Справа № 346/3316/20
Провадження № 2/346/1507/20
03 грудня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області
у складі головуючого-судді П"ятковського В.І.,
з участю: секретаря Лубів О.В.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області до ОСОБА_2 , про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді житлової субсидії,
Позивач, звернувшись в суд із даним позовом посилається на те, що відповідачка 20 листопада 2014 року звернулась до управління праці та соціального захисту населення Коломийської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг на призначення їй субсидії для житлового приміщення по АДРЕСА_1 , відповідно до якої надана субсидія на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2014 року по 30 квітня 2015 року включно в розмірі 295, 71 грн. щомісячно. Разом із заявою ОСОБА_3 подала декларацію про доходи, довідку про склад сім"ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги. До складу сім"ї заявниці входили : син ОСОБА_4 , 1999 року народження та дочка ОСОБА_5 , 2012 року народження.
Наступні періоди субсидія призначалась автоматично, без звернення і становила з 01 травня по 30 вересня 2018 року 601, 00 грн. щомісячно, з 01 по 31 жовтня 2018 року в сумі 1 164, 32 грн., з 01 листопада 2018 року по 31 березня 2019 року 2 080, 35 грн. щомісячно.
Зазначає, що 19 червня 2019 року відповідач повторно звернулась до управління із заявою про призначення субсидії, яка була призначена на період з травня 2019 року по квітень 2020 року.
Вказує, що при перевірці достовірності поданих даних, встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 син заявниці, ОСОБА_4 набув право власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на підставі договору дарування, вартість якої становить 93 581, 73 грн..
Позивач, посилаючись на п. 14 Порядку призначення житлових субсидій, просить стягнути з відповідачки 13 474, 17 грн. надміру виплаченої субсидії та суму сплаченого судового збору.
Представник позивача в судове засідання не з"явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідачка в судове засідання також не з'явилася, про час та місце розгляду справи була повідомленою належним чином, причини неявки суду не повідомила, заяви про розгляд справи у її відстуності не надходило.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при зачоному розгляді справи.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу задопомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Врахувавши заяву представника позивача, з"ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених тими доказами, які досліджені в судовому засіданні, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 20 листопада 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Департаменту соціальної політики Коломийської міської ради із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг на призначення їй субсидії для домогосподарства по АДРЕСА_1 . (а.с. 8).
До заяви відповідачка подала Декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, довідку про склад сім"ї та розмір платежів за житлово-комунальні послуги, відповідно до якої до складу сім"ї заявника входять : дочка - ОСОБА_5 , 2012 року народження та син - ОСОБА_4 , 1999 року народження (а.с. 7, 8).
Відповідно до поданої заяви та декларації, домогосподарству за вищевказаною адресою була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 01 жовтня 2014 року по 30 квітня 2015 року у розмірі 295, 71 грн. щомісячно (а.с.9). На наступні періоди субсидія призначалась автоматично, зокрема на період з 01 травня по 30 вересня 2018 року у розмірі 601 грн. щомісячно; з 01 по 31 жовтня по 2018 року - 1 164, 32 грн. та з 01 листопада 2018 року по 31 березня 2019 року - 2 080, 35 грн. щомісячно.
Із дослідженого вбачається, що 19 червня 2019 року ОСОБА_3 повторно звернулась із заявою про призначення житлової субсидії, яка була призначена на період з травня 2019 року по квітень 2020 року.
При зверненні із вкзаною заявою, відповідачка була ознайомлена із обов"язком повідомляти органи соціального захисту населення у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання субсидії.
Однак, за результатами перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, що звертаються за призначенням субсидій, встановлено, що 23 березня 2018 року син відповідачки, ОСОБА_4 набув право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 2610600000:11:009:0038 площею 0, 0512 га, вартість якої відповідно до договору дарування № 451 становить 93 581, 73 грн. (а.с.14-16).
Відповідно до пп. 4 п. 14 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 «Про спрощення надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового», житлова субсидія не призначається якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. грн..
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Згідно п. 90 Положення громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин щодо настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення.
Однак, відповідачка всупереч зазначеним вимогам, не повідомила позивача про набуття ОСОБА_6 права власності на земельну ділянку.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до п. 10 Порядку Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Згідно п. 11 Порядку Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Зважаючи на обов"язок отримувача соціальної допомоги повідомляти департамент соціальної політики про зміну майнового стану, чого відповідачка не зробила і такі дії призвели до надміру виплаченої їй допомоги, суд вважає, що зазначену суму слід стягнути з ОСОБА_3 шляхом задоволення позову.
Разом з тим, позивачем при зверненні до суду із даним позовом сплачено судовий збір в розмірі 2 102, 00 грн. на підставі доручення від 10 серпня 2020 року, який у зв'язку із задоволенням позовних вимог слід стягнути з відповідачки на користь позивача.
На підставі наведеного та ст. 1166 ЦК України, Порядку призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, керуючись ст.ст. 141, 263-265, 268, 273, 280-289, 354 ЦПК України, суд,
позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП : НОМЕР_1 , жительки АДРЕСА_1 на користь департаменту соціальної політики Коломийської міської ради Івано-Франківської області (м. Коломия, вул. Чорновола, 55, Івано-Франківської області) 13 474, 17 грн. надміру перерахованої субсидії, зокрема на р/р № НОМЕР_2 , МФО 899998 ЄДРПОУ 37904227 - 9 276, 29 грн., на р/р № НОМЕР_3 , МФО 820172 ЄДРПОУ 37567866 - 4 197, 88 грн. та на р/р НОМЕР_4 , МФО 820172 ЄДРПОУ 03193399 - 2 102, 00 гривні судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача ,поданою протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана представником позивача до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повний текст рішення складено 07 грудня 2020 року.
Суддя П'ятковський В. І.