Рішення від 18.11.2020 по справі 480/3869/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2020 року Справа № 480/3869/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп'яненко О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача - Шабатіна Д.Є.,

представника відповідача - Поливоди І.Є.,

свідка - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що будучи громадянином Федеративної республіки Нігерії, на підставі багаторазової візи 20.09.2019 в'їхав на територію України. Відповідачем строк перебування позивача в Україні продовжувався неодноразово, в останній раз до 07.11.2020. На запит адвоката отримав від ДПСУ повідомлення, що позивачу заборонено в'їзд до України до 28.11.2022 на підставі рішення УДМС України в Сумській області від 28.11.2020 № 101. З отриманої копії рішення вбачається, що підставою для його винесення стало повідомлення ВП ГУНП України в Сумській області № 19211 від 20.11.2019 про те, що перебування позивача в Україні суперечить інтересам охорони громадського порядку.

Вважає таке рішення протиправним. Зазначає, що перебуває в Україні на законних підставах, самим відповідачем термін пер6ебування неодноразово продовжувався, ніяких правопорушень під час перебування в Україні не вчиняв. При цьому в рішенні,яке оскаржується відповідач робить висновки про неможливість перебування позивача на території України через невідповідність інтересам охорони громадського порядку. Просить визнати протиправним та скасувати рішення УДМС України в Сумській області № 101 від 28.11.2020.

Відповідач у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що 27.11.2019 відповідачем отримано лист Сумського ВП ГУНП в Сумській області про примусове повернення забороною в'їзду щодо позивача. Відповідно до вимог ст. 13 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” в'їзд до України для іноземців не дозволяється якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні. Порядок прийняття рішення врегульовано Інструкцією, затвердженою Наказом ВМС України від 17.12.2013 № 1235. Відповідно до вимог Інструкції рішення про заборону в'їзду в Україну приймається за наявності підстав, визначених уст. 13 Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”. Рішення приймається на підставі обґрунтованого звернення (довідки, рапорту). Вважає, що рішення про заборону позивачу в'їзду на територію України прийнято у відповідності до вимог законодавства, просить у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представники позивача та відповідача вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, ОСОБА_2 є громадянином Федеративної республіки Нігерія. Прибув в Україну на підставі багаторазової візи у вересні 2019 року. Строк перебування позивача в Україні неодноразово продовжувався відповідачем, останній раз до 07.11.2020 (а.с. 4-6, 15).

Рішенням начальника відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС України в Сумській області № 101 від 28.11.2019, яке затверджено заступником начальника Управління, позивачу заборонено в'їзд в Україну на строк 3 роки з тих мотивів, що його перебування на території України може суперечити інтересам охорони громадського порядку. Підставою для прийняття рішення вказано обґрунтоване звернення Сумського ВП ГУНП в Сумській області від 20.11.2019 № 19211 (а.с. 3).

Відповідно до ст. 13 ч. 1, 3 закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” однією з підстав з яких в'їзд в Україну іноземцю або особі без громадянства не дозволяється є необхідність цього для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України та інших осіб, які проживають в Україні. Рішення про заборону в'їзду в Україну строком на три роки приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, Службою безпеки України або органом охорони державного кордону, або уповноваженим підрозділом Національної поліції України.

Наказом МВС України № 1235 від 17.12.2013 затверджено “ Інструкцію про порядок прийняття Державною міграційною службою України та її територіальними органами рішень про заборону в'їзду в Україну іноземцям та особам без громадянства” ( далі Інструкція).

Відповідно до п. 4 п.п. “б” Інструкції, на який посилається відповідач, рішення про заборону в'їзду в Україну особам приймається ДМС та її територіальними органами за ініціативою підрозділів кримінальної поліції - у разі встановлення підстав для заборони в'їзду в Україну особам під час здійснення оперативно-розшукової діяльності.

Відповідно до п.п. 5,6 Інструкції після отримання даних, які обґрунтовують необхідність заборони в'їзду в Україну особі, органи та підрозділи, визначені у пункті 4 цієї Інструкції, надсилають до ДМС або її територіальних органів обґрунтоване звернення (довідку, рапорт), в якому зазначають такі відомості про особу: а) громадянство (підданство); б) прізвище, ім'я (імена) та по батькові (за наявності) особи в називному відмінку (для громадян Російської Федерації та Республіки Білорусь - російською мовою з дублюванням латиницею, для інших іноземців та осіб без громадянства - латиницею); в) дата народження (день, місяць, рік); г) стать; ґ) місце проживання; д) серія та номер паспортного документа, коли і ким виданий; е) відомості, які згідно з абзацами другим, третім та сьомим частини першої статті 13 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" дають підстави для прийняття рішення про заборону особі в'їзду в Україну; є) запропонований строк заборони в'їзду та відомості, які обґрунтовують його тривалість (обставини і характер вчинення іноземцем або особою без громадянства суспільно небезпечного діяння; результати перевірки особи за обліками МВС України, обліками правоохоронних органів іноземних держав та міжнародних правоохоронних організацій; наявність в особи не виконаних майнових зобов'язань перед юридичними або фізичними особами в Україні). Рішення про заборону в'їзду в Україну особі приймається на підставі обґрунтованого звернення (довідки, рапорту), зазначеного у пункті 5 цієї Інструкції, шляхом винесення рішення про заборону в'їзду в Україну, за формою, наведеною у додатку до цієї Інструкції.

