Рішення від 08.12.2020 по справі 420/6171/20

Справа № 420/6171/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Державної установи «Одеський слідчий ізолятор» (Люстдорфська дорога,буд.11, м.Одеса, 65059) про визнання протиправною бездіяльність Державної установи «Одеський слідчий ізолятор» щодо відмови у видачі направлення колишньому співробітнику ОСОБА_1 на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань, зобов'язати Державну установу «Одеський слідчий ізолятор» видати ОСОБА_1 направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної установи «Одеський слідчий ізолятор», в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність Держаної установи «Одеський слідчий ізолятор» щодо відмови у видачі направлення колишньому співробітнику ОСОБА_1 на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживанні з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань;

зобов'язати Держану установу «Одеський слідчий ізолятор» видати ОСОБА_1 направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що наказом Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" від 12.04.2019 р. №62/00-19 старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , інженера відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації державної установи "Одеський слідчий ізолятор" звільнено за п.6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) ч.1 ст.77 ЗУ "Про національну поліцію". Враховуючи, що при звільненні з Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" позивач не отримав свідоцтво про хворобу з Військово-лікарської комісії, ОСОБА_1 13 травня 2020 року за вхідним № Г-35 ініціював питання щодо визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань шляхом письмового звернення до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області». 14 травня 2020 року за №33/36-Г-35 від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» було отримано відповідь. З відповіді вбачається, що для проходження Військово- лікарської комісії необхідно звернутися до підрозділу кадрового забезпечення за останнім місцем служби для отримання відповідного направлення. 18 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" про надання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи військово-лікарською комісією Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області». Проте, 25 травня 2020 року за № 5/12-7575 від Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" отримано відповідь про відмову у наданні направлення для проходження військово-лікарської комісії. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та звернувся до суду.

Ухвалою суду від 17.07.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 19.08.2020 року (вхід. №ЕП/12765/20) від відповідача надійшов відзив на позову заяву, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідно до п. 14 розділу VІ НАКАЗУ Міністерства юстиції України від 03.04.2017 року №285 «Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово - лікарської) комісії МВС», особи зазначені в пункті 13 цього розділу, надають до ВЛК медичну документацію складену в період проходження служби, у випадку отримання травми (поранення) під час проходження служби - надають відповідний Акт про нещасний випадок та документацію, складену за результатами падання первинної медичної допомоги з цього приводу, однак під час звернення позивача до відповідача за направленням на ВЛК, позивач не ознайомлював державну установу «Одеський слідчий ізолятор» із вказаною документацією, а тому установа законно відмовила ОСОБА_1 у видачі направлення на військово- лікарську комісію. Крім того комісія зазначає, що відповідно до п.5 абз. 9 VI НАКАЗУ Міністерства юстиції України від 03.04.2017 року №285 «Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово -лікарської) комісії МВС» - постанови щодо ступеня придатності до служби колишніх поліцейських, колишніх військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу, причинного зв'язку їх захворювань, травм (поранень) приймаються ВЛК відповідно до цього положення, чинного виключно законодавства на момент звільнення зазначених осіб зі служби. Відповідно, відповідно до пункту 4. Розділу III Організація проведення лікарської та військово-лікарської експертизи - якщо у поліцейських, які перебувають на лікуванні в закладах охорони здоров'я МВС, виявлені хронічні захворювання з вираженими функціональними порушеннями, несприятливим прогнозом, керівник закладу інформує про це відповідний підрозділ кадрового забезпечення Національної поліції України з метою направлення таких поліцейських на ВЛК для визначення придатності до подальшої служби, однак будь яких інформувань від керівника медичного закладу на адресу державної установи «Одеський слідчий ізолятор» стосовно виявлених хронічних захворювань чи несприятливого прогнозу у ОСОБА_1 не надходило. Таким чином відповідач вважає, що діяв відповідно до норм чинного законодавства.

Ухвалою суду від 26.08.2020р. розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на «17» вересня 2020 року о « 10» годині « 30» хвилин.

Ухвалою суду від 26.11.2020р. Закрито підготовче провадження у справі. Призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами без виклику учасників судочинства на « 08» грудня 2020 року.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до наказу Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" від 12.04.2019р. №62/00-19 вбачається, що старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , інженера відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації державної установи "Одеський слідчий ізолятор" звільнено за п.6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) ч.1 ст.77 ЗУ "Про національну поліцію".

13 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» вхідним № Г-35 про визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань.

14 травня 2020 року за №33/36-Г-35 від Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» було отримано відповідь. З відповіді вбачається, що для проходження Військово- лікарської комісії необхідно звернутися до підрозділу кадрового забезпечення за останнім місцем служби для отримання відповідного направлення.

