Рішення від 02.12.2020 по справі 140/14479/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2020 року ЛуцькСправа № 140/14479/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Дмитрука В.В.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправними відмов, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Виконавчого комітету Луцької міської ради про визнання протиправними відмов в провадженні дії паспорту прив'язки тимчасової споруди від 23.10.2017 №55-47-17 (ТС), оформлені листами Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради від 28.05.2020 №859-П/2020 та від 04.06.2020 №939-П/2020, зобов'язання повторно розглянути заяви про продовження дії паспорту прив'язки тимчасової споруди від 23.10.2017 №55-47-17 (ТС) з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зв'язку із закінченням строку дії паспорта прив'язки тимчасової споруди, позивач в травні та червні 2020 року звернувся до Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради через Департамент центру надання адміністративних послуг у місті Луцьку із заявою про продовження строку дії паспорта прив'язки (адміністративна послуга «Надання дозволу на розташування/продовження розташування/тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності»), до якої додав комплект необхідних документів. Проте, згідно листів від 28.05.2020 №859-П/2020, від 04.06.2020 №939-П/2020 Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради відмовило позивачу в продовженні строку дії паспорта прив'язки у зв'язку із тим, що рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 21.01.2020 №34-1 «Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в межах вулиць міста Луцька» були затверджені в новій редакції комплексні схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на окремих вулицях міста, відповідно до яких належна ФОП ОСОБА_1 тимчасова споруда підлягає демонтажу після закінчення терміну дії паспорту прив'язки.

Позивач вважає вказані дії та відмови відповідача протиправними та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим просив суд позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без проведення судового засідання та виклику сторін.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що у Порядку №244 сформульовано лише одну правову підставу для відмови у продовжені дії паспорту прив'язки тимчасової споруди - зміни, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж.

Вказав, що через вищевказану підставу, а саме - зміну комплексної схеми розміщення тимчасових споруд у місті Луцьку, позивачу були надані відповіді про те, що продовження дії паспорту прив'язки для тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_1 , не є можливим, тому представник відповідача вважає, що дії Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, а саме надання листів - відповідей від 28.05.2020 №859-П/2020 та від 04.06.2020 №939-П/2020 про неможливість продовження терміну дії паспорту прив'язки тимчасової споруди від 23.10.2017 №55-47-17 (ТС) є правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства.

Крім того, представник відповідача зазначив, що позовна вимога про зобов'язання виконавчого комітету Луцької міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про продовження дії паспорту прив'язки тимчасової споруди від 23.10.2017 №55-47-17 (ТС) з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду є безпідставною, протиправною та такою, що не ґрунтується на нормах законодавства з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 2.6 Порядку №244 передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки тимчасової споруди.

Пунктом 2.10 Порядку №244 передбачено, що паспорт прив'язки тимчасової споруди оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.

Пунктом 2.18 Порядку №244 передбачено, що продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

Пунктом 4.23 Розділу IV Положення про управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, затвердженого рішенням Луцької міської ради від 24.04.2013 №40/126 «Про затвердження Положення про управління містобудування та архітектури Луцької міської ради у новій редакції», передбачено, що управління в межах своєї компетенції оформляє паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності.

Враховуючи вищевказані норми, представник відповідача вказав, що питання щодо розгляду заяв про оформлення паспортів прив'язки та продовження терміну їх дії є компетенцією органу з питань містобудування та архітектури, а саме Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради, а не виконавчого комітету Луцької міської ради, тому вимога щодо зобов'язання виконавчого комітету Луцької міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про продовження дії паспорту прив'язки тимчасової споруди від 23.10.2017 №55-47-17 (ТС) не підлягає задоволенню.

У відповіді на відзив позивач не погоджується з твердженням відповідача про те, що комплексна схема розміщення тимчасових споруд є містобудівною документацією на місцевому рівні, враховуючи те, що комплексна схема розміщення тимчасових споруд являє собою текстові та графічні матеріали, однак такі матеріали не стосуються «питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій» в розумінні пункту 7 частини 1 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Вказав, що висновок про те, що комплексна схема розміщення тимчасових споруд не є містобудівною документацією на місцевому рівні підтверджується логічним та системним аналізом приписів частини 1 статей 16-19, 21 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та норм Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за №1468/20206.

Відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27.08.2010 зареєстрований виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, як фізична особа-підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 №831411 (а.с.4).

Виконавчим комітетом Луцької міської ради прийнято рішення від 06.09.2017 №517-1 про розміщення підприємцем ОСОБА_1 групи тимчасових споруд на АДРЕСА_1 (а.с.10-18).

23.10.2017 Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради було видано ФОП ОСОБА_1 паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №55-47-17 (ТС), строком дії до 06.09.2020 (далі - Паспорт прив'язки) (а.с.6-9).

06.11.2017 між Відділом управління майном міської комунальної власності Луцької міської ради (виконавець) та ФОП ОСОБА_1 (користувач), було укладено договір №99/д на право тимчасового користування окремими елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасових споруд з метою провадження підприємницької діяльності на території міста Луцька, предметом якого є надання виконавцем користувачу права тимчасового користування окремими конструктивними елементами благоустрою комунальної власності для розміщення тимчасової споруди відповідно до паспорта прив'язки від 23.10.2017 №55-47-17 (ТС) (а.с.19-20).

22.05.2020 позивач звернувся до Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради через Департамент центру надання адміністративних послуг у місті Луцьку із заявою про продовження строку дії паспорта прив'язки (адміністративна послуга «Надання дозволу на розташування/продовження розташування/тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності») (а.с.5).

Листами від 28.05.2020 №859-П/2020, від 04.06.2020 №939-П/2020 Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради повідомило позивача, що рішенням виконавчого комітету від 21.01.2020 №34-1 «Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в межах вулиць міста Луцька» затверджені в новій редакції комплексні схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на окремих вулицях міста. Відповідно до нової комплексної схеми тимчасова споруда позивача на АДРЕСА_1 ) включена в комплексну схему розміщення ТС, як така, що не підлягає продовженню погодження розміщення після закінчення терміну дії паспорту прив'язки №55-47-17 (ТС) від 23.10.2017 та може бути розміщена лише до закінчення дії паспорта прив'язки - 06.09.2020, після чого вона підлягає демонтажу.

Позивач не погоджується із вищевказаними діями відповідача щодо відмови у продовженні терміну дії паспорту прив'язки тимчасової споруди для провадження господарської діяльності та вважає їх такими, що не відповідають вимогам законодавства, що і стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об'єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об'єктів, об'єктів промисловості, комунально-складських та інших об'єктів у межах населеного пункту.

Згідно з положеннями статті 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає:

1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів;

2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;

3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Статтею 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» надано визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, згідно з яким - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, в тому числі і отримання паспорта прив'язки тимчасових споруд, та умови анулювання дії паспорту прив'язки тимчасових споруд визначено Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, який є спеціальним нормативним актом, що регулює спірні правовідносини.

Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Порядку тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.

Комплексна схема розміщення тимчасової споруди - це схема розміщення тимчасової споруди на території населеного пункту або його частини.

Відповідно до пунктів 2.1 - 2.3 Порядку №244 підставою для розміщення ТС є паспорт прив'язки ТС (додаток 1).

Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС.

До заяви додаються: графічні матеріали із зазначенням бажаного місця розташування ТС, виконані замовником у довільній формі на топографо-геодезичній основі М 1:500 кресленнями контурів ТС з прив'язкою до місцевості; реквізити замовника (найменування, П.І.Б., адреса, контактна інформація). Цей перелік документів є вичерпним.

Паспорт прив'язки ТС - це комплект документів, у яких визначено місце встановлення ТС на топографо-геодезичній основі М 1:500, схему благоустрою прилеглої території.

Фізичній особі підприємцю ФОП ОСОБА_1 на підставі Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 №1330/20068, Управлінням містобудування та архітектури Луцької міської ради 23.10.2017 видано паспорт прив'язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності №55-47-17(ТС) на об'єкт: група тимчасових споруд (стаціонарна тимчасова споруда - торговельний кіоск та літній торговельний майданчик, що розташований за адресою АДРЕСА_1 , на строк до 06.09.2020.

