про відмову у зміні способу і порядку виконання судового рішення
07 грудня 2020 року Справа № 1840/3464/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Глазька С.М., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі №1840/3464/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення компенсації,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення компенсації задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів, за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії, перерахованої згідно довідки про грошове забезпечення.
27.11.2020 через канцелярію суду Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) подано заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду від 16.10.2018 у адміністративній справі №1840/3464/18, в якій просить встановити порядок виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії, перерахованої згідно довідки про грошове забезпечення.
Заява обґрунтована тим, що на виконанні у Відділі примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) перебуває виконавче провадження ВП № 59884533 з примусового виконання виконавчого листа № 1840/3464/18, виданого 17.05.2019 Сумським окружним адміністративним судом про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів за період з 01 червня 2017 року по 28 лютого 2018 року, у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії, перерахованої згідно довідки про грошове забезпечення. 23.08.2019 державним виконавцем на підставі ст. 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено сторонам для відома та виконання. На адресу боржника неодноразово направлялися вимоги повідомити про виконання рішення суду, однак боржником не надано доказів вжиття заходів спрямованих на його виконання.
Ухвалою від 01.12.2020 вищевказану заяву було призначено до розгляду у судовому засіданні на 07.12.2020.
Державний виконавець та сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлялись належним чином.
З урахуванням положень ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи та доводи поданої заяви, суд відмовляє в її задоволенні, виходячи із наступного.
Згідно зі ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Положеннями ст. 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26.06.2013, звернув увагу, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13.12.2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25.04.2012 року № 11-рп/2012).
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Таким чином, у відповідності до зазначених правових норм, зокрема, Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.10.2018 по справі № 1840/3464/18 є обов'язковим до виконання на всій території України.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання судового рішення, 17.05.2019 судом видано виконавчий лист.
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) відкрито виконавче провадження № 59884533 з примусового виконання виконавчого листа по справі № 1840/3464/18.
Як свідчать матеріали справи та зміст заяви державного виконавця, рішення суду по даній справі залишається невиконаним.
Передумовою для прийняття судом рішення про зміну способу або порядку виконання судового рішення, є наявність обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення у спосіб чи порядок, які первинно визначені в рішенні суду. Разом із тим, зміна способу чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення повинна узгоджуватися з тими обґрунтуваннями судового рішення, на які ґрунтуються висновки суду, що містяться в резолютивній частині судового рішення. Здійснюючи зміну способу і порядку виконання судового рішення, суд не може змінювати зміст резолютивної частини рішення або змінити обраний судом спосіб захисту порушеного права. Висновки судового рішення щодо способу і порядку його виконання чітко визначені та не можуть бути змінені іншим судовим рішенням без відповідного обґрунтування виняткової необхідності застосування такої зміни рішення.
З доводів заяви від 27.11.2020 судом не встановлено обставин, які унеможливлюють або ускладнюють виконання рішення суду від 16.10.2018 по справі № 480/3464/18.
Дослідивши зміст рішення суду від 16.10.2018, суд зауважує, що воно є чітким, зрозумілим і додатково зміни чи встановлення способу і порядку виконання, відмінного від первинно визначеного у рішенні, не потребує.
Враховуючи викладене, суд відмовляє у задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення по даній справі.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 379 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про зміну способу і порядку виконання рішення по адміністративній справі №1840/3464/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про стягнення компенсації - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складений та підписаний 07 грудня 2020 року.
Суддя С.М. Глазько