Справа № 560/5527/20
іменем України
30 листопада 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. представника позивача Мевші Д.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги,
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області про усунення порушень, виявлених ревізією № 13-22-04-14/3505.2020 від 19.08.2020 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 19.08.2020 року відповідачем винесена вимога № 13-22-04-14/3505.2020, відповідно до пункту 2 якої вказано, що в порушення п.п. 1.1 п.1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06.2003 року № 145 "Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемії і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб" медичним працівникам закладу здійснено доплату за березень 2020 року у розмірі трьох посадових окладів не пропорційно відпрацьованому часу. Внаслідок допущеного порушення комунальним некомерційним підприємством "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради за березень 2020 року проведено незаконні видатки на суму 75 957,53 грн.
Даним пунктом вимоги зобов'язано позивача забезпечити відшкодування втрат відповідно до норм ст. 130-136 КЗпП України на користь комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради.
В п. 3 вказаної вимоги зазначено, що в порушення вимог абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 "Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" протягом квітня-травня 2020 року зайво нарахована медичним працівникам, іншим працівникам додаткова доплата не пропорційно відпрацьованому часу. Внаслідок допущеного порушення комунальним некомерційним підприємством "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради за квітень-травень 2020 року проведено незаконні видатки на суму 16 151,59 грн.
Даним пунктом вимоги зобов'язано позивача забезпечити відшкодування втрат відповідно до норм ст. 130-136 КЗпП України на користь комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради.
Позивач не погоджується із вищевказаною вимогою відповідача, зважаючи на її необгрунтованість та безпідставність, а тому вважає, що вимогу слід скасувати.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2020 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, та надав суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Також пояснив суду, що позивач просить визнати протиправними та скасувати п. п. 2, 3 оскаржуваної вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, хоча відповідач був повідомлений про дату, час, та місце розгляду справи належним чином, та подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності його представника.
Також подала до суду відзив на даний адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просить відмовити.
В поданому відзиві відповідач зазначив, що вимога Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області про усунення порушень, виявлених ревізією № 13-22-04-14/3505.2020 від 19.08.2020 року, в оскаржуваній позивачем частині є повністю правомірною.
Відповідач не звертався до суду із позовом про виконання вимоги за рішенням суду.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що працівниками Управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області в період з 22.06.2020 року по 03.08.2020 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року.
За результатами проведеної ревізії складено акт № 04-08/15 від 03.08.2020 року.
В даному акті зафіксовано, що ревізією використання коштів на доплати медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров'я, які надають медичні послуги, пов'язані з наданням медичної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою , спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2 встановлено фінансові порушення, що призвели до втрат на суму 89 418,97 грн.
Перший та третій примірники акту для ознайомлення та підписання вручено посадовій особі позивача 03.08.2020 року, другий примірник акта вручено посадовій особі позивача 04.08.2020 року.
05.08.2020 року позивачем відповідачу подані письмові заперечення (зауваження) щодо акту ревізії, в яких позивач не погодився з висновками акта ревізії № 04-08/15 від 03.08.2020 року.
12.08.2020 року відповідач позивачу направив лист № 13-22-04-14/3401-2020 від 12.08.2020 року про надання документів, в якому з метою уточнення викладених у запереченні фактів, відповідач просив направити на його адресу в термін до 17.08.20920 року копії розпорядчих документів щодо створення на підприємстві спеціалізованих бригад для реагування на випадки коронавірусної хвороби COVID-19.
17.08.2020 року відповідач листом № 13-22-04-14/3491-2020 від 17.08.2020 року направив позивачу висновки на заперечення.
Відповідно до пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" № 2939-XII органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
На підставі акту ревізії № 04-08/15 від 03.08.2020 року Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області позивачу пред'явлено позивачу вимогу № 13-22-04-14/3505.2020 від 19.08.2020 року, в якій зазначено, що ревізією виявлено порушення законодавства, які в ході ревізії не усунені, а саме:
- п. 1 в порушення вимог абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 46 "Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" протягом квітня-травня 2020 року проведено нарахування додаткової доплати з урахуванням лише посадових окладів працівників.
Допущене порушення призвело до невиплати додаткової доплати в 142-ох випадках протягом квітня-травня 2020 року в загальній сумі 144 755,43 грн., у зв'язку із чим зобов'язано позивача нарахувати та виплатити заробітну плату працівникам у відповідності до Постанови № 246;
- в пункті 2 оскаржуваної вимоги вказано, що в порушення п.п. 1.1 п.1 наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06.2003 року № 145 "Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемії і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб" медичним працівникам закладу здійснено доплату за березень 2020 року у розмірі трьох посадових окладів не пропорційно відпрацьованому часу. Внаслідок допущеного порушення комунальним некомерційним підприємством "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради за березень 2020 року проведено незаконні видатки на суму 75 957,53 грн.
Даним пунктом вимоги зобов'язано позивача забезпечити відшкодування втрат відповідно до норм ст. 130-136 КЗпП України на користь комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради.
- в п. 3 вказаної вимоги зазначено, що в порушення вимог абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 року № 246 "Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" протягом квітня-травня 2020 року зайво нарахована медичним працівникам, іншим працівникам додаткова доплата не пропорційно відпрацьованому часу. Внаслідок допущеного порушення комунальним некомерційним підприємством "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради за квітень-травень 2020 року проведено незаконні видатки на суму 16 151,59 грн.
