Справа № 743/1612/20
Провадження №3/743/517/20
19 листопада 2020 року смт.Ріпки
Суддя Ріпкинського районного суду Чернігівської області Яхно Ю.Л., при підготовці до розгляду справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП,
19.11.2020 від ВПС «Добрянка» ЧПЗ ДПС України до Ріпкинського районного суду Чернігівської області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення нею 16.11.2020 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
У відповідності до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Дана справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не може бути розглянута у точній відповідності до закону, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Перелік питань, які вирішуються при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення визначається ст. 278 КУпАП.
При підготовці справи, крім іншого, належить вирішити питання щодо правильності складання протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Вимоги щодо змісту протоколу та порядку його складання у справах про адміністративні правопорушення, протидію яким відповідно до ст. 222-1, п. 1 ч. 1 та п. 16 ч. 2 ст. 255 КУпАП віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, у тому числі, встановлюються ст. 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення, затвердженою наказом МВС України № 898 від 18.09.2013.
Так, щодо кожного факту вчинення адміністративного правопорушення, протидію якому віднесено до компетенції Держприкордонслужби, невідкладно, але не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення в пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, або контрольному пункті в'їзду-виїзду, або контрольованому прикордонному районі, щодо особи, яка вчинила правопорушення, складається протокол про адміністративне правопорушення, за винятком випадків, передбачених ст. 258 КУпАП.
Усі реквізити протоколу заповнюються державною мовою розбірливим почерком. Допускається дублювати прізвище, ім'я та (за наявності) по батькові іноземців та осіб без громадянства латиницею, а також заповнення протоколів друкарським способом.
Проте, протокол про адміністративне правопорушення, складений 16.11.2020 щодо ОСОБА_1 , не відповідає вимогам п. 3 Інструкції з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення, оскільки він складений нерозбірливим почерком, що саме по собі вказує на неправильність його складання.
Також, у протоколі про адміністративне правопорушеннязазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі (ч. 1 ст. 256 КУпАП).
Втім, нечитабельність вказаного протоколу про адміністративне правопорушення не надає судді можливості дійти висновку про його відповідність як зазначеним вимогам КУпАП, так і вимогам, які безпосередньо встановлені до протоколів про адміністративні правопорушення, складання яких віднесено до компетенції Держприкордонслужби.
З огляду на зазначене, протокол щодо ОСОБА_1 серії ЧЦП № 171617 від 16.11.2020, не може вважатися такими, що правильно складений.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП вмотивованою постановою судді для належного оформлення.
За таких обставин, матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП підлягають поверненню для їх належного оформлення, оскільки суддя позбавлена можливості розглянути дану справу у суворій відповідності до вимог закону.
Керуючись ст. 278, 283 КУпАП,
Повернути до ВПС «Добрянка» ЧПЗ ДПС України для належного оформлення матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.Л. Яхно