7
04 грудня 2020 року Справа № 160/9707/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Конєвої С.О.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
17.08.2020р. ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та, з урахуванням виправленої позовної заяви від 28.08.2020р., просить:
- визнати протиправними дії відповідача, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2018 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку із збільшенням розміру надбавки за вислугу років у відсотковому значенні відповідно до постанови №704 КМУ від 30.08.2017 року.
- зобов'язати відповідача, виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., про розмір грошового забезпечення позивача повною реальною інформацією із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за вислугу років (40%) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 01.01.2009р. йому була призначена пенсія за вислугу років по лінії МВС України згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262). Позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.06.2020р., у якій просив виготовити довідку для перерахунку пенсії з 01.04.2018р. у зв'язку зі зміною надбавки за вислугу років до 40% відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017р., тоді як при перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №988 дана надбавка складала 35%. Листом №33/24-826 від 06.08.2020р. Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" повідомила позивача, що на виконання Закону України №900 від 23.12.2015р., у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016р. відповідно до пункту 3 (діючого на момент перерахунку) постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, довідка №83/31281 від 14.03.2018р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016р. була складена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області і направлена до ГУ ПФУ, при цьому, розмір надбавки за стаж служби в поліції згідно додатку 11 до Постанови №988 у зазначеній довідці складає 35% (стаж служби від 16 до 19 років), що відповідає даним розрахунку вислуги років для призначення пенсії, а тому для складання нової довідки підстав немає; постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на яку позивач посилається у своєму зверненні, визначено грошове забезпечення військовослужбовців, окрім осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції). Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, протиправними та такими, що порушують вимоги ст.ст. 3, 8, 9, 19, 22, 24,46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство, Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» та гарантоване позивачеві статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право мирно володіти своїм майном, оскільки з прийняттям постанови КМУ №704 від 30.08.2017р. відбулася зміна розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а саме: надбавка за вислугу років, розмір якої склав 40%, у зв'язку з чим у позивача виникло право на перерахунок пенсії; скасована Постанова №1294 та чинна Постанова №704 мають одну й ту ж саму назву надбавки Розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу і охоплюють більш ширше поняття та стосується також осіб рядового і начальницького складу, чим Постанова №988, яка визначає надбавку саме за стаж служби в поліції.
Ухвалою суду від 07.09.2020р. було відкрито провадження у даній адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України та зобов'язано: відповідача, зокрема, надати відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст. 162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України; третю особу, зокрема, надати суду письмові пояснення щодо позову з дотриманням вимог ст.ст. 165, 261 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.29).
Ухвалою суду від 05.10.2020р. було задоволено клопотання Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" про заміну неналежної сторони по цій справі, замінено первісного відповідача з Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області" на належного відповідача - Міністерство внутрішніх справ України та зобов'язано останнього, зокрема, надати відзив на позов та докази в обґрунтування відзиву з дотриманням вимог ст.ст. 162, 261 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с.56).
09.11.2020р. засобами поштового зв'язку, на виконання вимог вищевказаної ухвали суду, від відповідача (Міністерства внутрішніх справ України) надійшов письмовий відзив на позов, у якому останній просив відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог у повному обсязі посилаючись на те, що позивач не звертався безпосередньо до МВС України з порушених у позовній заяві питань, відповідно будь-які позовні вимоги до МВС України є передчасними та безпідставними, МВС України не порушувало прав та інтересів позивача, а тому є неналежним відповідачем у справі; на виконання Закону України №900 від 23.12.2015р., у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016р. відповідно до пункту 3 (діючого на момент перерахунку) постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, довідка №83/31281 від 14.03.2018р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016р. була складена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області і направлена до ГУ ПФУ, при цьому, розмір надбавки за стаж служби в поліції згідно додатку 11 до Постанови №988 у зазначеній довідці складає 35%, що відповідає даним розрахунку вислуги років для призначення пенсії, розмір такої надбавки в довідці вказаний вірно, а тому законні підстави для складання нової довідки для перерахунку пенсії позивачеві відсутні; постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на яку позивач посилається у своєму зверненні, визначено грошове забезпечення військовослужбовців, окрім осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), які на нього не розповсюджуються, отже позивач просить суд застосувати нормативно-правовий акт - Постанову КМУ №704, який дані спірні правовідносини не регулює, відповідно позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають. Окрім того, відповідач просить застосувати висновки Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18 (а.с.63-66).
25.09.2020р. третя особа (Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області) подало до канцелярії суду письмові пояснення, у яких просила у задоволенні позовних вимог позивача відмовити в повному обсязі посилаючись, зокрема, на те, що повноваження з видачі довідок та визначення складових грошового забезпечення покладено на уповноважений орган того Міністерства або відомства, звідки військовослужбовця або особу рядового чи начальницького складу було звільнено зі служби згідно до Порядку передачі органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1522 від 01.01.2007р., а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не наділено повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення та змінювати його, про що свідчить і правова позиція Верховного Суду України у його постанові від 25.11.2014р. у справі №21-322а14. В обґрунтування своєї правової позиції третя особа посилається на постанови Верховного Суду (а.с.36-38).
Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Отже, рішення у даній адміністративній справі приймається 04.12.2020р. у межах строку, встановленого ст.ст. 48, 258 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі розгляду адміністративної справи за відсутності учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Із наявних в матеріалах справи документів судом встановлені наступні обставини у даній справі.
З 01.01.2009р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується копією повідомлення про призначення пенсії (а.с.5).
Зі змісту копії повідомлення про призначення пенсії вбачається, що пенсія позивачеві була обрахована в основному розмірі 59% грошового забезпечення, яке складалось із таких складових: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 30%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, премія % (а.с.5).
11.11.2015 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 р. та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103), пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
На виконання наведених постанов Кабінету Міністрів України, Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області була складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідка №83/31281 від 14.03.2018р. про розмір грошового забезпечення позивача, згідно якої до складу грошового забезпечення позивача входять: посадовий оклад - 2400,00 грн., оклад за званням майор міліції - 200,00 грн., надбавка за стаж служби 35% - 1540,00 грн., премія 0,82% - 48,71 грн., що підтверджується копією відповідної довідки, наявною у справі (а.с.12-зворот).
ОСОБА_1 звернувся до МВС України із заявою від 29.06.2020р., у якій просив виготовити довідку для перерахунку пенсії з 01.04.2018р. у зв'язку зі зміною надбавки за вислугу років до 40% відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017р., тоді як при перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ №988 дана надбавка складала 35%, що підтверджується змістом копії відповідної заяви (а.с.6).
Листом №Д-11290/22 від 17.07.2020р. Міністерство внутрішніх справ України направило копію звернення позивача від 29.06.2020р. з питання здійснення перерахунку пенсії до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" для всебічного опрацювання та надання відповіді заявникові (а.с.7).
Листом №33/24-826 від 06.08.2020р. Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" повідомила позивача, що на виконання Закону України №900 від 23.12.2015р., у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-ХІІ, було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016р. відповідно до пункту 3 (діючого на момент перерахунку) постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45, довідка №83/31281 від 14.03.2018р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на 01.01.2016р. була складена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області і направлена до ГУ ПФУ, при цьому, розмір надбавки за стаж служби в поліції згідно додатку 11 до Постанови №988 у зазначеній довідці складає 35% (стаж служби від 16 до 19 років), що відповідає даним розрахунку вислуги років для призначення пенсії, а тому для складання нової довідки підстав немає; постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», на яку позивач посилається у своєму зверненні, визначено грошове забезпечення військовослужбовців, окрім осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (міліції), що підтверджується змістом його копії (а.с.8).
Вказаний спір виник у зв'язку із незгодою позивача з діями відповідача які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2018 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку із збільшенням розміру надбавки за вислугу років у відсотковому значенні відповідно до постанови №704 КМУ від 30.08.2017 року, у зв'язку з чим позивач просить відновити його права шляхом визнання таких дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., про розмір грошового забезпечення позивача повною реальною інформацією із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за вислугу років (40%) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення позову позивача, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно зі ст.63 Закону №2262 (у редакції, чинній станом на 01.04.2018р.) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ №103), пунктом 3 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Статтею 51 Закону №2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова №988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Пунктом 1 постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016р. №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016р. за №669/28799 (далі - Порядок №260) визначено відповідні види грошового забезпечення поліцейських Національної поліції.
Відповідно до п.3 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Також, за приписами пунктів 3-11 розділу ІІ Порядку №260 визначений вичерпний перелік надбавок у грошовому забезпеченні поліцейського, а саме:
- надбавка за стаж служби в поліції;
- надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції;
- надбавка поліцейським, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;
- надбавка поліцейським, які виконують функції державного експерта з питань таємниць;
- надбавка поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю;
- надбавка поліцейським за почесне звання "заслужений";
- доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню;
- доплата поліцейським, які займають посади, пов'язані з педагогічною (викладацькою) або науковою діяльністю, і мають учене звання доцента (старший науковий співробітник);
- доплата поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час.
Згідно з п.1 розділу ІІ Порядку №260 оклади за спеціальними званнями поліцейським виплачуються в розмірах згідно з додатками до постанови № 988.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р., в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз.7 п.5 Порядку №45 (у редакції, чинній з 01.01.2016р. по 24.02.2018р.) встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
В той же час, п.5 Порядку №45 (у редакції, чинній з 24.02.2018р.) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Отже, із аналізу вищенаведених норм можна дійти висновку, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством виключно для поліцейських.
Таким чином, суд приходить до висновку, що норми Закону №2262, Закону №900, Постанови №988 та Порядку №45 не передбачають при здійсненні перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ (міліції) визначення розмірів складових грошового забезпечення за нормативно-правовими актами, які не розповсюджуються на поліцейських, у зв'язку з чим у відповідача були відсутні будь-які обґрунтовані правові підстави для їх включення до довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.
