08 грудня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/3492/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо залучення належних співвідповідачів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5-ти пенсій за віком; зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахування попередньо виплаченої суми допомоги.
Ухвалою від 11.11.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк для подання до суду відзиву на позовну заяву.
27.11.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого просить залучити належних співвідповідачів.
Свої вимоги мотивує тим, що згідно з Положенням, затвердженим наказом Департаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації від 10.06.2020 р. № 12, Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснює оформлення документів для виплати різних видів державної допомоги тільки на підставі рішень структурних підрозділів з питань соціального захисту населення. Відповідач не має повноважень приймати будь-які рішення стосовно перерахунку допомоги.
Вирішуючи питання щодо залучення належних співвідповідачів, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень ст.17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до абзаців 1 та 2 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 р. № 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Міністерство соціальної політики виплати організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Відповідно до п.1, пп.пп.3.1, 3.2 п.3 Положення про Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Херсонській області, затвердженого наказом директора Департаменту соціального розвитку Херсонської обласної державної адміністрації, центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Херсонській області (далі - Центр) є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації. До головних завдань Центру належить, зокрема забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави та підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива та скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат.
Згідно з пп.4.9 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.
З аналізу вказаних положень вбачається, що Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій.
Отже, органами, уповноваженими здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня, є Управління соціального захисту населення за місцем проживання позивача та Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Слід зауважити, що відповідачем не спростовується факт виплати саме Центром позивачу щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 р. у розмірі 1390 грн.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про те, що саме Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є належним відповідачем у даній справі.
Таким чином, клопотання відповідача про залучення належних співвідповідачів є необґрунтованим та безпідставним, а відтак задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.243, 248 КАС України, суд -
ухвалив:
Відмовити в задоволенні клопотання Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про залучення належних співвідповідачів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.І. Бездрабко