18 травня 2020 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" про надання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи військово-лікарською комісією Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області».

25 травня 2020 року за № 5/12-7575 від Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" отримано відповідь про відмову у наданні направлення для проходження військово-лікарської комісії.

Як зазначає позивач та не заперечується відповідачем і підтверджується матеріалами справи в період з 02 квітня 2019 року по 13 квітня 2019 року в зв'язку з погіршенням стану здоров'я ОСОБА_1 проходив стаціонарне лікування в неврологічному відділенні МКЛ № 10.

В період з 28 квітня 2019 року по 11 травня 2019 року ОСОБА_1 проходив стаціонарне лікування в МКЛ № 11 (виписку із історії лікування №4332 додаємо).

В період з 03 липня 2019 року по 16 липня 2019 року ОСОБА_1 проходив стаціонарне лікування в МКЛ № 11 (виписку із історії лікування додаємо).

08 жовтня 2019 року медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлена 2 група інвалідності, що підтверджується довідкою серії 12 ААБ № 248409. З цього часу позивач отримує пенсію по інвалідності II група, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вважаючи таку відмову протиправною позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони з дотриманням критерій передбачених частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про надання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи спірні правовідносини були врегульовані Положенням про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС затвердженої наказом МВС України від 03.04.2017 № 285 та (надалі - Положення №285).

Відповідно до пункту 2 Розділу 1 Положення №285 медичні (військово-лікарські) комісії МВС (далі - ВЛК) - спеціальні підрозділи, що утворюються в закладах охорони здоров'я МВС та Національної гвардії України (далі - НГУ) для проведення лікарської та військово-лікарської експертизи.

До основних завдань ВЛК, зокрема, належить визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у поліцейських, що проходять службу, звільняються зі служби та звільнились зі служби, військовослужбовців НГУ, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ (пункт 3 Розділу 1 Положення №285).

В силу вимог пункту 5 Розділу 1 Положення №285 ВЛК у своїй роботі керуються чинним законодавством України, цим Положенням, іншими нормативно-правовими актами з питань військово-лікарської експертизи.

За правилами пунктів 1 - 5, 9, 10 розділу ІІ Положення №285 лікарська та військово-лікарська експертиза проводиться штатними та позаштатними ВЛК.

Штатними ВЛК є Центральна медична (військово-лікарська) комісія МВС (далі - ЦВЛК), медична (військово-лікарська) комісія державної установи «Територіальне медичне об'єднання» МВС (далі - ДУ ТМО) в областях, в місті Києві (далі - ВЛК ДУ ТМО).

Таким чином, штатна медична військово-лікарська комісія є структурним підрозділом відповідача у справі - Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області».

Відповідно до пункту 16 Розділу 2 Положення №285 до функцій штатних ВЛК, зокрема належать: розгляд звернень, заяв і скарг кандидатів до служби у поліції, поліцейських, кандидатів на військову службу, військовослужбовців, колишніх поліцейських, колишніх осіб рядового й начальницького складу і колишніх військовослужбовців з питань лікарської і військово-лікарської експертизи, аналіз та узагальнення результатів цієї роботи, перегляд власних постанов і постанов підпорядкованих ВЛК у порядку контролю, а також у разі оскарження їх керівництвом МВС, Національної поліції України, командуванням НГУ чи особами, що пройшли медичний огляд, та в інших необхідних випадках.

Згідно з пунктом 16 Розділу 2 Положення №285 штатні ВЛК мають право:

1) запитувати у разі потреби медичні документи (медична карта стаціонарного хворого, медична карта амбулаторного хворого, консультативні висновки тощо), матеріали службових перевірок, характеристики на особу, довідки з архіву, витяги з наказів, актів, протоколів та інші документи, необхідні для прийняття експертного висновку та постанови ВЛК;

2) залучати лікарів-спеціалістів закладів охорони здоров'я МВС, лікарів-спеціалістів інших міністерств та відомств (за їх згодою) для вирішення питань лікарської і військово-лікарської експертизи;

3) направляти осіб, які проходять лікарську або військово-лікарську експертизу, на стаціонарне обстеження до закладів охорони здоров'я МВС або до лікувально-профілактичних установ інших міністерств і відомств (за їх згодою) з метою проведення необхідного обстеження чи діагностики.