З наведених норм вбачається, що рішення про заборону в'їзду може бути прийняти лише на підставі обґрунтованого звернення, у якому серед іншого мають міститися відомості, які згідно з абз. 2, 3, 7 ч. 1 ст.13 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" є підставою для прийняття такого рішення, а також відомості про вчинене іноземцем суспільно-небезпечне діяння з обґрунтуванням тривалості заборони в'їзду. На підставі викладеного, суд приходить до переконання, що сам лише факт такого звернення, без аналізу відповідачем його обґрунтованості, не є безумовною підставою для прийняття рішення.

На підтвердження отримання звернення від Сумського ВП ГУНП в Сумській області відповідачем надано його паперову та електронну копію (а.с. 26, 57,58). При дослідженні зазначених копій судом встановлено, що написання у них ім'я позивача латиницею відрізняється від такого у його паспорті. Так, у наданому зверненні зазначено ім'я вказано як “ ОСОБА_3 ”, а у паспорті позивача - “ISREAL”. Також відповідачем не взято до уваги, що у зверненні громадянство зазначено одночасно Нігерії Туреччини серія паспорта НОМЕР_1 , виданий 11.02.2016. відповідно ж до паспорту позивача він є громадянином Федеративної республіки Нігерія, серія паспорту НОМЕР_2 . Відповідач не міг не бути про це обізнаним, оскільки неодноразово продовжував позивачу термін перебування в Україні шляхом внесення відповідної відмітки до паспортного документа. Незважаючи на такі розбіжності, відповідач до уваги їх не узяв.

У зверненні, на яке посилається відповідач зазначено, що ОСОБА_4 ( ОСОБА_2 ) незаконно перебуває на території України, чим порушує вимоги закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”. Також зазначено, що його перебування в Україні може призвести до систематичних порушень громадського порядку (а.с. 26). Будь-якого більш детального опису вчинених позивачем порушень громадського прядку, або обґрунтування висновків, що такі порушення ним можуть вчинятися звернення не містить. Крім того, відповідач був обізнаний, що позивач прибув до України на підставі візи, термін його перебування в Україні продовжувався у встановленому порядку. Незважаючи на це звернення було ним визнане обґрунтованим. Будь-яких пояснень та доказів наявності підстав для таких висновків не надано.

Крім того, на адвокатський запит представника позивача та на запит самого відповідача Сумським ВП ГУНП в Сумській області повідомлено, що зверненням № 19211 від 20.11.2019 про заборону в'їзду до України ОСОБА_2 у відділі не зареєстроване. Відомості про вчинення ним протиправних дій відсутні, підстав для заборони в'їзду на територію України не вбачається (а.с. 14, 40).

Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_1 пояснила, що є керівником канцелярії Сумського ВП ГУНП в Сумській області. За зовнішнім виглядом звернення від імені Сумського ВП ГУНП в Сумській області відповідає тим, що виготовляються відділом. Разом з тим, печатка, яка міститься на зверненні, у канцелярії відділу відсутня. Також їй не відомо ким саме підписано звернення від імені заступника начальника відділу.

Судом досліджено журнал вихідної кореспонденції Сумського ВП ГУНП в Сумській області відповідно до якого під вихідним номером № 19211 ще 15.11.2019 зареєстровано запит до УПП. Реєстрація вихідної кореспонденції 20.11.2019 розпочинається з вихідного номера 19778. Звернення до відповідача щодо позивача у журналі взагалі не зареєстровано (а.с. 68-71).

На підставі викладеного, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого ним рішення. У зв'язку з цим суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення № 101 від 28.11.2010 про заборону на 3 роки в'їзду в Україну ОСОБА_2 .

На підставі ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 840 грн. 80 коп.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Сумській областівід 2811.2019 № 101, яким заборонено громадянину Нігерії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в'їзд в Україну на 3 роки.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби в Сумській області (40000, м. Суми,вул. Герасима Кондратьєва 27, код. ЄДРПОУ 37846270) на користь ОСОБА_2 судовий збір ув розмірі 840 ( вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 30.11.2020.

Суддя О.В. Соп'яненко