Ухвала від 08.12.2020 по справі 560/7816/20

Справа № 560/7816/20

УХВАЛА

08 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву Приватного малого підприємства "Авангард Два" про забезпечення позову у справі за позовом Приватного малого підприємства "Авангард Два" до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Приватне мале підприємство "Авангард Два" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області, в якій просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Хмельницької міської ради Хмельницької області від 12 листопада 2020 року №864 "Про скасування наказу про затвердження містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва від 27 січня 2020 року №12, виданих приватному малому підприємству "АВАНГАРД ДВА" для будівництва п'ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по вулиці Чкалова, 13, в м. Хмельницькому".

Ухвалою від 01 грудня 2020 року, суд відкрив провадження у справі та призначив до розгляду за правилами загального позовного провадження.

07 грудня 2020 року ПМП "Авангард Два" подано до суду заяву про забезпечення позову в обґрунтування якої зазначено, що скасування Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради наданих ПМП "Авангард Два" містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва п'ятнадцяти квартирного триповерхового житлового будинку по вулиці Чкалова, 13, в м. Хмельницькому, затверджених наказом Управління архітектури та містобудування департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів №12 від 27 січня 2020 року, вказує на явну незаконність оскаржуваного рішення, оскільки воно прийнято поза межами наданих виконавчому комітету повноважень.

Також позивач у заяві вказує на те, що на підставі виданих у встановленому порядку та повноважним органом містобудівних умов та обмежень забудови, ним здійснюється будівництво. Рішення виконавчого комітету міської ради, яким скасовані такі умови фактично призводить до фактичного зупинення будівництва, зриву термінів введення в експлуатацію об'єкта та відповідно неналежне виконання умов укладених договорів з контрагентами та постачальниками, що є підставами для розірвання укладених контрактів, сплати неустойки, штрафів.

Отже, на переконання позивача існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам ПМП "Авангард Два" до ухвалення рішення в адміністративній справі.

Згідно з ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Дослідивши заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, суд дійшов висновку, що заява про вжиття заходів забезпечення позову є недоведеною та не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з-власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (ч. 2 ст. 150 КАС України).

Отже, процесуальним законом встановлені виключні обставини, які можуть бути підставою для вжиття заходів забезпечення позову.

Відповідно до п. 17 абз. 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06 березня 2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ", в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення по адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Верховний Суд в постанові від 28 березня 2018 року по справі № 800/521/17 вказав, що для вжиття заходів забезпечення позову необхідні поважні підстави та обґрунтування таких підстав належними доказами.

Суд, при розгляді заяви про забезпечення позову повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з передбачених ст. 150 КАС України обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

При прийнятті рішення судом враховується пов'язаність заходів щодо забезпечення позову з його предметом, співмірність таких заходів заявленим позовним вимогам і відповідність виду забезпечення позову позовним вимогам.

Позивач у поданій заяві вказує на те, що очевидними є ознаки протиправності дій відповідача та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду.

Проте, із поданої заяви про забезпечення адміністративного позову не вбачається підставності для вжиття таких заходів. Також, заявником у поданій заяві не наведено суду істотних обставин та не надано жодних доказів, які б вказували, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист та поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, або ж вказували на наявність очевидних ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення у зв'язку із цим прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду.

Судом такі підстави також не встановлені.

Крім цього, відсутні підстави для застосування заходів забезпечення позову відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 150 КАС України, оскільки до розгляду справи по суті неможливо зробити висновок про протиправність оскаржуваних дій, оскільки вирішення вказаного питання на стадії здійснення підготовки справи до судового розгляду фактично є свідченням розгляду справи по суті, що не відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що в матеріалах справи відсутні беззаперечні докази, які б свідчили про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, дані про неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача без вжиття таких заходів та відсутні підстави вважати оскаржене рішення відповідача таким, що має очевидні ознаки протиправності на даній стадії розгляду справи, тому суд дійшов висновку, що заява Приватного малого підприємства "Авангард Два" про забезпечення позову є недоведеною та задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Приватного малого підприємства "Авангард Два" про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддя П.І. Салюк