03 грудня 2020 року справа №380/4444/20
Львівський окружний адміністративний суд:
в складі головуючої судді - Потабенко В.А.,
за участю секретаря судового засідання - Олійник Л.В.,
за участі:
представника позивача - не з'явився,
представника відповідача 2 - Кривецької О.М., згідно довіреності,
представників відповідачів - 1, 3 - не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львова за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ЛОВК, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФ України у Львівській області, відповідач 2), Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (далі - ГУ ДКС України у Львівській області, відповідач 3), в якому, враховуючи уточнення позовних вимог від 19.06.2020, просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 по відмові видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати довідку про розмір грошового забезпечення з мого останього місця служби станом на 1 березня 2018 року з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 100% від підвищення щомісячно від повного грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року із урахуванням проведених виплат, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області сплатити 100000,00 (сто тисяч) грн., на відшкодування моральної шкоди.
Позивач при обґрунтуванні позовних вимог зазначив, щоперебуває на обліку в ГУПФ України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зазначив, що звертався до ІНФОРМАЦІЯ_1 із проханням надати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року. Однак, отримав відповідь, оформлену листом, у якій вказано про те, що відсутні правові підстави для складання інших довідок, ніж ті, що вже подані до ГУПФ України у Львівській області. Крім того, зазначив, що звертався до ГУПФ України у Львівській області із проханням направити до ЛОВК запит для отримання довідки встановленої форми про грошове забезпечення з врахуванням розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Однак, йому було відмовлено.
Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою судді від 11.06.2020 позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою судді від 24.06.2020 відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін.
16.07.2020 від відповідача - ЛОВК надійшов відзив на позовну заяву (вх. №35358). Представник відповідача у відзиві зазначив, що ГУПФ України у Львівській області скеровував на адресу ЛОВК список осіб, на яких необхідно видати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Оскільки позивач був включений у список, ЛОВК підготував та скерував до ГУПФ України у Львівській області довідку про грошове забезпечення позивача, в яку включив посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років, як це передбачено Постановою 103 та Порядком 45. Інші виплати, а саме щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) при проведенні перерахунку пенсії після 01.01.2018 до складу грошового забезпечення не враховуються.Враховуючи наведене, підстав для оформлення нової довідки немає. У зв'язку з цим, представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
16.07.2020 від відповідача - ГУПФ України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №354678). Представник відповідача зазначив, що на підставі скерованої ЛОВК довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , ГУПФ України у Львівській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018. Звернув увагу на те, відповідно до пункту 1 постанови від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Отже, врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено. Наголосив, що перерахунок пенсії позивача здійснений правомірно та виключно на підставі довідки ЛОВК, яку надано на підставі списків, направлених із ГУПФ України в Львівській області. Таким чином, безпідставною та необґрунтованою є вимога ОСОБА_1 про відмову у проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018, оскільки такий перерахунок позивачу проведено на виконання постанови №103. Щодо вимоги позивача про зобов'язання ГУПФ України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100,% від підвищення щомісячно від повного грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, зазначив, що п. 2 Постанови №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018. ГУПФ України у Львівській області при проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу не мало правових підстав для неврахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ч.4 ст. 63 Закону України“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови-103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку45. Оскільки, на момент проведення перерахунку пенсії з 01.01.2018 положення Постанови-103 були чинними, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області правомірно здійснено перерахунок пенсії позивачу. Щодо стягнення з ГУПФ України у Львівській області моральної шкоди в розмірі 100 000 грн. представник відповідача зазначив, що відповідно до ст. 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.Оскільки, позивачем не наведено жодного факту заподіяння моральних страждань, не доведено причинного зв'язку між діями відповідача та спричиненням фізичних та моральних страждань, також, не наведено жодних доказів у чому полягає спричинена, на думку позивача, шкода, відповідно відсутні підстави для задоволення вимоги позивача про відшкодування моральної шкоди. Підсумовуючи наведене, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову повністю.
16.07.2020 від відповідача ГУПФ України у Львівській області надійшло клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача ГУ ДКС України у Львівській області (вх. №35468).
