Ухвала від 08.12.2020 по справі 240/20478/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

(про закриття провадження у справі)

08 грудня 2020 року м. Житомир справа № 240/20478/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Липи В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "УКРСПИРТ" про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії (відмову) Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, що полягають в протиправній відмові, оформленій листом від 17 серпня 2020 року №0112/4903 щодо невиплати доплати як працюючому у зоні гарантованого добровільного відселення, встановленої статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат з 17 липня 2018 року по 31 липня 2020 року щомісячно;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області провести виплату доплати як працюючому у зоні гарантованого добровільного відселення, передбаченої ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат з 17 липня 2018 року по 31 липня 2020 року щомісячно;

- визнати протиправними дії (відмову) Державного підприємства спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "УКРСПИРТ", що полягають в протиправній відмові, оформленій листом від 04 листопада 2020 року №323 щодо ненарахування доплати як працюючому у зоні гарантованого добровільного відселення, встановленої статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат з 17 липня 2018 року по 31 липня 2020 року щомісячно;

- зобов'язати Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "УКРСПИРТ" провести нарахування доплати як працюючому у зоні гарантованого добровільного відселення, встановленої статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат з 17 липня 2018 року по 31 липня 2020 року щомісячно.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) матеріали справи та вирішуючи питання щодо наявності підстав для закриття провадження у даній справі, виходить з наступного.

Встановлено, що позивач з 29.04.2011 працював на ДП "УКРСПИРТ".

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив провести нарахування та виплату доплати до зарплати як особі, яка працює на територіях радіоактивного забруднення відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 04.11.2020 №323 позивача повідомлено про те, що доплата, яка передбачена ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як працюючому в зоні гарантованого добровільного відселення, з 17.07.2018 по 31.07.2020 не нараховувалась і не може бути нарахована без рішення суду.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Положеннями пункту 1 частини 1 статті 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

В свою чергу, публічно-правовий спір - спір, у якому, зокрема, хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини 1 статті 4 КАС України).

При цьому, суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 КАС України).

Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

Аналіз вказаних вище норм дає підстави для висновку, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у спорах, зокрема, фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій та у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Суд зазначає, що даний спір випливає із трудових правовідносин, які виникли між сторонами, з приводу ненарахування працюючому на території радіоактивного забруднення доплати, передбаченої статтею 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позивачем у спорі є фізична особа - працівник, а відповідачем виступає юридична особа - роботодавець - Державне підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "УКРСПИРТ", яке не є суб'єктом владних повноважень у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

В силу частини 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, якою визначено справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів, передбачено що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Враховуючи, що предметом спору є невиплата доплати до заробітної плати Державним підприємством спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "УКРСПИРТ", що не є суб'єктом владних повноважень, зазначене свідчить про наявність спору, який має приватно-правовий характер, а відтак, цей спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки дана справа не містить ознак публічно-правового спору.

Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі з обов'язком суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій, бездіяльності чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного (господарського) судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі №305/216/18, від14 листопада 2018 року у справі №826/240/16.

Оскільки цей позов направлено на поновлення прав позивача у сфері цивільних відносин, тому такий підлягає вирішенню місцевим загальним судом за правилами цивільного судочинства.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Таким чином, враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в зв'язку з тим, що вона не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Одночасно, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу право на звернення з позовом до загального суду в порядку цивільного судочинства.

Керуючись статтями 238, 239, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

Закрити провадження в адміністративній справі № 240/20478/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, Державного підприємство спиртової та лікеро-горілчаної промисловості "УКРСПИРТ" про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Роз'яснити позивачу, що розгляд такої справи віднесений до юрисдикції загального суду у порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.А. Липа