Рішення від 08.12.2020 по справі 560/6088/20

Справа № 560/6088/20

РІШЕННЯ

іменем України

08 грудня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення № 7 від 14 серпня 2020 року 96 сесії першого скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.1000 га розташованої за адресою : АДРЕСА_1 , кадастрового номеру 6823610100:02:003:0631, для індивідуального садівництва , з метою передачі у приватну власність.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він 04.02.2020 письмово звернувся до органу місцевого самоврядування, надавши проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та просив прийняти рішення та затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки пл. 0.1000 га розташованої в АДРЕСА_1 , для індивідуального садівництва з метою передачі в приватну власність кадастрового номеру земельної ділянки 6823610100:02:003:06331.

Рішенням 96-сесії шостого скликання Полонської міська рада ОТГ №7 від 14.08.2020 заяву позивача залишено без задоволення, а земельну ділянку віднесено для загального користування для потреб громади відповідача

На думку позивача, йому відмовлено протиправно, оскільки підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Вказує, що причиною відмови було те, що вказану земельну ділянку віднесено до земель загального користування для потреб громади.

Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 13.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що пунктом 42 рішення дев'яносто шостої сесії Полонської міської ради І скликання від 14.08.2020 року №7 заяву гр. ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1000 га. розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:003:0631, для індивідуального садівництва, з метою передачі у приватну власність, залишити без задоволення, та віднести зазначену земельну ділянку до земель загального користування для потреб громади.

Отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ще не гарантує подальшого позитивного рішення про надання її у власність.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій останній просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, а також відповідь на відзив та наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що позивач звернувся з заявою до відповідача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності для індивідуального садівництва, з метою передачі у приватну власність по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 .

Рішенням №3 від 25.10.2017 року 38-ї сесії першого скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади позивачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель комунальної власності для індивідуального садівництва, з метою передачі у приватну власність по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 .

Рішенням 69- ї сесії першого скликання від 15.03.2019 року №7 Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади внесено зміни в п.п.1 п.1.3 №3 від 25.10.2017 року 38-ї сесії першого скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади та змінено розмір з 0.0550 га на 0.1000 га.

На підставі вказаних рішень Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади та на їх виконання позивач замовив та виготовив в у ФОП ОСОБА_2 Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 .

Проект землеустрою погоджено експертом Державної експертизи, що підтверджується Висновком про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 27.12.2019 №71177/8219.

Позивач звернувся до відповідача з заявою в якій просив затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.1000 га розташованої за адресою: АДРЕСА_1 для індивідуального садівництва, з метою передачі у приватну власність, кадастровий номер земельної ділянки 6823610100:02:003:0631.

Рішенням 96-ї сесії першого скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади №7 від 14 серпня 2020 року ОСОБА_1 відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.1000 га розташованої за адресою : АДРЕСА_1 , кадастрового номеру 6823610100:02:003:0631, для індивідуального садівництва , з метою передачі у приватну власність.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності.

Частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Разом з тим, відповідно до змісту п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Частиною 1 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що рішення вважається прийнятим, якщо воно прийнято більшістю депутатів від загального складу ради.

Згідно статті 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Види документації із землеустрою: а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів; г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб; е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); з) робочі проекти землеустрою; и) технічна документація із землеустрою щодо визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту; й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок; к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.

Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.

Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

З урахуванням вимог Закону України "Про землеустрій", Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування" позивач 04.02.2020 подав до Полонської міської ради ОТГ проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,1000 га для індивідуального садівництва, з метою передачі у приватну власність за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:003:0631.

Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що Земельний кодекс України визначає чіткий алгоритм розгляду заяв громадян для передачі земельної ділянки у власність, особа звертається до відповідних органів із заявами для погодження проекту землеустрою, отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 122 органи приймають одне з відповідних рішень. При цьому, Земельний кодекс України зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого погодження чи дозволу, належним чином мотивувати причини такої відмови у відповідності до закону.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем заяву ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою залишено без задоволення та віднесено зазначену земельну ділянку до земель загального користування для потреб громади.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Вищевикладене свідчить, що за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.02.2020 про затвердження проекту землеустрою відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Полонська міська рада на пленарному засіданні повинна була прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою чи рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою.

Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17.

В процесі судового розгляду відповідач не надав суду доказів відсутності у позивача погодження проекту землеустрою в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

У статті 26 Закону України "Про самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону (п. 34 ч. 1).

Земельний кодекс у статті 12 передбачає повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчій органів у галузі земельних відносин. До повноважень міських рад належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад (п. "а"), передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодекс (п. "б"); вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (п. "к").

Водночас Земельний кодекс України не передбачає регулювання земельних відносин щодо надання земельних ділянок громадян у власність актами органів місцевого самоврядування.

Стаття 118, яка регулює ці правовідносини, є імперативною і забезпечує однакове правове регулювання цих відносин в Україні.

Такої ж позиції дотримується Верховний Суд у справі №638/20447/14-а (постанова від 06.02.2019 року).

Вирішуючи питання про затвердження проекту землеустрою, відповідач як орган місцевого самоврядування зобов'язаний керуватись чинними нормами та може відмовити у затвердженні проекту землеустрою тільки з підстав, визначених законодавством.

Таким чином, громадяни України мають право на отримання вільної земельної ділянки, незалежно від її місця розташування. Відповідно нормативно не визначено, що віднесення земельної ділянки до земель загального користування для потреб громади не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою та відведенні земельної ділянки.

Тобто, Полонська міська рада ОТГ не дотрималась вимог ЗК України та безпідставно відмовила у затвердженні проекту землеустрою на підставі регуляторного акта нижчої юридичної сили, чим протиправно встановила особливий режим реалізації прав громадян на отримання земельних ділянок у власність та порушила принцип рівності громадян у конституційних правах і свободах, рівності перед законом, встановленого статтею 24 Конституції України.

Враховуючи викладене, рішення 96-ї сесії першого скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади № 7 від 14 серпня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.1000 га для індивідуального садівництва, з метою передачі у приватну власність розташованої за адресою : АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:003:0631 є протиправним.

Водночас, в рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

На цій підставі адміністративні суди, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручаються у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення 96-ї сесії першого скликання Полонської міської ради об'єднаної територіальної громади № 7 від 14 серпня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0.1000 га для індивідуального садівництва, з метою передачі у приватну власність розташованої за адресою : АДРЕСА_1 , кадастровий номер 6823610100:02:003:0631.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Полонська міська рада об'єднаної територіальної громади.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Полонська міська рада об'єднаної територіальної громади (вул. Лесі Українки, 113,Полонне,Полонський район, Хмельницька область,30500 , ідентифікаційний код - 04060743)

Головуючий суддя О.П. Шевчук