справа№380/9940/20
09 грудня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, яка виготовлена на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду № 380/5763/20 від 25 серпня 2020 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року згідно довідки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, без обмеження максимального розміру пенсії із врахуванням розмірів посадового окладу, окладу за спеціальним званням полковник служби цивільного захисту, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби 50%, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%, та премії 10%.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відмова відповідача перерахувати його пенсію на підставі довідки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, яка видана на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20 є протиправною та порушує його права на пенсійне забезпечення, гарантовані йому державою Україна.
Вказує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Крім того, позивач зазначає, що з 20 грудня 2016 року в Законі України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відсутня частина сьома статті 43 цього Закону, яка обмежувала максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, а тому він має право на перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.
У зв'язку з вищенаведеним адміністративний позов просить задоволити в повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву. Відповідач вказує, що відповідно до Порядку № 45 перерахунок раніше призначених пенсій на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться тільки у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України чи законами України. Нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, з яких має проводитися перерахунок пенсій, після 05 березня 2019 року не приймалося. Тому відповідач вважає, що скасування у судовому порядку пунктів 1 та 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і Додатку 2 Порядку № 45 не дає підстав Пенсійному фонду України для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Зазначає, що довідка Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, яка видана на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, на підставі якої позивач просить здійснити перерахунок призначеної йому пенсії не скеровувалася уповноваженим структурним підрозділом до відповідно до Порядку № 45, відтак жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладає.
Також відповідач вважає, що сама по собі довідка не породжує право позивача на перерахунок його пенсії, адже підставою для такого перерахунку є відповідний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за яким йому з 01 січня 2018 року уже був проведений перерахунок пенсії.
Щодо вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року без обмеження максимального розміру відповідач вказує, що пенсія позивача під час її призначення та у подальшому після проведення її перерахунку не досягає максимального розміру. Крім того, відповідач зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року ще не проводився, така вимога заявлена на майбутнє, а відтак задоволенню не підлягає.
У зв'язку з наведеним, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою судді від 10 листопада 2020 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Позивач є учасником бойових та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 30 липня 2010 року Головним управлінням МВС України у Львівській області (а.с.16).
Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 1304006293 (МНС) від 24 грудня 2010 року ОСОБА_1 позивачу з 24 грудня 2010 року призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З 01 січня 2018 року пенсія позивача перерахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; процентна надбавка за вислугу років (50%), які вказані у довідці Львівського державного університету безпеки життєдіяльності № 37 від 23 березня 2018 року.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20 (а.с.17-25) позов ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 та відмови у видачі оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідної форми.
Зобов'язано Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
На виконання вищевказаного рішення суду Львівський державний університет безпеки життєдіяльності видав нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року із обов'язковим зазначенням у ній відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
Згідно указаної довідки (а.с.27) розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою: Начальник факультету післядипломної освіти становить усього 25086,00 грн., з яких:
- посадовий оклад - 8800,00 грн.;
- оклад за військовим (спеціальним) званням «полковник служби цивільного захисту» - 1480,00 грн.;
- надбавка за вислугу років (50%) - 5180,00 грн.;
- надбавка за особливості проходження служби (50%) - 7770,00 грн.;
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 888,00 грн.;
- премія (10%) - 888,00 грн.
Відповідно до листа Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року № 9001-2175/9011 «Щодо виконання рішення суду від 25.08.2020 по справі № 380/5763/20» довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , видана на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20 направлена до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 (а.с.26).
Також суд встановив, що 07 жовтня 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо проведення перерахунку розміру пенсії, у якій просив провести з 01 квітня 2019 року перерахунок його пенсії відповідно до нової Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, направленої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності листом від 30 вересня 2020 року № 9001-2175/9011 (а.с.14).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 7507-7609/В-02/8-1300/20 від 30 жовтня 2020 року (а.с.15-16) позивача на його заяву від 07 жовтня 2020 року щодо перерахунку пенсії повідомлено про те, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103, якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 704, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20 жодних зобов'язань на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. На виконання цього рішення суду Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності ДСНС України листом від 30 вересня 2020 року № 9001-2175/9011 на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надіслано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року відповідно до Постанови № 704. З урахуванням викладеного підстави для проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року згідно з одержаною довідкою про розмір грошового забезпечення відсутні.
