Рішення від 04.12.2020 по справі 340/4971/20

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/4971/20

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення зі 55%, з яких ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) було призначено основний розмір пенсії за вислугу років як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 3, до 50% при проведенні йому перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 3, з урахуванням загального розміру призначеної йому пенсії за вислугу років із розрахунку 55% від його грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2008 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС під час проходження служби (категорія 3), перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Кіровоградській області та отримує пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач вказує, що 01.01.2008 р. ГУ ПФУ в Кіровоградській області на підставі постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 р. "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" перерахована пенсія. Позивач зауважує, що при проведенні перерахунку з 01.01.2008 р. раніше призначеної пенсії, відповідач встановив для перерахунку пенсії в розмірі 500% від грошового забезпечення, у зв'язку з чим відбулося зменшення розміру пенсійного забезпечення позивача з 55% до 50%. Позивач вказує, що у серпні 2020 року звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку раніше нарахованої пенсії в розмірі 55% грошового забезпечення. За результатами розгляду заяви відповідач відмовив перерахувати 5% пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС під час проходження служби. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення із 55%, з яких позивачу було призначено основний розмір пенсії за вислугу років як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 3, до 50% при проведенні перерахунку йому пенсії з 01.01.2008 р. Також позивач зазначає, що ним дотримано строків для звернення до адміністративного суду, оскільки про порушення своїх прав йому стало відомо у 2020 році після отримання копії пенсійної справи з ГУ ПФУ у Кіровоградській області.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.30-31). Відповідач зазначає, що позовні вимоги про здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. заявлено із порушенням норм статті 122 КАС України, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання головного управління провести перерахунок пенсії позивача за період з 01.01.2008 р. по 28.04.2020 р. повинні бути залишені без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до адміністративного суду. Відповідач вказує, що на момент проведення перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", а саме на січень 2008 року діяла редакція ст.13 Закону №2262 із змінами, внесеними 29.04.2006 р., якими виключено положення щодо вказаного збільшення розміру пенсії за вислугу років, а тому органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність. Відповідач стверджує, що перерахунок здійснювався з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 р. для відповідних категорій осіб та чинної на цю дату редакції Закону №2262, пенсія позивачу була перерахована з розміру 50% грошового забезпечення, а звуження змісту а обсягу існуючих прав і свобод позивача не відбулося, оскільки після перерахунку, тобто з 01.01.2008 р., розмір пенсії по відношенню до грудня 2007 року збільшився на 738,33. Водночас відповідач наголошує на тому, що при вирішенні подібного спору Верховним Судом вже надавалася правова оцінка виниклим правовідносинам, зокрема, у постановах від 08.05.2018 р. у справі №752/17929/13-а та від 21.03.2019 р. у справі №275/383/17.

Також, позивачем зазначено, що згідно витягу із акту огляду МСЕК 2-18 ВБ № 122787 починаючи з 28.11.2007 гр. ОСОБА_1 визнано особою з інвалідністю III групи внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та надано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. На підставі заяви гр. ОСОБА_1 від 14.01.2008 з цієї ж дати позивача переведено на пенсію по інвалідності в розмірі 60% сум грошового забезпечення.

Однак, постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.06.2013 по справі № 1170/2-а-2774/12 скасовано акт огляду Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи від 03.12.2007 за №213/4 в частині встановлення зв'язку захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно витягу з протоколу № 54 засідання Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, від 15.11.2012 визнано видачу гр. ОСОБА_1 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 безпідставною. Посвідчення підлягало вилученню. Також підлягало вилученню посвідчення інваліда війни. Таким чином, Рішенням комісії зі спірних питань гр. ОСОБА_1 позбавлено статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії. Право на отримання пенсії по інвалідності відповідно до Закону та надбавок до пенсії відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 14.01.2008 по 31.01.2012 у гр. ОСОБА_1 було відсутнє.

Отже, починаючи з 14.01.2008 розмір пенсії позивача був обрахований виходячи із розрахунку 50% сум грошового забезпечення (відповідно до положень ст. 13 Закону в редакції, що діяла на момент проведення перерахунку).

19.03.2014 позивачем до головного управління було надано копію посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії НОМЕР_2 від 15.01.2014. Головним управлінням з 01.02.2014 проведено нарахування гр. ОСОБА_1 до пенсії щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС З категорії.

А тому, на думку відповідача , ОСОБА_1 не має права на збільшення розміру пенсії на 5 процентів, на яких він наполягає в своїх позовних вимогах.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуваєте на обліку в головному управлінні з 01.01.2007 (пенсія призначена з 23.10.2002). До 13.01.2008 включно позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 55% грошового забезпечення, починаючи з 14.01.2008 - пенсію по інвалідності по лінії Міністерства внутрішніх справ України на підставі положень Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-ХП, у розмірі 60% грошового забезпечення, а з 01.04.2012 отримував пенсію за вислугу років у розмірі 50% грошового забезпечення.

Так, згідно з матеріалів пенсійної справи позивачу до 13.01.2008 виплачувалась пенсія за вислугу років, основний розмір пенсії розраховувався з 55% грошового забезпечення ( а.с. 40-42).