Даним пунктом вимоги зобов'язано позивача забезпечити відшкодування втрат відповідно до норм ст. 130-136 КЗпП України на користь комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради;
Не погоджуючись із пунктами 2, 3 вказаної вимоги відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" № 2939-XII (далі - Закон №2939-XII), державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Згідно частини 1 статті 4 Закону № 2939-XII, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Відповідно до пункту 3 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550, акт ревізії - документ, який складається посадовими особами органу державного фінансового контролю, що проводили ревізію, фіксує факт її проведення та результати. Заперечення, зауваження до акта ревізії (за їх наявності) та висновки на них є невід'ємною частиною акта.
Отже, акт ревізії лише фіксує обставини, встановлені під час проведення ревізії і факти виявлених порушень законодавства та не є остаточним документом, зобов'язуючим до вчинення будь-яких дій. Судження контролюючого органу є висновками тільки контролюючого органу, зазначення яких в акті перевірки не порушує законодавство. Тобто, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, так як не спричиняє порушення прав для осіб робота (діяльність) яких перевірялася і не обов'язковим для виконання, тому його висновки не можуть бути предметом спору. Суб'єкт владних повноважень на підставі акту приймає рішення, яке може бути оскаржене перевіреним у випадку незгоди з цим рішенням.
Згідно підпункту 9 пункту 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2016 року № 43 (далі - Положення № 43), Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Підпунктами 16, 23 пункту 6 Положення № 43 встановлено, що Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; у разі виявлення збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір в установленому законодавством порядку.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями підпунктів 7, 10, 13 статті 10 Закону України № 2939-ХІІ "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (далі - Закон), згідно з якими органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються (частина 2 статті 15 Закону).
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір в установленому законодавством порядку, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно пункту 3 Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2010 року № 1163 протягом 10 робочих днів з дати реєстрації акта ревізії, а у разі наявності заперечень (зауважень) до акта - з дати надання письмового висновку щодо таких заперечень (зауважень) контролюючий орган складає вимогу до розпорядника бюджетних коштів про повернення до відповідного бюджету використаної ним не за цільовим призначенням суми субвенції або вимогу до одержувача бюджетних коштів про повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в сумі, що використана ним не за цільовим призначенням (далі - вимога). Форми вимоги затверджуються Мінфіном.
Згідно пункту 10 Порядку повернення бюджетних коштів до відповідного бюджету в разі їх нецільового використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.10.2010 року № 1163 у разі невиконання одержувачем бюджетних коштів вимоги контролюючий орган звертається в установленому порядку до суду щодо стягнення з одержувача бюджетних коштів у дохід відповідного бюджету коштів у сумі, яка була використана ним не за цільовим призначенням.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом пред'явлення вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Отже, у органу державного фінансового контролю є право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
У справі, що розглядається, управління Західного офісу Держаудитслужби в Хмельницькій області пред'явило вимогу (в тому числі пункти 2 та 3, які оскаржує позивач), що вказує на виявлені збитки, а саме: даними пунктами зобов'язано забезпечити відшкодування втрат відповідно до норм ст .130-136 КЗпП України на користь комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради.
Так як, збитки стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, підстави та правильність їх обчислення перевіряє суд при розгляді справи за позовом про їх стягнення, а не в порядку визнання такої вимоги протиправною та її скасування.
Цей висновок суду відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у постановах від 18 листопада 2014 року у справі № 21-461а14, від 25 листопада 2014 року у справі №21-442а14, від 20 січня 2015 року у справах №№ 21-601а14, 21-603а14, від 27 січня 2015 року у справі №21-436а14 та від 02 грудня 2015 року у справі №21-3609а15 (№826/80/13-а), а також Великою Палатою Верховного Суду у постанові № 826/9672/17 від 12.03.2018 року, Касаційним адміністративним судом у постановах № 822/2087/17 від 20 лютого 2018 року, № 826/26961/15 від 11 червня 2019 року, № 808/8247/15 від 28 березня 2019 року.
Із пояснень представника позивача, та досліджених матеріалів справи, судом встановлено, що відповідачем позов до позивача про стягнення збитків встановлених ревізією, та розмір яких відображено у пунктах 2 , 3 вимоги від 19.08.2020 року № 13-22-04-14/3505.2020, до суду не подавався.
Таким чином, обгрунтованість і правомірність виявлених збитків може бути предметом позову органу державного фінансового контролю про їх стягнення, а не позову підконтрольної установи про визнання протиправними і скасування пунктах 2 , 3 вимоги від 19.08.2020 року № 13-22-04-14/3505.2020, який вказує на виявлені збитки в сумі 92 108,72 грн., ( 75 957,53 грн., + 16 151,19 грн. ), та їх відшкодування. Тобто, суд із врахуванням правових позицій Верховного Суду України, та Верховного Суду вважає, що позивач не довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову довів, діяв у межах закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову комунального некомерційного підприємства "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради до Західного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги, -відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 грудня 2020 року
Позивач:Комунальне некомерційне підприємство "Хмельницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф" Хмельницької обласної ради (вул. Пілотська, 1,Хмельницький,Хмельницька область,29009 , код ЄДРПОУ - 26514713)
Відповідач:Західний офіс Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8,Львів,79007 , код ЄДРПОУ - 40479801)
Головуючий суддя В.К. Блонський