17.08.2020 позивач подав відповідь на відзиви (вх. №40451). Наголосив, що ЛОВК зобов'язаний підготувати та надати до ГУПФ України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 березня 2018 року відповідно до вимог ст. 43 Закону України“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”з обов'язковим зазначенням відомостей про розі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). Вказане узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду України, викладеної у поставної від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19. Крім того, наголосив, що ГУПФ України у Львівській області одноосібно відповідає за призначення і виплати пенсій особам, відтак, на думку позивача, посилання відповідача на підзаконні акти, які не відповідають Закону та Конституції України, не звільняє його від відповідальності за своєчасне перерахування та виплату пенсії. Позивач вважає, що жодний нормативно - правовий акт не забороняє ГУПФ України у Львівській області звернутися до ЛОВК із запитом для уточнення довідки про розміри мого грошового забезпечення та на її підставі перерахувати та виплатити пенсію. Крім того зазначив, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю. Наголосив, що обмеження його фінансових можливостей відбулося через неправомірні рішення органів державної влади, в порушення законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців та бездіяльності органів відповідальних за нарахування та виплату пенсії, в частині встановлення законом перерахунку пенсії відповідно до Закону. Оскільки ГУПФ України у Львівській області відповідає за перерахування та виплату пенсії, позивач вважає, що ГУПФ України у Львівській області наніс йому моральну шкоду, яку позивач оцінив у 100000,00 грн. на підставі наведеного, просив задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою суду від 29.10.2020 залучено до участі у справі співвідповідача ГУ ДКС України у Львівській області.
30.11.2020 від відповідача - ГУ ДКС України у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву (вх. №63746). Представники зазначив, що сам факт стягнення коштів з Державного бюджету чи органу державної влади не може бути підставою для обов'язкового залучення до участі у справі відповідачем Казначейства чи його територіального органу. Окрім цього, зазначив, що органи державної виконавчої служби не залучаються до участі у справах, виконання судових рішень по яких входить до їх компетенції. В даному випадку Казначейство, виступає органом на який покладено виконання судових рішень по даній категорій справ. Казначейство не володіє будь-якими фактичними даними щодо предмета спору. Також, залученням органу Казначейства до участі у справі у якості співвідповідача, у разі задоволення позовних вимог, на Казначейство безпідставно покладається тягар понесення судових витрат пов'язаних із розглядом справи.
Позивач в судове засідання не прибув. У заяві від 22.06.2020 (вх. №30991) просив проводити розгляд справи за його відсутності у зв'язку зі станом здоров'я.
Представник відповідача ЛОВК в судове засідання не прибув. Подав клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Представник відповідача ГУПФ України у Львівській області в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник відповідача - ГУ ДКСУкраїни у Львівській області в судове засідання не прибув. Причин неявки суду не повідомив. Належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача ГУПФ України у Львівській області, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в ГУПФ України у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Львівського обласного військового комісаріату із заявою від 23.01.2020, у якій просив надати йому та направити до ГУПФ України у Львівській області довідку встановленої форми для перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2018.
Львівський обласний військовий комісаріат листом від 07.02.2020 №1323, повідомив позивача про відсутність підстав для складення довідки про розмір грошового забезпечення.
Крім того, позивач звертався доГоловного управління Пенсійного фонду у Львівській області із заявою від 23.01.2020, у якій просив провести перерахунок та виплату його пенсії з 01.01.2018 з врахуванням 100% призначеного підвищення пенсійного забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області листом від 21.02.2020 №529-382/П-02/8-1300/20 повідомило позивача про відсутність підстав для задоволення його заяви.
Вважаючи вказані дії відповідачів протиправними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.
Відповідно до п. 1, 2, 3 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до Закону.
Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ.
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Частиною 4 ст. 63 вказаного Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зокрема, ст. 63 передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами вказаного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Отже, перерахунок пенсії за цим Законом провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, відповідно до п. 1 якої встановлено необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених, згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою №103 внесені зміни до Порядку №45, зокрема, у п. 5 відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Крім того, додаток 2 до Порядку №45 викладено у новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавка, доплати, підвищення) та премії.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” №704 (далі - Постанова №704), яка набрала чинності з 01.01.2018 та відповідно до якої було збільшено розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 24 “Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій” відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1) визначено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Аналогічного змісту норми права містяться у п. 2-3 Порядку №45 щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
З наведеного слідує, що за правилами ч.18 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22.04.2014 у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 43 та 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
Аналіз наведених норм законодавства України дозволяє суду дійти висновку про те, що перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” здійснюється органами Пенсійного фонду України лише після отримання повідомлення про підвищення грошового забезпечення та отримання довідок про розмір грошового забезпечення, складених відповідними уповноваженими структурними підрозділами або на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.
