09 грудня 2020 р. Справа № 160/10710/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Дніпропетровській області), в якій позивач просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 07.05.2020 року №80852-5240-0461, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб 18010700 за 2020 рік в сумі 85 830 грн. 30 коп.
Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що позивач є платником земельного податку з фізичних осіб. 22.06.2020 року, вона отримала податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 07.05.2020 року № 80852-5240-0461 яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб 18010700 за 2020 рік в сумі 85 830 грн. 30 коп. На лист позивача Лівобережне управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області серед іншого, повідомили, що сума податкового зобов'язання була визначена на підставі ставки податку на 2020 рік, яка визначена відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 27.11.2019 року №6/50 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року № 13/27, яким п. 2.2. викладено в наступній редакції: «2.2. За земельні ділянки, що використовуються юридичними і фізичними особами, в тому числі у разі набуття у власність будівель, споруд (їх частини), але право власності, право постійного користування або право оренди на які в установленому законодавством порядку не оформлено, а також у разі невнесення інформації про земельні ділянки до відомостей Державного земельного кадастру та якщо у відомостях Державного земельного кадастру відчутній код Класифікації видів цільового призначення земель», зокрема пункту 2.2.4 Додатку 1 до рішення Дніпровської міської ради від 21.02.2018 р. №8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 р. №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок та пункту 2.2.5 рішення Дніпровської міської ради № 9/52 від 18.12.2019 р. (діє з 01.07.2020) у розмірі 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Однак, Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду України від 01 липня 2020 року по справі № 160/3200/20 зупинено дію Рішення Дніпровської міської ради №9/52 від 18.12.2019 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12,2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» до набрання рішенням суду законної сили в адміністративній справі №160/3200/20 та зупинено дію Рішення Дніпровської міської ради №8/52 від 18.12.2019 року «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 №13/27 «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» до набрання рішенням суду законної сили в адміністративній справі №160/3200/20. Таким чином, нарахування по земельному податку з фізичних осіб за 2020 рік за ставкою 12 відсотків є незаконним, адже дію рішення Дніпровської міської ради № 9/52 зупинено. Наведене вище вказує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2020 року відкрито провадження по вказаній справі. Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Ухвалою суду від 05.11.2020 року клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про продовження строку на надання відзиву у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задоволено.
Продовжено Головному управлінню ДПС у Дніпропетровській області строк на надання відзиву протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.
27 листопада 2020 року від позивача на адресу суду надійшла заява про долучення до матеріалів справи рішення ДПС України від 13.11.2020 року №К/99-00-06-02-04-09 про задоволення скарги ОСОБА_1 та скасування ППР ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 07.05.2020 року №80852-5240-0461 про визначення податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб.
07 грудня 2020 року від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому ГУ ДПС не погоджується з позовними вимогами та вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав. Згідно інформації, наданої ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 03.01.2019 року №8-4-0.38-36/107-19 нормативно грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0533 га становить 2288811,29 грн. (нормативно грошова оцінка частки ( 266,5 кв. м.) складає 1144405,64 грн.). Ставка податку на 2020 рік визначена відповідно до рішення Дніпровської міської ради від 27.11.2019 року №6/50 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 року № 13/27, яким п. 2.2. викладено в наступній редакції: «2.2. За земельні ділянки, що використовуються юридичними і фізичними особами, в тому числі у разі набуття у власність будівель, споруд (їх частини), але право власності, право постійного користування або право оренди на які в установленому законодавством порядку не оформлено, а також у разі невнесення інформації про земельні ділянки до відомостей Державного земельного кадастру та якщо у відомостях Державного земельного кадастру відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель», зокрема пункту 2.2.4 Додатку 1 до рішення Дніпровської міської ради від 21.02.2018р. № 8/30 «Про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.2017 р. №13/2Т" «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста»» у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок та пункту 2.2.5 рішення Дніпровської міської ради № 9/52 18.12.2019 р. (діє з 01.07.2020) у розмірі 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Дніпропетровським окружним адміністративним судом винесено рішення від 15.07.2020 року №160/3200/20 (повний текст рішення суду складено 23 липня 2020 року), яким визнане протиправним та не чинним Рішення Дніпровської міської ради від 18.12.2019 року №8/52 та №9/52. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2020 року №160/3200/20 набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. А у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного впровадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду розгляд справи №160/3200/20 в порядку письмового провадження призначено на 24 вересня 2020 року. 12 листопада 2020 року Третім апеляційним адміністративним судом винесено постанову по справі №160/3200/20 якою апеляційну скаргу Дніпровської міської ради - задоволено частково. Рішення ДОАС від 15.07.2020 року в адміністративній справі №160/3200/20 - змінено, шляхом виключення з його мотивувальної частини висновків в частині правомірності визначення розміру встановлених ставок плати за землю щодо їх граничного розміру. В іншій частині рішення ДОАС від 15.07.2020 року по вказаній справі залишено без змін. На підставі наведеного, після набрання чинності даного рішення буде розглянуто питання щодо правильності нарахування податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено та не заперечується учасниками справи, що ОСОБА_1 є платником земельного податку з фізичних осіб.
07.05.2020 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №80852-5240-0461, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем земельний податок з фізичних осіб 18010700 за 2020 рік в сумі 85 830 грн. 42 коп.
Рішенням Державної податкової служби України від 13.11.2020 року №К/99-00-06-02-04-09 задоволено скаргу ОСОБА_1 та скасовано ППР ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 07.05.2020 року №80852-5240-0461 про визначення податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб.
Відповідно до пункту 60.1 статті 60 Податкового кодексу України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення, контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу; контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.
Згідно п. 60.3. статті 60 Податкового кодексу України у випадках, визначених підпунктом 60.1.2 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними з дня прийняття контролюючим органом рішення про скасування такого податкового повідомлення-рішення або податкової вимоги.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржується податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 07.05.2020 року №80852-5240-0461, яке скасоване Державною податковою службою України від 13.11.2020 року №К/99-00-06-02-04-09
Таким чином порушення, які були допущені відповідачем, виправлені податковим органо вищого рівня у спосіб, що був заявлений позивачем у позовних вимогах, у зв'язку з чим на даному етапі у правовідносинах, які склалися між сторонами, іншого належного способу захисту порушених прав позивача не має.
За таких обставин, у суду відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача наразі неможливе без розгляду справи по суті.
У відповідності до пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України, суд закриває провадження у справі, щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправленні суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України.
Крім того суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з ч. 2 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір” передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду зокрема, в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
При поданні позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 858,30 грн.
Оскільки провадження по вказаній справі закрито не з підстави відмови позивача від позову, суд вважає, що підлягає поверненню з Державного бюджету України сума судового збору у розмірі 858,30 грн., сплаченого за квитанцією №2_6, дата здійснення касової операції 26 серпня 2020р. у відповідності до вимог п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір”.
Керуючись статтями 238, 239, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Провадження в адміністративній справі №160/10710/20 за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015, 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-а) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - закрити.
Повернути судовий збір, сплачений ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за квитанцією №2_6, дата здійснення касової операції 26 серпня 2020р. в сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 30 коп., оригінал якої міститься в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст.239 Кодексу адміністративного судочинства України повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) відповідно до ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали складено та підписано 09.12.2020 року.
Суддя О.М. Неклеса