Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про відкриття провадження у справі
07 грудня 2020 р. Справа №200/11199/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись із матеріалами адміністративного позову ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування відповіді про відмову, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ), в особі свого представника, ОСОБА_2 , за допомогою сервісу «Електроний Суд» звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецькій області (код ЄДРПОУ: 42170475, місцезнаходження: 85200, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22), в якому просить суд:
- скасувати відповідь про відмову в призначенні пенсії;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про призначення пенсії за вислугу років робітникам локомотивних бригад згідно пп. 2-1 п. 2 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.а ст. 55 «Про пенсійне забезпечення», з урахуванням періодів роботи: з 2 вересня 1996 року по 20 квітня 1997 року, в якості помічника машиніста електровоза, з 21 квітня 1997 року по 31 травня 2001 року, в якості помічника машиніста електропоїзда, з 1 червня 2001 року по 15 вересня 2005 року, з 4 березня 2006 року по 12 квітня 2017 року, в якості машиніста електропоїзда та виконати перерахунок пенсійного забезпечення з дня звернення позивача до відповідача.
Позовна заява підсудна Донецькому окружному адміністративному суду, подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.
Разом із позовом ОСОБА_1 заявив клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду із даним позовом в частині оскарження відповіді відповідача про відмову від 27 грудня 2019 року та поновлення цього строку.
Розглядаючи клопотання позивача про поновлення строку на подання адміністративного позову суд зазначає наступне.
Частинами 1 та 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач оскаржує, відповідь Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду Донецької області від 27 грудня 2019 року, якою позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років.
На підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду із даним позовом позивач зазначає, що має похилий вік, що відобразилось на його пам'яті та унеможливило своєчасно реагування на дії, у тому числі, відповідача, оскільки для нього це потребує додаткових зусиль.
При вирішення питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду із даним позовом суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 121 КАС України встановлено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
При вирішенні питання щодо поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду суд виходить з того, що встановлення у процесуальному законодавстві певного строку звернення до суду має на меті, перш за все, полегшення надання учасниками адміністративного процесу доказів, підвищення їх достовірності, що тим самим, сприяє встановленню судом істини.
Право особи на судовий захист гарантовано Конституцією України (ст. 55), а тому має більш пріоритетне значення під час здійснення правосуддя, зокрема, вирішення судом питання надання можливості його реалізації особі, якій воно надано.
Суд вважає, що правило встановлення обмежень звернення до суду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму. Занадто суворе тлумачення процесуальної норми щодо строку звернення до суду може за певних умов створити перешкоду у зверненні особи до суду за захистом порушеного права.
У даному випадку пропуск строку звернення до позивача не є значним та не є таким, що міг вплинути на достовірність наданих суду доказів або викликати сумніви у можливості встановлення об'єктивної істини. Незначне пропущення строку звернення до суду за умови відсутності ознак недбалого ставлення позивача до реалізації права на справедливий судовий розгляд не може бути перешкодою для надання судового захисту порушеним правам особи.
Крім цього суд вважає за необхідне зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» було установлено з 12 березня до 3 квітня 2020 року на усій території України карантин, який в подальшому було продовжено до 7 серпня 2020 року.
Беручи до уваги, що предметом даної справи є рішення щодо соціальних виплат, враховуючи значимість даної справи для позивача, а також приймаючи до уваги тривалий період карантину, протягом якого фактично зупинялися строки звернення до суду у період з 12 березня 2020 року по 7 серпня 2020 року суд дійшов висновку про можливість поновлення позивачу строку звернення до суду з позовом до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування відповіді про відмову, зобов'язання вчинити певні дії.
Позовна заява відповідає вимогам ст.ст. 160, 161, 172 КАС України.
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом, немає.
Одночасно із позовними вимогами позивач заявив клопотання про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглядаючи вказане клопотання суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів ст. 12, ст. 257 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
З огляду на зазначені вище приписи дана справа є справою незначної складності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, зазначені у п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України.
Отже, ця справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а заява позивача підлягає задоволенню.
Частиною 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
За приписами ч. 2 та ч. 3 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд вважає за необхідне витребувати у відповідача письмові докази, які мають значення для повного та всебічного дослідження обставин у справі.
Керуючись ст.ст. 9, 12, 77, 121-122, 171, 248, 256-257, 260, 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування відповіді, зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі за даним позовом.
2. Клопотання позивача про поновлення йому строку звернення до суду із даним позовом - задовольнити.
3. Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду із позовом до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування відповіді, зобов'язання вчинити певні дії.
4. Клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) - задовольнити.
5. Призначити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
6. Справа буде розглядатись одноособово суддею Донецького окружного адміністративного суду Волгіною Н.П. у приміщенні зазначеного суду, розташованому за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 1.
7. Відповідачу надати суду відзив на позовну заяву у строки, передбачені ч. 5 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, та всі письмові і електронні документи, що підтверджують заперечення проти позову; доказ направлення відзиву та доданих до нього документів позивачу.
8. Роз'яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
9. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
10. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає, крім випадків відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.
Суддя Н.П. Волгіна