про витребування доказів
08 грудня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2847/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І. розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області про визнання незаконним звільнення, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, -
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування наказу № 1557 від 20.07.2020 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності майора поліції ОСОБА_1 заступника начальника районного відділення поліції - начальника слідчого відділу Ужгородського відділу поліції ГУ НП у Закарпатській області та накладення дисциплінарного стягнення - звільнення з посади та визнання протиправним та скасування наказу № 1589 від 23.07.2020 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності майора поліції ОСОБА_1 заступника начальника районного відділення поліції - начальника слідчого відділу Ужгородського районного відділення поліції Ужгородського відділу поліції ГУ НП у Закарпатській області та накладення дисциплінарного стягнення - звільнення з органів поліції; визнання незаконним та скасування наказу ГУ НП в Закарпатській області по особовому складу в частині звільнення ОСОБА_1 з Національної поліції; поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника начальника районного відділення поліції начальника слідчого відділу Ужгородського районного відділення поліції Ужгородського відділу поліції ГУ НП у Закарпатській області з виплатою середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Ухвалою судді від 04.09.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 01.10.2020 року адміністративну справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням сторін).
В судовому засіданні судом з'ясовано, що за наслідками проведеного службового розслідування, наказом ГУНП в Закарпатській області № 1557 від 20.07.2020 року, відповідно до пп.6 п.3 ст. 13 розділу ІІІ Дисциплінарного статуту Національної поліції України, ОСОБА_1 звільнено з посади заступника начальника районного відділення поліції - начальника слідчого відділення Ужгородського районного відділення поліції Ужгородського відділу поліції ГУНП в Закарпатській області. У ході службового розслідування з метою забезпечення забезпечення права на захист, відповідно до п. 6 ст. 18 Закону України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України", дисциплінарною комісією було запрошено ОСОБА_1 на засідання дисциплінарної комісії 13.07.2020 року, однак, останній на засідання не з'явився, а лише письмово проінформував про те, що перебуває на амбулаторному лікуванні через хворобу і пояснення буде надавати після одужання.
Так, однією з підстав на які посилається позивач, вважаючи його звільнення незаконним, є звільнення його в період тимчасової непрацездатності з 19.06.2020 року по 30.07.2020 року на підтвердження чого надано довідку КНП ЧМР "Чопська міська лікарня" від 19.06.2020 року № 50. Втім, з наданих представником відповідача додаткових пояснень вбачається, що ГУНП в Закарпатській області вважає, що вказана довідка не відповідає вимогам закону та містить відомості, які не відповідають фактичним обставинам справи, що змусило відповідача звернутися до медичного закладу для встановлення підстав для продовження амбулаторного лікування ОСОБА_1 в період, що перевищує 10 календарних днів. По даному факту Департаментом охорони здоров'я Закарпатської ОДА було ініційовано проведення комісійної перевірки в КНП ЧМР "Чопська міська лікарня", за результатами якої встановлено, що згідно відомостей журналу реєстрації довідок про тимчасову непрацездатність та відповідно до довідки № 50 від 19.06.2020 року ОСОБА_1 перебував на лікарняному з 19.06.2020 року по 25.06.2020 року (стати до роботи 26.06.2020 року).
Разом з тим, як вбачається із наданого представником відповідача Акту комісійної перевірки факту оформлення листка непрацездатності ОСОБА_1 , згідно протоколу засідання комісії, наступне (додаткове) засідання призначено на 19.11.2020 року з метою отримання пояснень від лікаря ОСОБА_2 та надання лікарем на розгляд комісії амбулаторної медичної картки пацієнта ОСОБА_1 .
Таким чином, зважаючи на викладене, суд дійшов висновку про необхідність витребування від Департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОДА інформації щодо результату проведення комісійної перевірки по факту дотримання законодавства з питань оформлення листка непрацездатності за зверненням ОСОБА_1 , зокрема, наслідки додаткового засідання комісії призначеного на 19.11.2020 року.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом (ч. 1 ст. 80 КАС України).
Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно ч. 7 ст. 80 КАС України, особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Частиною 5 ст. 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на території України, та згідно п. 9 ч. 3 ст. 129 Конституції України - обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства. Згідно ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Крім того, невиконання судового рішення без поважних причин є підставою для притягнення до відповідальності (в тому числі, кримінальної) в порядку, передбаченому законодавством.
Керуючись ст. ст. 14, 80, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Витребувати у Департаменту охорони здоров'я Закарпатської ОДА інформації щодо результату проведення комісійної перевірки по факту дотримання законодавства з питань оформлення листка непрацездатності за зверненням ОСОБА_1 , зокрема, наслідки додаткового засідання комісії призначеного на 19.11.2020 року.
2. Витребувані докази надіслати до Закарпатського окружного адміністративного суду (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Загорська, 30) у п'ятиденний строк з дня отримання даної ухвали.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Рейті