Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/4551/20
Провадження № 3/723/5236/20
07 грудня 2020 року м.Сторожинець
Суддя Сторожинецького районного суду Чернівецької області Дедик Н.П., розглянувши матеріали, які надійшли з Сторожинецького ВП ГУНП в Чернівецькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, жителя АДРЕСА_1 , пенсіонера, за ч.1 ст.130 КУпАП, -
встановив:
В провадженні суду перебуває справа про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП за те, що 26.10.2020 року о 13-50 год. в с. Бобівці, по вул. Річковій, Сторожинецького району, керував автомобілем марки «DACІA LOGAN», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: нестійка хода, запах алкоголю з ротової порожнини. Від проходження огляду на стан сп'яніння, у визначеному законом порядку, водій відмовився у присутності двох свідків.
Захисник ОСОБА_2 - адвокат Кирилюк Т.А. подала клопотання, в якому просила провадження по справі відносно ОСОБА_2 закрити у зв'язку із скасуванням акту, який встановлює адміністративну відповідальність, посилаючись на те, що з 01.07.2020 року правопорушення за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, віднесені до кримінальних проступків, а відповідна норма КУпАП, яка передбачала адміністративну відповідальність за вказані діяння, втратила чинність. При цьому, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв"язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів Укораїни щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій криміналбьних правопорушкень №720-ІХ від 17.06.2020 р., передбачено низку змін, якими злокрема, виключено ст.286-1 КК України. В зв'язку з цим вказує, що зазначене є підставою для закриття провадження по справі - на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП, згідно якої провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
ОСОБА_2 в суді клопотання захисника підтримав.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст.ст.245, 280 КУПАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Близькі за змістом положення містяться у частині другій статті 4 КК, відповідно до якої кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння. Зазначені положення кореспондуються з положеннями частини другої статті 58 Конституції України, згідно з якою ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Відповідно до ч.2 ст.9 КУпАП адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
01.07.2020 року набрав чинності Закон України від 22 листопада 2018 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі Закон № 2617), пунктом 4 якого статтю 130 КУпАП викладено в новій редакції, а саме:
«Стаття 130. Керування суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Керування річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само передача керування судном особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також відмова осіб, які керують річковими, морськими або маломірними суднами від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк від одного до трьох років. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особами, які не мають права керування річковими, морськими або маломірними суднами, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин. Уживання судноводієм після аварійної події за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як судно було зупинено на вимогу поліцейського або іншої уповноваженої законом посадової особи до проведення уповноваженою особою медичного огляду з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого огляду, тягне за собою накладення штрафу на судноводіїв у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк три роки».
Крім цього пунктом 171 вказаного Закону до Кримінального Кодексу України включено статтю 286-1 в наступній редакції:
«Стаття 286-1 Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
1.Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування - караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно, - караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років».
Таким чином, з 01.07.2020 року правопорушення за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, віднесені до кримінальних проступків, а відповідна норма КУпАП, яка передбачала адміністративну відповідальність, за вказані діяння, втратила чинність.
З 03.07.2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень», яким внесено зміни до Закону України №2617-VIII від 22.11.2018 року, а саме: у пункті 1:
підпункти 2-4, 7 виключити; [пункт 4 Закону №2617-VIII від 22.11.2018 року, щодо зміни ст. 130 КУпАП]
підпункти 127, 128, 131, 149, 171, 207 виключити [п.171 Закону №2617-VIII від 22.11.2018 щодо введення в дію ст.286-1 КК України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції»].
Разом з тим, відповідно до положень чинного станом на 03.07.2020 р. Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури внесення змін» № 619-ІХ від 19 травня 2020 року, зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення. Цим законом встановлено такий же порядок внесення змін щодо адміністративних правопорушень, а саме: зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
Вказаним законом статтю 4 КК України доповнено частиною 6, відповідно до якої зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Також цим же законом статтю 2 КУпАП викладено в новій редакції, зокрема, згідно частини 3 зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
Статтею 139 Закону України «Про регламент Верховної Ради України» встановлено, що підписані Президентом України закони публікуються в газеті «Голос України» та у Відомостях Верховної Ради України, а також розміщуються на офіційному веб-сайті Верховної ради.
Згідно п.5 ч.1 ст.140 Закону України «Про регламент Верховної Ради України» після набрання чинності законом Апарат Верховної Ради разом з відповідним головним комітетом веде справу закону в електронній та паперовій формах, яка містить документи, відповідні остаточні редакції тексту закону, пов'язані із зміною, втратою чинності законом.
Частиною 5 ст.7 Закону України «Про регламент Верховної Ради України» визначено, що Апарат Верховної Ради забезпечує ведення бази даних нормативно-правової інформації «Законодавство України», що містить, у тому числі, еталонні електронні тексти оригіналів прийнятих Верховною Радою актів. Еталонним електронним текстом вважається текст акта, прийнятого Верховною Радою, що зберігається у формі комп'ютерного файла, цілісність якого забезпечується за допомогою спеціальних засобів захисту інформації. Доступ до такої бази даних на офіційному веб-сайті Верховної Ради є вільним та безоплатним.
Слід зазначити, що на офіційному веб-сайті Верховної Ради текст статті 130 КУпАП, починаючи з 01.07.2020 року відповідає редакції Закону України №2617-VIII від 22.11.2018 року. Тобто, на момент діяння в даній справі, а саме - на 26.10.2020 р. - частиною 1 статті 130 КУпАП, за якою складено протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 , не передбено відповідальності за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння.
Натомість, текст Кримінального кодексу України, опублікований на офіційному веб-сайті Верховної Ради, починаючи з 01.07.2020 року і до дня розгляду даної справи містить статтю 286-1, якою передбачено кримінальну відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння.
Після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №720-ІХ від 17.06.2020 року не вбачається внесення змін в Кодексі України про адміністративні правопорушення щодо статті 130 та в Кримінальному кодексі України щодо ст.286-1.
Відповідно до ст.253 КУпАП, якщо при розгляді справи орган (посадова особа) прийде до висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору або органу досудового розслідування.
За таких обставин, вважаю, що встановлення в межах провадження в справі про адміністративне правопорушення дійсних фактичних обставин діяння, за яке ОСОБА_2 притягується до відповідальності, не відповідає положенням ст.ст.7-9, 130, 245, 280 КУпАП.
Таким чином, наявні підстави для застосування у даному випадку положень ст.253 КУпАП та направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення відповідному органу досудового розслідування.
Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
З огляду на викладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення слід закрити на підставі ч.2 ст.284 КУпАП, а матеріали справи передачі до Сторожинецького ВП ГУНП в Чернівецькій області відповідно до ст.253 КУпАП.
Керуючись ст. ст.7-9, 130, 245,253, 280,284, КУпАП, суддя,-
постановив:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 направити до Сторожинецького відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області на підставі ст.253 КУпАП.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі ч.2 ст.284 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Сторожинецький районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.