Уважаючи бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії відповідно до довідки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, яка виготовлена на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду № 380/5763/20 від 25 серпня 2020 року протиправною, позивач звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Предметом розгляду у цій справі є оцінка правомірності бездіяльності відповідача щодо непроведення з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року, яка виготовлена на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду № 380/5763/20 від 25 серпня 2020 року.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 30 серпня 2017 року прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців та установлено, зокрема, такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Постанова № 704 набрала чинності з 01 березня 2018 року.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), пунктом першим якої було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).
Одночасно Постановою № 103 були внесені зміни до пункту 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.
Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 листопада 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
В силу приписів частини 2 статті 265 КАС України пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, з 05 березня 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому суд враховує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Водночас до моменту отримання належної довідки про грошове забезпечення в пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Як слідує з матеріалів справи на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20 Львівський державний університет безпеки життєдіяльності виготовив довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» за посадою: Начальник факультету післядипломної освіти із зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних і додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, яку надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для проведення з 01 квітня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача, що підтверджується листом Львівського державного університету безпеки життєдіяльності від 30 вересня 2020 року № 9001-2175/9011 «Щодо виконання рішення суду від 25.08.2020 по справі № 380/5763/20».
У своєму листі № 7507-7609/В-02/8-1300/20 від 30 жовтня 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області підтверджує факт отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 05 березня 2019 року від Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Таким чином, враховуючи те, що з 05 березня 2019 року у позивача виникло право на перерахунок його пенсії, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, і для реалізації такого права позивача Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, як уповноважений орган виготовив та надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, суд доходить висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, отримавши зазначену довідку, не виконав покладені на нього чинним законодавством обов'язки, допустивши протиправну бездіяльність щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії позивача на підставі такої довідки.
Щодо посилань відповідача на те, що жодних нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після набрання рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 законної сили, не приймалось, як на підставу для виправдання протиправності своєї бездіяльності щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, суд зауважує, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, із урахуванням змін (збільшення) в зв'язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд вважає, що позивач на підставі статей 43, 51, 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.
Крім того, після втрати чинності з 05 березня 2019 року вищезазначених норм Постанови № 103 та Порядку № 45, які обмежували складові грошового забезпечення, що враховуються при перерахунку пенсії, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності, як уповноважений орган реалізував у повній мірі положення статті 63 Закону № 2262-ХІІ, включивши до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення, які первинно не були включені через встановлені Постановою № 103 обмеження.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить переконання про протиправність бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до нової довідки про розмір його грошового забезпечення, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Тому позовна вимога у цій частині є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно із частиною першою статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Пунктом четвертим частини другої статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Оскільки суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до нової довідки про розмір його грошового забезпечення, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, то ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок його пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії без обмеження максимального розміру суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Таким чином, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
У межах спірних правовідносин, які виникли між сторонами, відповідач порушив право позивача саме бездіяльністю щодо проведення перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, що і є предметом спору у цій справі.
Право позивача на перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимального розміру, передбаченого статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відповідачем не порушене, оскільки як встановив суд, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не проводило перерахунок та виплату пенсії позивача з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, та як наслідок не могло обмежити її максимальний розмір.
З огляду на наведене, враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача без обмеження її максимального розміру.
Отже, в цій частині позовних вимог належить відмовити.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову частково.
Відповідно до пункту п'ятого частини першої статті 244 КАС України під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Частиною другою цієї ж статті передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» та при зверненні до суду з цим адміністративним позовом його не сплачував, а тому розподіл судового збору на підставі статті 139 КАС України не здійснюється.
Докази понесення сторонами витрат, пов'язаних з розглядом справи у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. М. Андрея, 10, м. Львів, 79016) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати з 01 квітня 2019 року пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Львівським державним університетом безпеки життєдіяльності на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року у справі № 380/5763/20, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» та п. 3 Розділу VI «Прикінцеві положення» цього Кодексу.
Повний текст рішення складено 09 грудня 2020 року.
Суддя Клименко О.М.