При цьому, суд наголошує, що Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” не позбавляє позивача права на самостійне звернення до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії.
Окрім цього, право на перерахунок пенсії є об'єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вищенаведені положення законодавства, позивач має право на отримання довідки про розмір його грошового забезпечення, тому суд доводи відповідача, що він готує та подає довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ГУПФ України у Львівській області виключно на підставі списків, складених ГУПФ України у Львівській області є, на переконання суду, безпідставними.
Зокрема, Конституційний Суд України у справі за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №4-рп/2015 від 13.05.2015 вказано, що аналіз положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Натомість, запровадження різних правил проведення перерахунку розміру пенсії, що не засновані на Законі України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, не узгоджується з його спрямуванням на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
З огляду на вказане, Конституційний Суд України дійшов висновку, що встановлення різних правил проведення перерахунку розмірів пенсій для осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, не відповідають положенням статті 1 Протоколу №12 до Конвенції та статті 24 Конституції України.
Отже, відмова відповідача сформувати довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, обмежує надані державою права соціального захисту позивача.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, з 05.03.2019, тобто з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Суд зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач звертався до Львівського обласного військового комісаріату із заявою від 23.01.2020, у якій просив надати йому та направити до ГУПФ України у Львівській області довідку встановленої форми для перерахунку пенсії починаючи з 01.01.2018.
Однак, Львівський обласний військовий комісаріат листом від 07.02.2020 №1323, повідомив позивача про відсутність підстав для складення довідки про розмір грошового забезпечення.
Суд вважає, зазначені доводи щодо відмови у видачі довідки відповідача помилковими та необґрунтованими, оскільки з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 наявні підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тобто до внесення Постановою №103 змін до пункту 5 Порядку №45.
Таким чином, з відновленням редакції додатку 2 до Порядку №45 у відповідача були відсутні підстави для відмови у оформленні оновленої довідки для реалізації законних прав та інтересів позивача.
На час звернення позивача до відповідача із клопотанням надати на ім'я позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років питання щодо підстави, форми, змісту, механізму та суб'єкта її видачі були регламентовані нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Порядку №45 в редакції 2015 року. Тобто, усі питання щодо перерахунку пенсії станом на час звернення позивача для отримання довідки були врегульовані на законодавчому рівні.
Вищенаведене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 16.04.2018 року (справа №825/506/18).
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Суд зазначає, що вказана справа є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 160/8324/19, провадження №Пз/9901/20/19 від 17.12.2019, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Як встановлено ч.3ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд наголошує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, оскільки спір виник внаслідок неправомірних дій Львівського обласного військового комісаріату, суд дійшов висновку, що у даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде визнання протиправними дій відповідача щодо відмовивидати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Тому, з метою відновлення порушеного права позивача, суд дійшов висновку зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення з останнього місця служби станом на 1 березня 2018 року з зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) для перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року.
Щодо позовних вимог позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, суд зазначає, що такі стосуються захисту ще не порушеного права.
Відповідно до ч. 1 ст. 2, ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено можливість захисту тільки вже порушеного права.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.
Позивачем не надано суду жодного доказу того, що ГУПФ України у Львівській області ухилятиметься від перерахунку пенсії згідно виданої ЛОВК довідки.
Таким чином, суд вважає вимоги позивача до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області передчасними, у зв'язку з чим відмовляє у задоволенні позову в цій частині.
Суд звертає увагу на те, що до моменту отримання належної довідки від відповідача ЛОВК у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача, а тому вимоги до ГУПФ України у Львівській області, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області сплатити 100000,00 грн., на відшкодування моральної шкоди, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Статтею 23 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Суд наголошує, що оскільки дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині позовних вимог до ГУПФ України у Львівській області та не встановив порушень прав позивача зі сторони ГУПФ України у Львівській області, вимога позивача про стягнення моральної шкоди задоволенню не підлягає у зв'язку з її необґрунтованістю.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Щодо судового збору, суд зазначає, що оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд, -
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) щодо відмови видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.
Зобов'язати Львівський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , місцезнаходження: 79005, Львів, вул.Івана Франка, 25) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 08.12.2020
Суддя Потабенко В.А.