Справа № 420/11336/20
07 грудня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
26 жовтня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яка виразилася у не нарахуванні та не виплаті ОСОБА_2 щомісячної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за серпень, вересень та жовтень 2020 року;
- визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, які виражені у висуванні вимог щодо необхідності для продовження виплати соціальної допомоги подати: нову заяву та необхідні документи для проведення перерахунку виплаченої державної допомоги за нормами, які діяли до 01.07.2020 року; та нову заяву та необхідні документи для проведення призначення зазначеного виду допомоги, за нормами, які діють з 01.07.2020 року;
- зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, яка була призначена раніше, без подання необхідних документів, - за серпень, вересень, жовтень 2020 року, а також нараховувати та виплачувати дану допомогу щомісяця і у кожному наступному місяці на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню корона вірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.
Ухвалою суду від 02.11.2020 року позовну заяву Городецького Максима Борисовича в інтересах малолітнього ОСОБА_2 залишено без руху.
У вказаній ухвалі судом роз'яснено, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду (з копією для відповідача):
- уточненої позовної заяви з урахуванням вищевикладеного судом;
- доказів сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн. або зазначення обставин на підставі яких позивач звільнений від його сплати.
20.11.2020 року (вх.№ЕС/970/20) від позивача через систему «Електронний суд» до суду надано заяву «Про уточнення позовних вимог», з додатками, згідно переліку.
До вказаної заяви позивачем, зокрема, додано уточнений адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, в якому позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, які знайшли своє відображення у листах Управління соціального захисту населення у Суворовському районі м.Одеса вих.№10/16.41-зпі від 05 жовтня 2020 року та вих.№04-Г-53858-с/п від 21 жовтня 2020 року, і які виразились у висуванні ОСОБА_1 , як уповноваженому представнику його сім'ї, незаконних вимог для підтвердження права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період дії карантину та її призначення на наступний період - подати дві заяви та необхідні документи, а саме:
- заяву та необхідні документи для проведення перерахунку виплаченої державної допомоги малозабезпеченим сім'ям за нормами, які діяли до 01.07.2020 року;
- заяву та необхідні документи для проведення призначення зазначеного виду допомоги, за нормами, які діють з 01.07.2020 року;
2) зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради утриматися від вчинення вказаних дій до закінчення терміну здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України;
3) визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, яка виразилась у невиконанні ним, починаючи з 01 серпня 2020 року, обов'язку автоматично щомісяця продовжувати виплату ОСОБА_1 як уповноваженому представнику сім'ї призначеної раніше щомісячної державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям;
4) зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради сплатити ОСОБА_1 одноразово суму всіх невиплачених платежів даної допомоги за минулий період, починаючи з серпня 2020 року і до теперішнього місяця включно, а також виплачувати ОСОБА_1 щомісячно дану допомогу і у наступному періоді, починаючи з місяця, який йде за теперішнім, і включно до місяця, в якому закінчиться здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих ОСОБА_1 після закінчення терміну дії зазначених заходів.
В уточненому адміністративному позові від 20.11.2020 року позивач повідомляє суд, що ОСОБА_2 є дитиною з інвалідністю, що підтверджується посвідченням дитини-інваліда та медичним висновком про дитину-інваліда від 24.05.2018 року.
Відповідно до п.9 ч.1ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю І та ІІ груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Таким чином, позивачем усунуто недоліки про які було зазначено в ухвалі.
Підстава звернення до суду - позивач вважає, що суб'єкт владних повноважень порушив його права протиправними діями.
Відповідно до ч.8 ст.171 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Згідно з ч. 6 ст. 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Враховуючи вищевикладене та вказані приписи КАС України, зважаючи на перебування головуючого судді у справі Корой С.М. у відпустці, суддя вирішує питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі у перший робочий день строку, визначеного ч.8 ст.171 КАС України, а саме: 07.12.2020 року.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
Зазначений спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства та підсудний Одеському окружному адміністративному суду.
Підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі суддею не встановлено.
З наведених підстав, суддя вважає за можливе прийняти даний адміністративний позов до розгляду та відкрити провадження у справі.
Згідно ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Відповідно до п.10 ч.6 ст.12 КАС України, для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною 3 статті 257 КАС України визначено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Отже, з урахуванням положень ч. 3 ст. 257 КАС України, відповідно до п.10 ч. 6 ст. 12 КАС України, дана справа підлягає розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до ч.7 ст.262 КАС України клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
Відповідно до ч. 2, 6 ст. 12 КАС України та з урахуванням визначених ч. 3 ст. 257 КАС України критеріїв, які суд враховує при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження, суддя дійшов висновку, що дана справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначеними ст.262 КАС України.
Керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 248, 257-262 КАС України, суддя,-
Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах малолітнього ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул.Л.Толстого, буд.7, м.Одеса, 65023) про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії (в редакції уточнень за вх.№ЕС/970/20 від 20.11.2020 року) і відкрити провадження в адміністративній справі.
Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) суддею одноособово.
Встановити сторонам п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали для подання заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі. Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
Запропонувати позивачу надати відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву разом із документами, що підтверджують надіслання відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи.
Запропонувати відповідачу надати протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів і мотиви їх визнання або відхилення. Заперечення подаються до суду разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов'язки.
Зобов'язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради надати до Одеського окружного адміністративного суду у п'ятнадцятиденний строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчену копію положення про Управління соціального захисту населення в Суворовському районі.
Повідомити відповідача про наявність в суді копії позовної заяви із додатками по даній справі, які підлягають йому врученню як стороні, та про можливість їх отримати лише безпосередньо у суді відповідно до п.12 ч.9 ст.171 КАС України.
Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Корой С.М.