Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову у залученні третіх осіб
08.12.2020р. № 520/12020/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Полях Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження клопотання представника відповідача про залучення третіх осіб по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (код ЄДРПОУ 00032684, вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601) про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить суд:
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог ст. 43 та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", ст. 9 Закону України від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за спеціальне звання; надбавка за вислугу років; премія - 33,3%; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50%; надбавка за роботу з таємними документами 15% для проведення перерахунку основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії.
Ухвалою від 14.09.2020 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження.
Представником відповідача подано до суду клопотання про залучення третіх осіб, в якій він просив залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство соціальної політики України (м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601), Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), Пенсійний фонд України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9), Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10).
В обґрунтування клопотання представник відповідача зазначив, що інформацію про розмір надбавок, премій та інших додаткових видів грошового забезпечення, які підлягають включенню в довідку про грошове забезпечення надсилає до Міністерства саме Національна поліція України, оскільки Міністерство є окремою юридичною особою та не володіє інформацією стосовно складових грошового забезпечення поліцейських. В пунктах 57, 58 рішення Верховного Суду від 15.02.2018 р. по справі Пз/9901/8/18 зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними. Стосовно залучення Кабінету Міністрів України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, суд зазначає, що згідно з офіційною інформацією реалізація Постанови № 103 стосується більше ніж 500 тис. осіб та потребує додаткових коштів Державного бюджету України, лише у 2019 році 14,8 млрд. грн. Участь Кабінету Міністрів України у цій справі дозволила б суду повною мірою реалізувати закріплений у ст. 9 КАС України принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі. Щодо доцільності залучення Міністерства соціальної політики України, представник відповідача наголосив, що у разі задоволенні позовних вимог, складеться ситуація, за якої будуть видаватися довідки для перерахунку пенсії без дотримання ст. 63 Закону №2262-ХІІ, а саме, без відповідного рішення Уряду щодо збільшення розміру грошового забезпечення та визначення умов, розміру та порядку перерахунку пенсій; масове звернення за довідками про перерахунок пенсій призведе до зростання соціальної напруги серед населення, що потребуватиме залучення Міністерства соціальної політики України до врегулювання зазначених питань. Щодо доцільності залучення Пенсійного фонду України представник відповідача зазначив, що цей орган був відповідачем або третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, у п'ятьох інших зразкових справах. На підставі викладеного просив задовольнити клопотання в повному обсязі.
Позивач проти залучення третіх осіб по справі заперечував. Надав до суду заяву, в якій зазначив, що Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, усиновлення та захисту прав дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики щодо пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, соціального захисту ветеранів війни та осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині організації виплати їм разової грошової допомоги, соціальної та професійної адаптації військовослужбовців, які звільняються, осіб, звільнених з військової служби, у сфері здійснення державного нагляду та контролю за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, у сфері здійснення державного контролю за додержанням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки та з питань захисту прав дітей (п.1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 423.
Також, Кабінет Міністрів України здійснює виконавчу владу безпосередньо та через міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Раду міністрів Автономної Республіки Крим та місцеві державні адміністрації, спрямовує, координує та контролює діяльність цих органів (ч. 2 ст.1 Закон України "Про Кабінет Міністрів України").
Крім того, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню (п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280.
Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом (ст.1 Закон України "Про національну поліцію").
Разом з тим, відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. На підставі викладеного просив у задоволенні клопотання представника відповідача про залучення третіх осіб по справі - відмовити в повному обсязі.
Суд вважає за можливе здійснити розгляд клопотання представника відповідача про залучення третіх осіб по справі № 520/12020/2020 у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Приписами статті 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином, керуючись приписами чинного адміністративного процесуального законодавства та здійснюючи розгляд справи в порядку письмового провадження, суд зазначає наступне.
Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок зі збору доказів, перевіривши доводи сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст належних норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Згідно частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Зі змісту зазначеного клопотання та наявних матеріалів справи, судом встановлено, що ухвалене рішення по даній справі не впливає на права, інтереси та обов'язки Міністерства соціальної політики України (м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601), Кабінету Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), Пенсійного фонду України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9), Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10).
Суд приходить до висновку про відсутність необхідності залучення до участі у справі Міністерство соціальної політики України (м. Київ, вул. Еспланадна, 8/10, 01601), Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2), Пенсійний фонд України (01601, м. Київ, вул. Бастіонна, 9), Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10).
Керуючись ст. ст. 6-9, 49, 241-243, 248, 256, 258, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання представника відповідача про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - відмовити в повному обсязі.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Повний текст ухвали складено 08.12.2020 року.
Суддя Н.А. Полях