Рішення від 09.12.2020 по справі 160/11718/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2020 року Справа № 160/11718/20

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Дєєв М.В., одноособово розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Заводського управління соціального захисту населення Кам'янської міської ради (далі - відповідач 1), Департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради (далі - відповідач 2), в якому просить:

- зобов'язати Департамент соціальної політики Кам'янської міської ради притягнути до посадової відповідальності згідно посадової інструкції п.4.2 - неякісне виконання посадових обов'язків покладених на начальника управління Заводського управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради ОСОБА_2 (порушення п.1.6 у своїй діяльності начальник управління керується Конституцією України п. 1.7-начальник управління повинен знати постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України);

- зобов'язати Заводське управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради відшкодувати ОСОБА_1 моральні збитки в розмірі 320000,00 грн., так як через невиконання посадовою особою своїх посадових обов'язків ОСОБА_1 був підвергнутий дискримінації (п.1.6 у своїй діяльності начальник управління керується Конституцією України п.1.7 начальник правління повинен знати постанови Кабінети Міністрів України) призвело до тяжких наслідків для ОСОБА_1 , який лишився підтримки держави (позивачу відмовлено в отриманні необхідної субсидії на сплату комунальних послуг) та позбавлений права на достатній життєвий рівень згідно з ст. 48 Конституції України;

- зобов'язати Заводське управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради відшкодувати ОСОБА_1 кошти на придбання канцелярських товарів та виготовлення копій документів для подання позовної заяви в сумі 39,00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернувся до Заводського управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Проте, рішенням від 01.04.2020р. № 82 позивачу було відмовлено у призначенні субсидії з 01.03.2020р., оскільки в наданій заяві позивачем не було зазначено номеру мобільного телефону заявника.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.09.2020р. клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору задоволено, у даній справі відкрито провадження, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та встановлено відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали для подання письмового відзиву на позовну заяву та всіх документів, що підтверджують заперечення проти позову.

На виконання вимог ухвали суду від 25.09.2020р. на адресу суду 16.10.2020р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити та зазначив,що позивачу було відмовлено у призначенні субсидії не через дискримінацію, а через відсутність законних підстав для призначення йому житлової субсидії, оскільки, заява позивача та декларація містили помилки. При прийнятті документів на призначення житлової субсидії спеціалістом управління було повідомлено позивача про необхідність випралення помилок у строк 30 календарних днів. Проте, у зазначений строк дані помилки позивачем виправленні не були. Крім того, документально не підтверджено сплату заборгованості по житлово-комунальним послугам, витратам на управління багатоквартирним будинком або укладення договору про її реструктуризацію, документально не підтверджено районним відділом державної виконавчої служби про погашення заборгованості за виконавчим провадженням про стягнення аліментів понад три місяці. Також, Департаментом соціальної політики Кам'янської міської ради зазначено, що управління соціального захисту населення адміністрації Заводського району Кам'янської міської ради реорганізовано з припиненням юридичної особи шляхом приєднання до управління соціальної політики Кам'янської міської ради, змінивши його найменування на департамент соціальної політики Кам'янської міської ради.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2020р. замінено відповідача - Заводське управління соціального захисту населення Камянської міської ради на його правонаступника - Департамент соціальної політики Кам'янської міської ради.

У відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступні обставини.

Судом встановлено, що 02.03.2020 р. позивач звернувся до Заводського управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України.

Відповідно до рішення про не призначення житлової субсидії від 01.04.2020р. № 82 Заводським управлінням соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради було відмовлено у призначенні з 01.03.2020р. субсидії, оскільки заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли:

-не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

-не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника.

Згідно з підпунктом 5, підпунктом 7 пункту 14 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

-у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою);

-структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Не погодившись з вищезазначеним рішенням позивач звернувся 25.08.2020р. до начальника департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради із зверненням про притягнення начальника Заводського управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради ОСОБА_2 до відповідальності за невиконання відносно позивача вимог Конституції України. Також, у даному зверненні позивач просив зобов'язати Заводське управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради виплатити йому моральні збитки в сумі 320000,00 грн.

Листом № Б-4406 від 27.08.2020р. Департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради було повідомлено позивача про те, що начальник Заводського управління ОСОБА_2 діяла відповідно та в межах діючого законодавства, а тому підстав для притягнення її до дисциплінарної відповідальності та виплати позивачу моральних збитків не має законних підстав.

Позивач вважає, що посадові особи Заводського управління соціального захисту населення підвергли його дискримінації через відсутність у заяві про призначення житлової субсидії номера мобільного телефона, у зв'язку з чим відповідач повинен був притягнути до відповідальності посадових осіб управління та задовольнити його скаргу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Так, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначені Положенням про призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 21.10.1995 №848 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Положення № 848).

Відповідно до п.4 Положення № 848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно з п. 5 Положення № 848, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії».

Пунктом 9 Положення № 848, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Відповідно до п. 43 Положення № 848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

-заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

-декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

-довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

-копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

-договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).

Суд зазначає, що згідно з п. 46 та п. 47 Положення № 848, заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли:

-не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

-не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

-не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника;

-відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.

У разі виявлення помилки у заяві та/або декларації структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Крім того, відповідно до п. 50 Положення № 848, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості, зокрема, про наявність у осіб заборгованості за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів з Єдиного реєстру боржників - Мін'юстом у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом та про суму простроченої понад два місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад два місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.

Так, з матеріалів справи вбачається, що в заяві про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі позивачем не було зазначено номеру мобільного телефону, а в деклараиії - серію та номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків доньки, якій в листопаді 2019 року виповнилося чотирнадиять років.

У наданому суду відзиві на позовну заяву відповідачем було зазначено, що при прийнятті документів на призначення житлової субсидії спеціалістом управління було повідомлено позивача про те, що його заява та декларація містять помилки, які він повинен усунути протягом 30 календарних днів та якщо у визначений строк вони не будуть виправлені, управління відмовить йому у призначенні житлової субсидії на підставі п.46,47 Положення № 848. Дане твердження не було спростовано позивачем.

Проте, у вищезазначений строк помилки у заяві та декларації позивачем виправленні не були.

Крім того, відповідно до довідки ТОВ «ЄРЦ КП» №2270/2020-03-11/30050 за березень 2020 року, судом встановлено, що позивач мав прострочену понад два місяці заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а саме: за послуги КП КМР «УКОЖФ» у сумі 2433,70 грн. та послуги КП КМР«КАТП 042802» у сумі 106,48 грн.

Також, згідно з інформацією з єдиного реєстру боржників Міністерства юстиції України, позивач має заборгованість за виконавчим провадженням про стягнення аліментів понад три місяці.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 14 Положення № 848, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), зокрема, якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв'язку з тим, що управитель, об'єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ «Ощадбанк» (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі); у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Суд зазначає, що відповідно до пунктів 1.6. посадової інструкції начальника Заводського управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради від 15.01.2020 р. № 1861, начальник управління повинен керуватися у своїй діяльності, зокрема, Конституцією України, законами України та іншими законодавчими й нормативно-правовими актами у сфері соціального захисту населення та ті що мають вплив на них.

Водночас, згідно з ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до п. 4.2. посадової інструкції начальника Заводського управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради від 15.01.2020 р. № 1861, начальник управління несе відповідальність за неякісне і несвоєчасне виконання посадових обов'язків та завдань, покладених на начальника управління.

Так, при прийнятті рішення про не призначення житлової субсидії позивачу від 01.04.2020р. № 82, судом встановлено відсутність ознак дискримінації, оскільки начальником Заводського управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради ОСОБА_2 було дотримано вимог чинного законодавства, а отже, суд вважає, що на звернення позивача від 25.08.2020р. відповідачем правомірно було відмовлено у притягненні ОСОБА_2 до відповідальності та відшкодуванні позивачу моральних збитків у розмірі 320000,00 грн.

Суд зазначає, що згідно з роз'ясненнями постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» (із змінами і доповненнями) під моральною шкодою необхідно розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Отже, під моральною шкодою законодавець розуміє втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній особі.

У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.

Позивачем не було надано доказів на підтвердження приниження його гідності чи доказів погіршення стану його здоров'я, які спричинили б понесення будь-яких витрат на таке лікування, не наведено позивачем і мотивів та розрахунку, з яких він виходив при визначенні моральної шкоди у розмірі 320000,00 грн.

Також, відповідно до ч. 1 ст.. 138 КАС України, розмір витрат, пов'язаних з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів та вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою справи до розгляду, встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.

Як вбачається з позовної заяви позивач просить суд зобов'язати Заводське управління соціального захисту населення департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради відшкодувати ОСОБА_1 кошти на придбання канцелярських товарів та виготовлення копій документів для подання позовної заяви в сумі 39,00 грн., проте, жодного доказу понесення ним відповідних витрат позивач до суду не надав.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики Кам'янської міської ради (51900, м.Кам'янське, вул.Василя Стуса 10/12, код ЄДРПОУ 41490026) про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст. ст.295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) М.В. Дєєв

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді І.В.Калита

09.12.2020

Рішення не набрало законної сили 09 грудня 2020 р.

Помічник судді І.В.Калита