципальна няня" припиняється (п.13 Порядку №83).

виплата раніше призначеної компенсації послуги "муніципальна няня" припиняється, у разі коли отримувачем послуги "муніципальна няня" було приховано або навмисно подано недостовірні відомості про здійснення догляду за дитиною до трьох років, які вплинули на призначення компенсації послуги "муніципальна няня", внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення (п.17 цього ж Порядку).

Інших підстав для не проведення виплати після прийняття рішення про призначення компенсації Порядок не передбачає.

При цьому, відповідач зазначив, що виплата не проводиться з підстав результатів перевірки матеріалів особової справи та встановлення факту можливої фіктивності наданих послуг, що взагалі як підстава для припинення виплати не встановлена.

Матеріалами справи підтверджується, що оплата послуг няні проводилась щомісячно згідно умов договору, а відповідні докази надавались відповідачу за січень - серпень 2020р.

Отже припинення компенсації з підстав, не передбачених пунктами 13, 17 Порядку №68, а саме - у зв'язку із недоліками договору є неправомірним.

Враховуючи викладене, суд вважає, що Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, безпідставно не виплачуючи ОСОБА_1 компенсацію послуги "муніципальна няня" на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з січня 2020 року по вересень 2020 року, а отже позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

При цьому, згідно з п. 14 Порядку № 68, кошти компенсації послуги "муніципальна няня", не одержані отримувачем послуги "муніципальна няня" з вини органу, який її призначає та виплачує, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого у рік призначення виплати.

Компенсація послуги "муніципальна няня" здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

З огляду на вищевказане, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги "муніципальна няня" на ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з січня 2020 року по вересень 2020 року включно, у сумі - 18030 грн. та на ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 з січня 2020 року по вересень 2020 року включно, у сумі - 18030 грн.

Щодо стягнення витрат на правову допомогу в сумі 2000,00 грн., суд зазначає наступне.

У відповідності з ч.ч. 1, 3 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Згідно ч. 7 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У відповідності з ч. 9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов'язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи на якій такі дії вчинялись.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч.3 ст. 134 КАС України).

За приписами ч.5 ст. 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Відповідно до ч.6 ст. 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов'язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч.7 ст. 134 КАС України).

Таким чином, суд визначає розмір суми витрат на правничу допомогу, що має бути стягнута з відповідача на користь позивача згідно з умовами договору про подання професійної правничої допомоги та доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Як вбачається з матеріалів справи, 07.05.2020 року між ОСОБА_1 (Клієнт) та Артем'євою Кристиною Миколаївною (Адвокат, діє на підставі Свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2486 від 11.01.2013 року) укладено Договір про надання правової допомоги № 05/08.

Згідно Додатку до Договору про надання правової допомоги № 05/08 від 07.05.2020 року, сторони погодили виплату фіксованої суми гонорару (винагороди) за надання Адвокатом правничої допомоги, вказаної у Договорі, у розмірі 1000, 00 грн.

На підтвердження виконання вказаного договору від 07.05.2020 року. Представником позивача надано до суду акт виконаних робіт № 1 від 07.11.2020 року на суму 2 000,00 грн. та квитанцію № 58 на суму 2 000,00 грн.

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Такі ж приписи містить і стаття 28 «Правил адвокатської етики», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів професійної правничої (правової) допомоги клієнту.

Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата тощо), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом.

Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. В разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу і обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання), розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

Як встановлено судом, сторони погодили виплату фіксованої суми гонорару (винагороди) за надання Адвокатом правничої допомоги, вказаної у Договорі, у розмірі 1000, 00 грн.

Відтак, саме така сума підлягає стягненню.

Щодо клопотання представника третьої особи на стороні позивача ФОП ОСОБА_2 про стягнення з Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації витрат на професійну правничу допомогу на корить ФОП ОСОБА_2 , суд зазначає наступне.

17.07.2020 року між адвокатським бюро «Лукинюка» в особі керівника Лукинюка Володимира Васильовича (Адвокатське бюро) та ФОП ОСОБА_2 (Клієнт) укладено Договір про надання правничої допомоги.

Відповідно до Додаткової угоди №7 до Договору про надання правничої допомоги від 17.07.2020 року, вартість послуг Адвокатського бюро за надання правничої допомоги складає 1600,00 грн.

На підтвердження виконання Договору про надання правничої допомоги від 17.07.2020 року до суду надано детальний опис робіт від 06.11.2020 року на суму 1600,00 грн. та квитанцію № 153410057 від 06.11.2020 року на суму 1600,00 грн.

З огляду на викладене, беручи до уваги положення КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь третьої особи на стороні відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1600, 00 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на зазначене та згідно із ст.139 КАС України судові витрати ОСОБА_1 в загальній сумі 1681,60 грн., сплачені згідно квитанцій № 35692 та №35681 від 23.09.2020 року підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації, третя особа: ФОП ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання виплатити компенсацію послуги «муніципальна няня» - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги "муніципальна няня" на дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги "муніципальна няня" на ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з січня 2020 року по вересень 2020 року включно, у сумі - 18030 грн.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги "муніципальна няня" на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з січня 2020 року по вересень 2020 року включно, у сумі - 18030грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати за сплату судового збору у розмірі 1681 (тисячу шістсот вісімдесят одну гривню) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації.

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на правничу допомогу у розмірі 1000,00 грн. (одну тисячу гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації.

Стягнути на користь ФОП ОСОБА_2 витрати на правничу допомогу у розмірі 1600,00 грн. (тисячу шістсот гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

ОСОБА_1 - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4

Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації - адреса: 67801, Одеська область, Овідіопольський район, смт. Овідіополь, вул. Т. Шевченко, 169, код ЄДРПОУ 03194950, ovidiopol.soc@odessa.gov.ua

ФОП ОСОБА_2 - адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_5

Суддя Н.В. Потоцька

.