Справа № 939/2285/20
Іменем України
07 грудня 2020 рокуБородянський районний суд
Київської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
особи, стосовно якої розглядається подання - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Бородянського районного суду в смт Бородянка Київської області подання начальника Бородянського відділення поліції Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Берестянка Бородянського району Київської області, громадянина України, непрацюючого, який проживає в АДРЕСА_1 , раніше судимого за вироком Бородянського районного суду Київської області від 04 лютого 2015 року за ч. 3 ст. 185, ч. 2 ст. 309 КК України, із застосуванням ч. 4 ст. 70 КК України, до чотирьох років шести місяців позбавлення волі, звільнений 03 травня 2019 року по відбуттю покарання,
Начальник Бородянського відділення поліції Ірпінського ВП ГУНП в Київській області звернувся в суд з вказаним поданням, обґрунтовуючи його тим, що 03 травня 2019 року ОСОБА_4 був звільнений з місць позбавленні волі; з 23 квітня 2019 року по 23 квітня 2020 року відносно нього здійснювався контроль з боку працівників поліції по дотриманню ним правил адміністративного нагляду і ОСОБА_4 неодноразово попереджався про недопущення вчинення порушень, встановлених обмежень адміністративного нагляду, про припинення антигромадського способу життя та недопущення ним вчинення адміністративних правопорушень. Однак ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, схильний до вчинення адміністративних та кримінальних правопорушень, а тому потребує постійного контролю з боку працівників поліції.
На підставі Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" просив встановити щодо ОСОБА_4 адміністративний нагляд терміном на один рік і застосувати до ОСОБА_4 такі обмеження: заборонити залишати місце постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з 22-ї години до 06-ї години кожної доби; заборонити виїзд за межі Бородянського району без дозволу керівництва відділення поліції; зобов'язати з'являтися на реєстрацію до Бородянського ВП Ірпінського ВП ГУНП в Київській області з 09-ї години до 18-ї години двічі на місяць по четвергам; заборонити відвідування закладів, де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив (кафе, бари, ресторани).
Представник Бородянського відділення поліції Ірпінського ВП ГУНП в Київській області в судове засідання не з'явився повторно.
ОСОБА_4 в судовому засіданні визнав, що у 2019 році він був звільнений з місць позбавлення волі; у 2020 році притягувався до адміністративної відповідальності і на даний час за вчинення кримінальних правопорушень засуджений до покарання у виді арешту.
Вислухавши пояснення засудженого ОСОБА_4 , дослідивши матеріали подання, вислухавши думку прокурора ОСОБА_3 , який не вбачав підстав для задоволення подання відносно ОСОБА_4 , суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" , адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. "в" ст. 3 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до п. "в" ст. 4 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" , підставами для встановлення адміністративного нагляду є , зокрема, матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у п. "в" статті 3 цього Закону.
Як убачається з копії вироку Бородянського районного суду Київської області від 07 грудня 2020 року, ОСОБА_4 засуджений за ч. 2 ст. 185, ч. 2 ст. 15 і ч. 2 ст. 185 КК України до покарання у виді арешту на строк чотири місяці.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскільки на даний час ОСОБА_4 засуджений за вироком Бородянського районного суду Київської області від 07 грудня 2020 року до покарання у виді арешту на строк чотири місяці, яке належить відбувати реально, а адміністративний нагляд застосовується виключно до осіб, які звільнені з місць позбавлення волі, то в задоволенні подання про встановлення відносно ОСОБА_4 адміністративного нагляду необхідно відмовити.
Керуючись ст. 1, 2, 3, 4 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", суд
В задоволенні подання начальника Бородянського відділення поліції Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 відмовити.
На ухвалу суду протягом семи днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Бородянський районний суд Київської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали суду.
Головуючий-суддяОСОБА_5