За приписами пунктів 13, 14 Розділу 6 Положення №285 колишні поліцейські або колишні особи рядового й начальницького складу можуть ініціювати питання щодо визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань, травм (поранень). У такому випадку вони звертаються до підрозділу кадрового забезпечення за місцем колишньої служби для отримання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання. Перегляд раніше прийнятої постанови ВЛК проводиться за заявою колишнього поліцейського, колишньої особи рядового чи начальницького складу. Заявники надають до ВЛК медичну документацію, складену в період проходження служби, у випадку отримання травми (поранення) під час служби - надають відповідний Акт про нещасний випадок та документацію, складену за результатами надання первинної медичної допомоги з цього приводу.

Згідно з пунктом 18 Розділу 8 Положення №285 визначення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузії, травми, каліцтва) у колишніх поліцейських, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ, колишніх військовослужбовців покладено на штатні ВЛК. Такі постанови приймаються, якщо при медичному огляді в період проходження служби зазначеним особам був установлений відповідний діагноз. Звільнені зі служби поліцейські, яким постановою ВЛК встановлено причинний зв'язок захворювань відповідно до Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу в системі МВС України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 лютого 2001 року № 85, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2001 року за № 165/5356, мають право на внесення змін до зазначених постанов згідно з цим Положенням.

Причину інвалідності звільнених зі служби осіб установлюють медико-соціальні експертні комісії (далі - МСЕК), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи» та з урахуванням висновку ВЛК про причинний зв'язок їх захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).

Відповідно до пункту 20 Розділу 8 Положення №285 причину інвалідності звільнених зі служби осіб установлюють медико-соціальні експертні комісії (далі - МСЕК), відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року № 1317 «Питання медико-соціальної експертизи» та з урахуванням висновку ВЛК про причинний зв'язок їх захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв).

Пунктом 29 розділу VIII Положення №285 передбачено, що якщо питання про причинний зв'язок захворювання (поранення) розглядалось за заявою звільненої зі служби особи, то ВЛК повідомляє заявника про своє рішення, а якщо за результатами розгляду прийнято постанову, - надсилає чи видає її заявнику особисто.

Відповідно до абз.2 п. 22 розділу VIII Положення №285, Постанови військово- лікарських комісій - щодо осіб, які не проходили медичний огляд у ВЛК при звільненні . крім зазначених вище документів, до ВЛК надаються направлення, складені підрозділами кадрового забезпечення (військовими комісаріатами) за встановленою формою із зазначенням мети проведення експертизи.

З аналізу наведених вище правових норм судом встановлено, що колишні особи рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ, до яких належить і позивач, мають право звертатися із заявами про визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань, позивач 18 травня 2020 року звернувся із заявою до Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" про надання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи військово-лікарською комісією Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області»

Судом з'ясовано, що 08 жовтня 2019 року медико-соціальною експертною комісією ОСОБА_1 встановлена 2 група інвалідності, що підтверджується довідкою серії 12 ААБ № 248409. З цього часу позивач отримує пенсію по інвалідності II група, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Наказом Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" від 12.04.2019 р. №62/00-19 старшого лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_1 , інженера відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв'язку та інформатизації державної установи "Одеський слідчий ізолятор" звільнено за п.6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) ч.1 ст.77 ЗУ "Про національну поліцію". Враховуючи, що при звільненні з Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" позивач не отримав свідоцтво про хворобу з Військово-лікарської комісії, ОСОБА_1 та тривалий період перебування позивача на лікарняних: з 02 квітня 2019 року по 13 квітня 2019 року; з 28 квітня 2019 року по 11 травня 2019 року; з 03 липня 2019 року по 16 липня 2019 року, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся з заявою до Державної установи "Одеський слідчий ізолятор" про надання направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи військово-лікарською комісією Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» та отримав протиправну відмову.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході судового розгляду адміністративної справи відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своїх дій, натомість позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, а тому позов належить задовольнити.

Відповідно до статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Одеський слідчий ізолятор» (Люстдорфська дорога,буд.11, м.Одеса, 65059, код ЄДРПОУ 08564162) про визнання протиправною бездіяльність Державної установи «Одеський слідчий ізолятор» щодо відмови у видачі направлення колишньому співробітнику ОСОБА_1 на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань, зобов'язати Державну установу «Одеський слідчий ізолятор» видати ОСОБА_1 направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Держаної установи «Одеський слідчий ізолятор» (Люстдорфська дорога,буд.11, м.Одеса, 65059, код ЄДРПОУ 08564162) щодо відмови у видачі направлення колишньому співробітнику ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживанні з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань.

Зобов'язати Держану установу «Одеський слідчий ізолятор» (Люстдорфська дорога,буд.11, м.Одеса, 65059, код ЄДРПОУ 08564162) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) направлення на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи до ВЛК за місцем проживання з метою визначення придатності до служби за станом здоров'я на час звільнення зі служби та причинного зв'язку їх захворювань.

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293,295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Єфіменко

.