07 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/6202/20
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Канигіна Т.С., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області в особі Лубенського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
30.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Лубенського МРВ УДМС України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, а саме просить:
- визнати протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області в особі Лубенського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області щодо неоформлення нового паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_1 , відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 № 2503-Х11, в обмін пошкодженого непридатного до користування оформленого на ім'я ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки серії НОМЕР_1 , виданий 08.10.2009 Лубенським МВ ГУМВС України в Полтавській області;
- зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області в особі Лубенського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області здійснити обмін пошкодженого непридатного до використання оформленого на ім'я ОСОБА_1 паспорту громадянина України у формі книжечки серії НОМЕР_1 , виданого 08.10.2009 Лубенським МВ ГУМВС України в Полтавській області, на паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, з проставленою відміткою місця проживання, без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки його персональних даних відповідно до пункту 16 розділу 11 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру та без використання цифрового ідентифікатора особи та автоматизованої обробки його персональних даних.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04.11.2020 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та роз'яснено позивачеві спосіб усунення недоліків шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду документа про сплату судового збору в сумі 840,80 грн або документа, який підтверджує наявність підстав для відстрочення сплати судового збору відповідно до закону.
01.12.2020 від позивача до суду надійшли пояснення щодо неможливості сплати позивачем судового збору, згідно з якими позивач посилається на пункт 12 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", згідно з якою від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
При цьому, позивач зазначає, що предметом позову є захист його соціальних прав.
В обґрунтування доводів щодо відсутності доходів надає відповідь ГУ ДПС у Полтавській області від 13.08.2020, у якій зазначено, зокрема, що для отримання відомостей з Державного реєстру фізична особа подає документ, що посвідчує особу, якого позивач не має, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Водночас, Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджене постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 № 10-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562, відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) визначає порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб.
Згідно з пунктами 4, 5 Розділу I "Загальні положення" реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Реєстр застрахованих осіб забезпечує:
облік застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікацію;
накопичення, зберігання та автоматизовану обробку інформації про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію), про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
нарахування та облік виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 2 Розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме, зокрема:
відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомога та компенсація, на які нараховано і з яких сплачено страхові внески), що подаються роботодавцями, - підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Отже, Пенсійний фонд має повноваження надати відповідну інформацію, зокрема, через електронний портал послуг: https://portal.pfu.gov.ua/.
Суд звертає увагу заявника, що з метою розгляду клопотання про звільнення від сплати судового збору або відстрочення сплати судового збору з урахуванням майнового стану сторони (платника судового збору), до суду мають бути подані відповідні докази, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Таким чином, позивачем не надано документів, на яких ґрунтуються підстави для звільнення (відстрочення) сплати судового збору.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Крім того, відповідно до частини четвертої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно з частиною другою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Частинами четвертою та п'ятою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Суд звертає увагу заявника, що з метою розгляду клопотання про звільнення від сплати судового збору (відстрочення) з урахуванням майнового стану сторони (платника судового збору), до суду мають бути подані відповідні докази, якими обґрунтовується рівень її майнового стану.
Відповідно до частини другої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Враховуючи викладене, наявні підстави для продовження строку для усунення недоліку позовної заяви.
Керуючись статтями 121, 161, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Продовжити строк для усунення недоліку позовної ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області в особі Лубенського міськрайонного відділу Управління Державної міграційної служби України в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Встановити позивачу строк для усунення недоліку - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду:
документа про сплату судового збору в сумі 840,80 грн за реквізитами: отримувач - УК у м. Полтаві/м. Полтава/22030101, код ЄДРПОУ 38019510, банк-Казначейство України (ЕАП), рахунок - UA518999980313141206084016002, призначення платежу - Судовий збір, за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Полтавський окружний адміністративний
або документа, який підтверджує наявність підстав для звільнення або відстрочення сплати судового збору відповідно до закону.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк, позовна заява повертається позивачеві.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Т.С. Канигіна