ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
07 грудня 2020 року м. Київ № 640/21784/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін клопотання Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про залишення без розгляду позовної заяви в адміністративній справі
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ІНТЕР ГЛОБАЛ ПК»
до1) Державної податкової служби України 2) Головного управління Державної податкової служби у м. Києві
провизнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНТЕР ГЛОБАЛ ПК» (далі по тексту - позивач, ТОВ «ІНТЕР ГЛОБАЛ ПК») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач 1, ДПС України), Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (далі по тексту - відповідач 2, ГУ ДПС у м. Києві) в якому просить:
1) визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18 червня 2019 року № 1196934/41721412 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 22 квітня 2019 року №2441; від 18 червня 2019 року № 1196944/41721412 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 23 квітня 2019 року №2457; від 18 червня 2019 року № 1196937/41721412 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 26 квітня 2019 року №2552;
2) зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 22 квітня 2019 року №2441, від 23 квітня 2019 року №2457, від 26 квітня 2019 року №2552, подані ТОВ «ІНТЕР ГЛОБАЛ ПК», датою їх подання.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 жовтня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання.
01 грудня 2020 року через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Окружного адміністративного суду міста Києва від ГУ ДПС у м. Києві надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, яка мотивована тим, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду.
Вирішуючи вказане клопотання по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Частинами третьою та четвертою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до пункту 56.1 Податкового кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з пунктом 56.18 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
Статтею 102 Податкового кодексу України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів.
Загальні норми процедури судового оскарження в рамках розгляду публічно-правових спорів регулюються Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно із частинами першою - третьою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАСУ або іншими законами.
Відповідно до частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Отже, строк оскарження в судовому порядку рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН становить 1095 днів із дня отримання такого рішення якщо до подання позовної заяви платником не проводилася процедура адміністративного оскарження.
Разом з тим, із прийняттям чинної редакції Кодексу адміністративного судочинства України та відмінним правовим регулюванням, визначеним частиною четвертою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов'язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац 3 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:
а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;
б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення.
Вказаний правовий висновок висловлений у постанові Верховного Суду від 11 жовтня 2019 року у справі № 640/20468/18 (адміністративне провадження № К/9901/16396/19).
Матеріалами справи встановлено, що позивачем оскаржуються рішення ГУ ДПС у м. Києві від 18 червня 2019 року № 1196934/41721412, № 1196944/41721412 та № 1196937/41721412 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних від 22 квітня 2019 року №2441, від 23 квітня 2019 року №2457, від 26 квітня 2019 року №2552.
Вказані рішення ГУ ДПС у м. Києві були оскаржені позивачем в адміністративному порядку, внаслідок чого ДПС України прийнято наступні рішення:
1) від 02 липня 2019 року №32140/41721412/2;
2) від 02 липня 2019 року №32141/41721412/2;
3) від 04 липня 2019 року №32444/41721412/2.
При цьому, на момент оскарження позивачем спірних рішень в адміністративному порядку існувала правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 17 липня 2019 року у справі №640/46/19, згідно з якою положення пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України є спеціальним щодо приписів статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому незалежно від використання платником податків права на адміністративне оскарження строк звернення до суду з адміністративним позовом про оскарження рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних становить 1095 днів.
Таким чином, адміністративне оскарження спірних рішень відбулось до моменту прийняття Верховним Судом правової позиції, викладеній у постанові від 11 жовтня 2019 року у справі № 640/20468/18, а тому позивач розраховував на можливість звернутись з відповідним позовом протягом 1095 днів від дати винесення оскаржуваних рішень.
З огляду на викладене, суд не знайшов підстав для залишення позовної заяви без розгляду, відтак клопотання ГУ ДПС у м. Києві про залишення позовної заяви без розгляду не підлягає задоволенню.
Крім того, оцінка зазначеним доводам була надана судом в ухвалі про відкриття провадження у справі від 27 жовтня 2020 року.
Керуючись статтями 123, 240, 248, 256, 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні клопотання Головного управління Державної податкової служби у м. Києві про залишення без розгляду позовної заяви в адміністративній справі №640/21784/20 відмовити.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є.В. Аблов