07 грудня 2020 року м.Чернігів Справа № 620/4308/20
Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Клопота С.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без повідомлення сторін) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, в якому просить :
1 Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги оформлене протоколом №6 від 07.02.2020.
2 Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради здійснити виплату призначеної ОСОБА_1 житлової субсидії рішенням комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги оформлене протоколом №40 від 04.10.2019, в повному обсязі.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, протокол № 6 від 07.02.2020, про припинення з лютого місяця 2020 року надання житлової субсидії ОСОБА_1 є протиправним та не обгрунтованим, з огляду на те, що її онук та його дружина не мають відношення до членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства, оскільки вони проживають за іншою адресою, і їх доходи не були враховані при призначенні субсидії, оскільки субсидія була розрахована лише на позивача.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Представник відповідача надав відзив, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово- комунальних послуг регулює Закон України від 9 листопада 2017 року №2189-V1II «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон №2189-VIII).
Приписами пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 2189-VIII встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
Відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.1995 № 848 (в редакції, яка діяла на момент призначення субсидії) (далі Положення № 848) управлінням було прийнято заяву ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (далі - Декларація) від 02 жовтня 2019 року, в якій позивач задекларувала себе - ОСОБА_1 , як уповноваженого представника сім'ї, доньку - ОСОБА_2 , онука - ОСОБА_3 , а також членів сім'ї осіб із складу домогосподарства зареєстрованих за іншою адресою: зятя - ОСОБА_4 та дружина онука - ОСОБА_5 .
Заяву про призначення та надання житлової субсидії від 02 жовтня 2019 року позивачка просила розглянути на комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги та призначити житлову субсидію з жовтня 2019 року без урахування ОСОБА_2 та ОСОБА_3 як таких, що проживають за іншими адресами.
Комісія по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги (далі - Комісія) створюється виконавчим комітетом Деснянської районної у місті Чернігові ради і йому безпосередньо підпорядковується для вирішення питань, виходячи з конкретних обставин. 14 травня 2018 року рішенням виконавчого комітету Деснянської районної у місті Чернігові ради №109 було затверджено Положення про комісію по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги (в редакціях Чинних на момент призначення субсидії). Даним Положенням передбачено в яких саме випадках комісія приймає рішення щодо призначення (відмови в призначенні) житлової субсидії.
Рішенням Комісії від 04.10.2019, протокол № 40, було вирішено: на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та наданих документів призначити житлову субсидію з жовтня 2019 року без урахування ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно п. 25 Положення № 848.
31 січня 2020 року на адресу управління надійшов лист від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 0.184-2843/0/15-20-Вих від 27.01.2020 з інформацією щодо перетинання кордону України відповідними громадянами України. З даного листа було виявлено, що позивач приховала інформацію стосовно перебування за кордоном дружини її онука - ОСОБА_5 , яка входить до складу членів сім'ї особи зі складу домогосподарства.
У розділі II Декларації, який містить один із рядків під назвою «Примітки», позивач повинна була вказати інформацію про фактичне перебування членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання, в даному випадку дружину онука - ОСОБА_5 , за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
Однак позивачкою було приховано факт перебування членів сім'ї зі складу домогосподарства за кордоном сукупно понад 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії позивачем.
При цьому позивачку під особистий підпис було ознайомлено, що в разі подання нею неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі ОСОБА_1 зобов'язувалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії (останні абзац Декларації від 02.10.2019).
Відповідно до п. 25 Положення № 848, у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства.
Рішення комісії, в такому разі, приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Абзац 1 п. 20 Положення № 848 передбачає, що житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім'ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії, були такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.
10 березня 2020 року на адресу управління повторно надійшов лист від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України № 0.184-7708/0/15-20-Вих від 05.03.2020 з інформацією щодо перетинання кордону України відповідними громадянами України. З даного листа було виявлено інформацію про перетин кордону онуком позивача - ОСОБА_3 про, що також позивачкою не було вказано в Декларації від 02.10.2019.
На момент звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення житлової субсидії дружина її онука, яка є членом сім'ї особи зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), перебувала за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. У зв'язку з наведеним на момент розгляду Комісією питання призначення позивачу субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2019 року без урахування доходів зареєстрованих, але фактично не проживаючих у житловому приміщенні осіб, права на призначення житлової субсидії домогосподарство взагалі не мало.
Фактично доводи адміністративного позову зводяться до того, що онук та його дружина не мають відношення до членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства. оскільки вони проживають за іншою адресою, і доходи яких не були враховані при призначенні субсидії, оскільки субсидія була розрахована лише на позивача.
Разом із тим, за змістом п. 24 Положення № 848 до складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Тобто доходи дружини онука (як члена сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства) мали враховуватись комісією при вирішенні питання щодо призначення житлової субсидії, оскільки вона є членом сім'ї онука позивачки.
Безпідставними є доводи позивачки про те. що вона не проживає разом з онуком, який фактично проживає за іншою адресою. Віднесення осіб як членів сім'ї до складу домогосподарства регулюється п. 24 Положення № 848, яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій, яке є спеціальним нормативним актом, що регулює порядок призначення субсидій, і який позивач трактує довільно, що не змінює його змісту і тієї обставини, що сама позивачка зазначила в Декларації, онука як особу, що входить до складу її домогосподарства.
Таким чином позивачка, звертаючись до Комісії для призначення їй житлової субсидії з жовтня 2019 року без урахування доходів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , приховала факт перебування дружини онука та онука за кордоном понад 60 днів, що в свою чергу вплинуло на визначення права на призначення субсидії.
Відповідно до абз. 4 п. 119 Положення № 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у разі коли громадянин у заяві та/або декларації зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію.
Держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку, визначеному Положенням № 848 та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію обов'язки, визначені Положенням №848. зокрема, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 49 Положення № 848).
Наслідком не виконання цього обов'язку, є припинення надання раніше призначеної субсидії.
Таким чином, приховування факту перебування ОСОБА_5 та ОСОБА_3 за кордоном понад 60 днів, вплинуло на встановлення права на призначення житлової субсидії.
На виконання абз. 4 п. 119 Положення № 848 управлінням було винесене подання № 215 від 03.02.2020 до Комісії, щодо розгляду питання про припинення житлової субсидії з лютого 2020 року гр. ОСОБА_1 у зв'язку з перебуванням за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії членів домогосподарства та членів сім'ї особи із складу домогосподарства, згідно листа ДПС України № 819 від 31.01.2020.
На підставі рішення комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги, протокол № 6 від 07.02.2020, житлову субсидію ОСОБА_1 було припинено з лютого 2020 року правомірно.
Наведене свідчить, що дії управління були правомірними. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 є необгрунтованими й задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії прошу відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради (вул.Шевченка, буд.44,м.Чернігів,14035) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 07 грудня 2020 року.
Суддя С.Л. Клопот