Рішенням виконавчого комітету від 21.01.2020 №34-1 «Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в межах вулиць міста Луцька» затверджено в новій редакції комплексні схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на окремих вулицях міста, тобто даним рішенням після 06.09.2020 (закінчення терміну дії паспорту) було анульовано дію паспорту прив'язки ТС від 23.10.2017 №55-47-17(ТС).

Відповідно до пункту 2.18 Порядку продовження строку дії паспорта прив'язки здійснюється за заявою замовника, шляхом зазначення нової дати, підпису та печатки у паспорті прив'язки органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради, районної державної адміністрації.

Таким чином, процедура продовження дії раніше виданого паспорту прив'язки полягає у визначенні нової дати у раніше виданому паспорті та засвідчення її підписом та печаткою органу з питань містобудування та архітектури.

При цьому, продовження дії паспорту не передбачає перевірку відповідності намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС, оскільки відповідно до пунктів 2.4-2.5 Порядку така перевірка здійснюється на стадії надання паспорта, а не продовження його дії.

За таких обставин, відмови Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради у продовженні строку дії раніше виданого паспорта прив'язки існуючої тимчасової споруди з мотивів, що не підлягає продовженню погодження розміщення відповідно до нової комплексної схеми розміщення тимчасових споруд не відповідає вимогам Порядку №244, а тому є протиправними.

З аналогічного питання Верховний Суд зробив висновок та зазначив у постанові від 16.01.2020 у справі 712/5885/17, що «Відмова відповідача у продовження строку дії раніше виданого паспорта прив'язки існуючої тимчасової споруди з мотивів невідповідності намірів щодо місця її розташування комплексній схемі розміщення ТС не відповідає вимогам Порядку №244».

За правилами пункту 2.19 Порядку у разі змін, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж або з ініціативи суб'єкта господарювання, паспорт прив'язки може переоформлюватись на строк дії цього паспорта прив'язки або на новий строк.

З аналізу цих норм вбачається, що у Порядку сформульовано лише одну правову підставу для відмови у продовжені дії паспорту прив'язки ТС - зміни, які відбулися у містобудівній документації на місцевому рівні, будівельних нормах, розташуванні існуючих будівель і споруд, інженерних мереж.

Враховуючи викладене, відмови позивачу у продовженні строку дії паспорту прив'язки у зв'язку з тим, що відповідно до рішенням виконавчого комітету від 21.01.2020 №34-1 «Про затвердження комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності в межах вулиць міста Луцька», затверджено в новій редакції комплексні схеми розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на окремих вулицях міста, а тимчасова споруда позивача включена в комплексну схему, як така, що не підлягає продовженню погодження розміщення після закінчення терміну дії паспорту прив'язки №55-47-17 (ТС) є необґрунтованими, у зв'язку з чим підлягають визнанню протиправними.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд виходить з наступного.

За положеннями частини четвертої статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відтак, саме Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради в особі виконавчого комітету Луцької міської ради має виключні повноваження на вирішення питання щодо продовження дії паспортів прив'язки ТС та у зв'язку із відсутністю у Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради статусу юридичної особи, виконавчий комітет Луцької міської ради є належним відповідачем в даних спірних правовідносинах.

Через те, що відповідачем не дотримано вимоги Порядку №244 під час розгляду заяви позивача про продовження дії паспорту прив'язки ТС, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірності прийняття своїх рішень в порядку статті 77 КАС України, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а відтак, позов слід задовольнити повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 2 102,00 грн., сплачений квитанцією від 02.10.2020 (а.с.3).

Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними відмови в провадженні дії паспорту прив'язки тимчасової споруди від 23 жовтня 2017 року №55-47-17 (ТС), оформлені листами Управління містобудування та архітектури Луцької міської ради від 28 травня 2020 року №859-П/2020 та від 04 червня 2020 року №939-П/2020.

Зобов'язати виконавчий комітет Луцької міської ради повторно розглянути заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про продовження дії паспорту прив'язки тимчасової споруди від 23 жовтня 2017 року №55-47-17 (ТС), з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Луцької міської ради (43025, місто Луцьк, вулиця Лесі Українки, будинок 35, код ЄДРПОУ 04051327) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В.В. Дмитрук