Зазначена позиція узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною, зокрема, у його постанові від 15.02.2018р. у справі №802/2196/17-а, яка є обов'язковою для застосування адміністративними судами у відповідності до ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, позовні вимоги позивача про протиправними дії відповідача, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2018 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку із збільшенням розміру надбавки за вислугу років у відсотковому значені відповідно до постанови №704 КМУ від 30.08.2017 року та зобов'язання відповідача, виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., про розмір грошового забезпечення позивача з повною реальною інформацією із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за вислугу років (40%) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 не підлягають задоволенню, оскільки визначення позивачеві, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, розміру надбавки за вислугу років (40%) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 не передбачено проаналізованими наведеними вище нормативно-правовими актами та заявлені позивачем вимоги суперечать вимогам Закону №2262, Постанови №988, Порядку №45, які регулюють відносини щодо перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ.
Також і судом було проаналізовано і зміст довідки про розмір грошового забезпечення №83/31281 від 14.03.2018р. із якої встановлено, що до складових розміру грошового забезпечення за посадою позивача увійшли всі складові грошового забезпечення, встановлені п.5 Порядку №45, а саме: посадовий оклад - 2400,00 грн.; оклад за званням майор міліції - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби (35%) - 1540,00 грн.; премія 0,82%- 48,71 грн., всього - 5988,71 грн. (а.с.12-зворот).
Тобто, вказана довідка містить всі складові грошового забезпечення позивача, які встановлені за відповідною посадою та передбачені Постановою №988, Порядком №260 та Порядком №45.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
А за ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються позовні, покладається на кожну сторону, тобто, у даному випадку, на позивача.
Однак позивачем не було надано жодних належних та допустимих доказів, які б свідчили про обґрунтованість його позовних вимог з урахуванням встановлених судом обставин у справі, аналізу чинних Постанови №988, Порядку №260 та Порядку №45, а також виходячи із правового висновку, викладеного у вищенаведеному рішенні Верховного Суду.
Є безпідставними, необґрунтованими та відхиляються судом посилання позивача на те, що з прийняттям постанови КМУ №704 від 30.08.2017р. відбулася зміна розміру одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а саме: надбавка за вислугу років, розмір якої склав 40%, у зв'язку з чим у позивача виникло право на перерахунок пенсії, оскільки, по-перше, положення постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розповсюджуються саме на військовослужбовців, тоді як позивач є колишнім працівником органів внутрішніх справ; перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством саме для поліцейських; по-третє, п.3 Постанови КМУ №103 (у редакції чинній станом на 01.04.2018р. - дата з якої, як вважає позивач, у нього виникло право на перерахунок пенсії за нормами Постанови КМУ №704), зокрема, на виконання якої Головним управлінням МВС України в Дніпропетровській області була складена та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідка №83/31281 від 14.03.2018р. про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії з 01.01.2016р., встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського необхідно провести в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Враховуючи наведене, проаналізувавши обставини у справі та вищенаведені норми чинного законодавства, адміністративний суд не вбачає підстав для визнання протиправними дій відповідача, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 квітня 2018 року із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення, у зв'язку із збільшенням розміру надбавки за вислугу років у відсотковому значені відповідно до постанови №704 КМУ від 30.08.2017 року та зобов'язання відповідача, виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших категорій осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 р., про розмір грошового забезпечення позивача повною реальною інформацією із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення з урахуванням зміни розміру надбавки за вислугу років (40%) відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017р., оскільки визначення позивачеві, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, розміру надбавки за вислугу років (40%) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 за прирівняною посадою не передбачено проаналізованими наведеними вище нормативно-правовими актами, а відповідно, заявлені позивачем вимоги суперечать вимогам Закону №2262, Постанови №988, Порядку №45, які регулюють відносини щодо перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність обґрунтованих правових підстав для задоволення даного адміністративного позову, у зв'язку з чим у його задоволенні позивачеві слід відмовити повністю.
Разом з тим, судом відхиляються посилання відповідача на те, що позивач не звертався безпосередньо до МВС України з порушених у позовній заяві питань, відповідно будь-які позовні вимоги до МВС України є передчасними та безпідставними, МВС України не порушувало прав та інтересів позивача, а тому є неналежним відповідачем у справі, оскільки, по-перше, саме до МВС України позивач звернувся із заявою від 29.06.2020р., у якій просив виготовити довідку для перерахунку пенсії з 01.04.2018р. у зв'язку зі зміною надбавки за вислугу років до 40% відповідно до постанови КМУ №704 від 30.08.2017р. (а.с.6) та листом №Д-11290/22 від 17.07.2020р. Міністерство внутрішніх справ України направило копію звернення позивача від 29.06.2020р. з питання здійснення перерахунку пенсії до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області" для всебічного опрацювання та надання відповіді заявникові (а.с.7); по-друге, саме на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок забезпечувати оформлення та подання довідок про розміри грошового забезпечення до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку згідно до Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 760 від 17.09.2018р. та Порядку №45.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України лише при задоволенні позову судові витрати покладаються на суб'єкта владних повноважень.
Отже, з урахуванням того, що у адміністративного суду відсутні підстави для задоволення позову, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем згідно квитанції №МР_АВ180588LJA_15123805, слід покласти на позивача за нормами ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача згідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення відповідно до вимог статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України та у порядку, встановленому п.п.15.1 п.15 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили у строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва