Долинський районний суд Кіровоградської області
07.12.2020 Справа №: 388/696/20
07.12.2020 рокум. Долинська
Суддя Долинського районного суду Кіровоградської області Баранський Д.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління Держпраці у Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , українця, громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення працював директором Комунального некомерційного підприємства «Долинська центральна районна лікарня Долинської районної ради»,
за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 обвинувачується в тому, що під час проведення інспекційного відвідування у Комунальному некомерційному підприємстві «Долинська центральна районна лікарня Долинської районної ради» в період з 15 по 16 червня 2020 року встановлено, що наказом Міністерства охорони здоров'я України від 2 квітня 2020 року № 768 затверджено перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті в ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, яким у березні 2020 року здійснюється доплата у розмірі трьох посадових окладів (тарифних ставок). Персональний перелік працівників, яким здійснюється така доплата, затверджує керівник закладу.
Зазначеними нормативними документами не передбачено проводити таку доплату пропорційно відпрацьованому працівником в певних умовах часу.
Під час інспекційного відвідування встановлено, що наказом від 20 березня 2020 року № 80-к визначений перелік посад та працівників, які можуть бути задіяні в ліквідації наслідків поширення коронавірусної хвороби COVID-19.
Відповідно до наказу від 7 квітня 2020 року № 104, від 20 травня 2020 року № 145 визначений перелік посад та працівників, яким здійснюється доплата в розмірі трьох посадових окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року. Зазначені доплати проведені 54 працівникам у квітні 2020 року, але лише за ті дні, які обліковані в додаткових табелях обліку робочого часу за березень 2020 року, як робота з пацієнтами в яких підтвердилося захворювання на COVID-19, свідчить про порушення наказу Міністерства охорони здоров'я України від 2 червня 2003 року № 145, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 2 квітня 2020 року № 768 щодо проведення доплати до заробітної плати за березень 2020 року в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу, що призвело до порушення ст. 98 Кодексу законів про працю України та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оплату праці» щодо оплати праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету.
Так, наприклад сестра медична ОСОБА_2 відпрацювала у березні 2020 року 119,20 годин, доплата в розмірі трьох посадових окладів їй проведена у квітні 2020 року за 42,2 години в сумі 3524,40 грн. Водій ОСОБА_3 відпрацював у березні 2020 року 166 годин, доплата в розмірі трьох посадових окладів йому проведена у квітні 2020 року за 0,15 години в сумі 6,68 грн.
З 1 квітня 2020 року нарахування доплат передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246. Цією постановою визначений перелік закладів охорони здоров'я, працівники яких мають право на встановлення додаткової доплати в розмірі до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19 до завершення здійснення зазначених заходів.
Відповідно до наказу від 20 травня 2020 року № 140, нарахована у травні 2020 року доплата за квітень 2020 року в розмірі 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями), але лише за той час, який облікований в додаткових табелях обліку робочого часу за квітень 2020 року, як робота з пацієнтами в яких підтвердилося захворювання на COVID-19 та з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок, окрім доплати за роботу в нічний час, в святкові дні.
Так, наприклад лікарю ОСОБА_4 проведена доплата 300 відсотків за 3,45 годин, в той час як у квітні 2020 року він відпрацював 83,7 годин. При цьому в розрахунок взятий посадовий оклад з урахуванням доплат і надбавок по тарифікації, а не за фактично відпрацьований у квітні 2020 року час з відповідними доплатами (за роботу в нічний час, світкові дні). Вказане свідчить про порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2020 року № 246 щодо проведення доплати до заробітної плати до 300 відсотків заробітної плати (посадового окладу (з підвищеннями) з урахуванням передбачених законодавством обов'язкових доплат та надбавок, що призвело до порушення ст. 98 Кодексу законів про працю України та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оплату праці» щодо оплати праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету.
Відповідно до розпорядження голови Долинської районної державної адміністрації Кіровоградської області від 28 грудня 2019 року № 126-к, директором підприємства з 28 грудня 2019 року призначений ОСОБА_1 .
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд дійшов до такого висновку.
За ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність настає за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Отже, диспозиція ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення є бланкетною, зазначає відповідне правило неповно, посилаючись на інші норми та акти.
Згідно зі змістом протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 обвинувачується у виплаті не в повному обсязі заробітної плати працівникам, що є порушенням наказу Міністерства охорони здоров'я України від 2 червня 2003 року № 145, наказу Міністерства охорони здоров'я України від 2 квітня 2020 року № 768, ст. 98 Кодексу законів про працю України, ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оплату праці».
Статтею 98 Кодексу законів про працю України передбачено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оплату праці» оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань. Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 2 червня 2003 року № 145, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 червня 2003 року за N 523/7844, установлено такий порядок оплати праці за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, зокрема: медичним та іншим працівникам закладів (відділень) охорони здоров'я, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Медичним та іншим працівникам, які зайняті на інших роботах з ліквідації епідемій і спалахів, здійснюються доплати до заробітної плати в розмірі двох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу. Перелік посад працівників, яким здійснюється доплата в розмірі трьох або двох посадових окладів (тарифних ставок), затверджується Міністерством охорони здоров'я України. Оплата праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб здійснюється за рахунок асигнувань на охорону здоров'я та додаткових асигнувань на проведення протиепідемічних заходів з державного та місцевих бюджетів. Виділення додаткових коштів на оплату праці за рахунок асигнувань на проведення протиепідемічних заходів здійснюється у встановленому Міністерством охорони здоров'я і Міністерством фінансів порядку витрачання бюджетних асигнувань на заходи з боротьби з епідеміями, оплату праці й відрядження медичних та інших працівників, які направлені на боротьбу з епідеміями.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 2 квітня 2020 року № 768 затверджено Перелік посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року.
За змістом ст. 117 Конституції України нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 7 ст. 15 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» накази міністерства, які є нормативно-правовими актами і пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня офіційного опублікування.
Указом Президента України від 3 жовтня 1992 року N 493/92, установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації. Державну реєстрацію здійснюють: нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю - Міністерство юстиції України. Нормативно-правові акти, зазначені в статті 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Наказ Міністерства охорони здоров'я України від 2 квітня 2020 року № 768 не зареєстрований в Міністерстві юстиції України, а за своїм змістом та суттю не має ознак нормативно-правового акта.
Аналізуючи зміст диспозиції ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, можливо дійти висновку, що відповідальність за цією статтею настає за виплату заробітної плати не в повному обсязі, при цьому порядок нарахування та здійснення такої виплати має бути врегульовано нормативно-правовим актом, а не будь-яким іншим актом, що не є загального характеру, оскільки наслідком порушення акта може бути адміністративна відповідальність.
Тобто невиконання особою вимог наказу Міністерства охорони здоров'я України від 2 квітня 2020 року № 768 не може мати наслідком адміністративну відповідальність.
Зважаючи на те, що наказом Міністерства охорони здоров'я України від 2 червня 2003 року № 145, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 червня 2003 року за N 523/7844, установлено порядок оплати праці за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, зокрема: медичним та іншим працівникам закладів (відділень) охорони здоров'я, які безпосередньо зайняті ліквідацією епідемій та лікуванням захворювань людей, шляхом здійснення доплат до заробітної плати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу, а медичним та іншим працівникам, які зайняті на інших роботах з ліквідації епідемій і спалахів в розмірі двох схемних посадових окладів (тарифних ставок) пропорційно відпрацьованому часу, відповідно здійснення директором ОСОБА_1 доплати працівникам за період такої визначеної роботи в розмірі, залежно від характеру виконуваної роботи, пропорційно відпрацьованому часу, відповідає положенням цього нормативно-правового акта.
Будь-який інший нормативно-правовий акт, порушення якого постановлено у вину ОСОБА_1 , не передбачає виплату працівникам за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб доплат до заробітної плати в розмірі трьох схемних посадових окладів (тарифних ставок) за весь період роботи, а не пропорційно відпрацьованому часу.
За змістом ст. 62 Конституції України всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на вищезазначене, суд уважає, що ця справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю згідно з п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Керуючись ст. ст. 23, 33-35, 38, 41, 221, 247, 251, 252, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 згідно з п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено (ч. 2 ст. 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Суддя Долинського районного судуД. М. Баранський