про роз'яснення судового рішення
07 грудня 2020 року м. Київ №320/2600/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Колеснікова І.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 в адміністративній справі №320/2300/20 задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Вказане судове рішення набрало законної сили 27.08.2020 в зв'язку із поверненням судом апеляційної інстанції апеляційної скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 №320/2300/20 відповідно до ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.08.2020.
Представником позивача подано до суду заяву про роз'яснення судового рішення, в якій позивач просить суд роз'яснити рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 в адміністративній справі №320/2300/20 в частині, що стосується розміру, в якому зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території відповідно до статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 по 01.08.2014.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали (частина перша). Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання (частина друга). Суд розглядає заяву про роз'яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз'яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (частина третя).
Зі змісту рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 в адміністративній справі №320/2600/20 убачається, що суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку позивачу пенсії та, з урахуванням змісту позовних вимог, зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Задовольняючи позов у цій частині, суд виходив з того, що у період з 01 січня по 02 серпня 2014 року правове регулювання відносин щодо виплати підвищення до пенсії та додаткової пенсії особам, які мають статус осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими законами, крім Закону №796-XII, не встановлювалось, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку та виплати позивачу як особі з інвалідністю 2 групи (інвалідність ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС), учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 1, яка проживає в смт. Іванків Київської області, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 відповідно до статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та проведення відповідних виплат з урахуванням раніше виплачених сум, про що зазначено у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 в адміністративній справі №320/2600/20.
При цьому, обґрунтовуючи наявність підстав для задоволення позову, судом у своєму рішенні було проаналізовано положення законодавства, яким регулювались спірні відносини між сторонами на час їх виникнення, та зазначено, що згідно статті 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на території зони гарантованого добровільного відселення підвищуються на дві мінімальних заробітних плати; відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема, інвалідам II групи у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком; згідно частини четвертої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Отже, під час виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 в адміністративній справі №320/2600/20 у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повинно виходити з розмірів основної пенсії - вісім мінімальних пенсій за віком, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 75 процентів мінімальної пенсії за віком, підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території - дві мінімальних заробітних плати.
Керуючись статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про роз'яснення рішення Київського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 в адміністративній справі №320/2600/20, - задовольнити.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області, що під час здійснення ОСОБА_1 перерахунку і виплати основної, додаткової пенсії та доплати як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території відповідно до статей 39, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2014 по 01.08.2014, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області повинно виходити з розмірів основної пенсії - вісім мінімальних пенсій за віком, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, - 75 процентів мінімальної пенсії за віком, підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру за проживання на радіоактивно забрудненій території - дві мінімальних заробітних плати.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, провадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Суддя Колеснікова І.С.