З 14.01.2008 по березень 2012 року основний розмір пенсії позивача по інвалідності розраховувався з 60% грошового забезпечення ( а.с. 43 ( зворотній бік) - 51, 53).

16.03.2012 позивачем подано до відповідача заяву про переведення з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугою років (а.с.52).

З 01.04.2012 позивачу перерахована пенсія за вислугу років та основний розмір пенсії позивача розраховувався з 50% грошового забезпечення (а.с.51) та розраховується у зазначеному обсязі до теперішнього часу ( а.с.58).

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.06.2013 по справі № 1170/2-а-2774/12 скасовано акт огляду Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи від 03.12.2007 за №213/4 в частині встановлення ОСОБА_1 зв'язку захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Рішенням відповідача №1103000527 від 13.02.2013 на утримання пенсії позивача визнано таким, що позбавлено статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС І категорії. Право на отримання пенсії по інвалідності та надбавок до, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у період з 14.01.2008 по 31.01.20102 у нього відсутнє. Сума зайво отриманих коштів ОСОБА_1 , в наслідок подання ним до органів Пенсійного фонду України недостовірних документів за вищевказаний період становить 32 934,02 грн., яка підлягає відшкодуванню (а.с.20).

Доказів скасування даного рішення відповідача до суду не надано, отже, воно є чинним.

Згідно пояснень відповідача, 19.03.2014 позивачем до головного управління надано копію посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії НОМЕР_2 від 15.01.2014 (а.с.12). Головним управлінням з 01.02.2014 проведено нарахування гр. ОСОБА_1 до пенсії щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС 3 категорії ( а.с.55, зворотній бік).

Позивач, з метою реалізації своїх прав на соціальний захист, гарантованими конституційними нормами, зокрема на пенсійне забезпечення в належному розмірі звернувся із заявою від 04.08.2020 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку пенсії (а.с.22-23).

Листом від 09.09.2020 позивачу повідомлено про відсутність права на збільшення розміру пенсії на 5 відсотків, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 3 (а.с.24-25).

Не погоджуючись із зазначеною відповіддю та діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з даним позовом 02.11.2020 ( а.с.1).

Щодо посилання представника відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду стосовно позовних вимог щодо перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2008 р. по 28.04.2020 р., то суд зазначає наступне.

Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Тобто у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений частиною другою статті 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.

Зазначена права позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №806/1952/18 (адміністративне провадження №К/9901/66396/18).

Таким чином посилання представника відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду за захистом порушеного права є необґрунтованими.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Заявляючи вимоги позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового рівня грошового забезпечення з 55%, з яких було призначено основний розмір пенсії за вислугу років як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 3, до 50% при проведенні йому перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року та зобов'язати провести перерахунок та виплатити основний розмір пенсії із розрахунку 55% грошового забезпечення.

Натомість, згідно досліджених доказів позивачу з 01.01.2008 по 13.01.2008 та з 14.01.2008 по березень 2012 року нараховувалась пенсія за вислугу років та по інвалідності у розмірі, відповідно 55% та 60% грошового забезпечення.

Отже, зобов'язання відповідача провести порахунок та виплату пенсії позивачу у зазначений період в розмірі 55% грошового забезпечення призведе до звуження прав позивача, в тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Також, суд зазначає, що заявляючи вимоги про порушення права позивача на пенсійне забезпечення, як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 3, позивачем не надано до суду доказів, що у період з 01.01.2008 по 15.01.2014 позивач мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3.

До суду надано копію посвідчення позивача, як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії НОМЕР_2 від 15.01.2014 (а.с.12).

Тобто, з 15.01.2014 позивач набув статусу особи, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесена в установленому законом порядку до категорії 3.

Відповідно до пункту "в" статті 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992, № 2262-ХП ( далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) (у редакції, чинній до набуття Законом №3591-IV від 04.04.2006 чинності) військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 3, було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 процентів.

У пункті "в" статті 13 Закону № 2262-ХІІ, в редакції чинній на 15.01.2014, відсутнє положення щодо збільшення розміру пенсії особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під

час проходження служби і віднесені до категорії 3 на 5 % відповідних сум

грошового забезпечення.

З огляду на викладені обставини, суд вважає правомірними, та такими, що відповідають вимогам ч. 2 ст.2 КАС України, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не збільшення позивачу розміру пенсії на 5 % відповідних сум

грошового забезпечення з 01 січня 2008 року, на підставі положень Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній до набуття Законом №3591-IV від 04.04.2006 чинності).

Посилання позивача на висновки викладенні в рішеннях судів апеляційної та касаційної інстанції не спростовують висновків суду щодо правомірності дій відповідача у спірних правовідносинах.

З огляду на викладене, позовні вимоги є необґрунтованим та не підлягають задоволенню.

Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь відповідача, згідно положень ст. 139 КАС України, судом не встановлено.

Керуючись ст.ст.2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295, пунктом 15 частини першої розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ - 20632802) про протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун