Справа № 420/11160/20
07 грудня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАСУ) справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці в Одеській області до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена Гірка» Міністерства охорони здоров'я України про застосування заходів реагування,
22.10.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці в Одеській області до Державного закладу "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Зелена Гірка" Міністерства охорони здоров'я України в якій позивач просить:
застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДЕРЖАВНОГО ЗАКЛАДУ "ДИТЯЧИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ (СПЕЦІАЛЬНИЙ) САНАТОРІЙ "ЗЕЛЕНА ГІРКА" МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ (вул. Дача Ковалевського, буд. 89, м. Одеса, 65038; Код ЄДРПОУ:20995456) шляхом зобов'язання ДЕРЖАВНОГО ЗАКЛАДУ "ДИТЯЧИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ (СПЕЦІАЛЬНИЙ) САНАТОРІЙ "ЗЕЛЕНА ГІРКА" МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ повністю зупинити: експлуатацію водогрійних котлів (Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 С), експлуатацію ТП - 461, відпайка ПЛ - 10 кВ "Ковалевська" до ТП - 461п. 1-7 та роботи в ДЕУ понад 1 кВ. які розташовані за адресою (вул. Дача Ковалевського, буд. 89, м. Одеса), у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до наказу Головного управління Держпраці в Одеській області проведено позапланову перевірку ДЕРЖАВНОГО ЗАКЛАДУ «ДИТЯЧИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ (СПЕЦІАЛЬНИЙ) САНАТОРІЙ «ЗЕЛЕНА ГІРКА» МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ (далі - ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України) з метою перевірки додержання законодавства з охорони праці та промислової безпеки на підставі доручення Прем'єр-міністра України від 28.05.2020 № 20002/1/1-20 щодо організації проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2020 році, окремого доручення Голови Державної служби України з питань праці від 02.06.2020 № Д-187/1/4.4-20.
Так, при проведенні позапланової перевірки виявлено ряд порушень вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки. Враховуючи встановлені порушення ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України, викладені в Акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04 вересня 2020 року, з метою недопущення спричинення шкоди життю та здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт (виробництва), а саме:
експлуатацію водогрійних котлів (Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 °С);
експлуатацію ТП - 461, відпайка ПЛ - 10 кВ «Ковалевська» до ТП - 461п. 1-7 та роботи в ДЕУ понад 1 кВ, які розташовані за адресою (вул. Дача Ковалевського, буд. 89, м. Одеса).
Ухвалою суду від 26.10.2020 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в порядку ст. 262 КАС України.
16.11.2020 року за вх. № 48490/20 від Державного закладу "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Зелена Гірка" Міністерства охорони здоров'я України надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що позивачем порушені вимоги ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», якою закріплено, що, під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю). Відтак, у направленні на перевірку № 15/01-29-1853 від 10.09.2020р., зазначено що під час перевірки буде перевірено питання організації проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2020р., але, в Акті перевірки № 15/14.5/06-581 від 04.09.2020р. зазначено інше, а саме: перевірено дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що є неприпустимим та тягне за собою неправомірність дій Позивача.
Також, Позивачем порушені вимоги ч. 15 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», якою закріплено, що, при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов'язані використовувати виключно уніфіковані форми актів, але Позивачем було використано нечинну форму акту. Частиною 2 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» встановлено, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляцїї господарської діяльності, розробляє Методику розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), та Методику розроблення уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), які затверджуються Кабінетом Міністрів України. Позивачем порушені вимоги ч. 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» якою чітко закріплено, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У' разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження або інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. Тобто, згідно з цим положенням, Позивач мав звернутися до суду з адміністративним позовом або скласти припис. Позивачем порушені вимоги абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» яким чітко закріплено, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Тобто, зупинення стосується, безпосередньо господарської діяльності суб'єкта господарювання, а не окремих об'єктів експлуатації, але позовні вимоги Позивача містять лише заборону експлуатації окремих об'єктів. Таким чином, заявлені Позивачем позовні вимоги є неправомірними.
26.11.2020 року за вх. № 50306/20 надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача підтримав позицію викладену в позовній заяві та виклав аналіз доданих до відзиву письмових доказів щодо усунення порушень.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
На підставі окремого доручення голови Державної служби України з питань праці від 02.06.2020 року № Д-187/1/4-4-20, доручення Прем'єр-міністра України від 28.05.2020 року № 20002/1/1-20 щодо організації проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2020 році та Наказу ГУ Держпраці в Одеській області від 01.09.2020 року № 2333 Про проведення позапланової перевірки Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена гірка» Міністерства охорони здоров'я України у період з 03.09.2020 по 04.09.2020 року проведено позапланову перевірку ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України щодо організації проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2020 році.
01.09.2020 року № 15/01-29-1833 т.в.о. начальника ГУ Держпраці в Одеській області видав направлення на проведення перевірки ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України щодо організації проведення оздоровлення та відпочинку дітей у 2020 році.
Так, за наслідком проведення перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.09.2020 року №15/14.5/06 - 581, яким зафіксовано наступні порушення:
ст. 15 ЗУ «Про охорону праці» - з кількістю працюючих 50 і більше осіб, не створена служба охорони праці. Відсутня відповідальна особа з охорони праці на підприємстві;
ст. 18 ЗУ «Про охорону праці» - керівник підприємства не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці, порушено П.5.1 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань праці НПАОП 0.00-4.12-05;
ст. 18 ЗУ «Про охорону праці» - не створено комісію з питань охорони праці на підприємстві, порушено П. 3.9 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань праці НПАОП 0.00-4.12-05;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - не призначено в необхідній кількості обслуговуючий персонал, який пройшов навчання з охорони праці і має відповідну кваліфікацію щодо обслуговування обладнання під тиском, приладів безпеки, контрольно-вимірювальних приладів, порушено Розділ VII, п. 1, (3) НПАОП 0.00-1.81-18 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском;
ст. 18 ЗУ «Про охорону праці» - своєчасно не проводиться інструктаж на робочому місці працівникам структурних підрозділів, порушено П. 6.2. Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00- 4.12-05;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - керівник підприємства не організував проведення медичних оглядів для робітників підвищеної небезпеки, порушено ст.13 Закон України «Про охорону праці» ЗУ № 2694;
ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» - не проведено експертне обстеження обладнання під тиском (Стерилізатор паровій ВК-75 № 6589), порушено Розділ VII, п. 1, (Ю) НПАОП 0.00-1.81-18 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - на час відсутності працівника, відповідального за справний стан та безпечну експлуатацію обладнання під тиском (відпустка, відрядження, хвороба), виконання його обов'язків не покладено на іншого відповідального працівника відповідним наказом по підприємству, порушено Розділ VII, п. 2 НПАОП 0.00-1.81-18 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - машиністи котельної установки (водогрійних котлів) не мають професійного посвідчення. Щорічне навчання та перевірка знань з питань охорони праці не проведено, порушено П. 4.1 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань праці НПАОП 0.00-4.12-05;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - проект виконання робіт на монтаж, розробленого з урахуванням технічної документації на встановлення обладнання під тиском і експлуатаційних документів не надано, порушено Розділ ІІІ, п.1 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутня технічна документація на водогрійні котли, порушено Розділ Ш, (3), п.1 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання що працюють під тиском НПАОП 0.00-1.81-18;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - не надано паспорт на водогрійний котел та інструкція з експлуатації та монтажу, порушено Розділ IV, п. 1 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання що працюють під тиском НПАОП 0.00-1.81-18;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - стаціонарні котли встановлені в будівлях що не відповідають вимогам будівельних норм та проекту, порушене Розділ V, п.2 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання що працюють під тиском НПАОП 0.00-1.81-18;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - приміщення котельні не забезпечено природнім освітленням, порушено Розділ V, п.5 Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працюють під тиском НПАОП 0.00-1.81-18;
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - керівник підприємства не організував проведення медичних оглядав для робітників підвищеної небезпеки;
ст. 18 ЗУ «Про охорону праці» - своєчасно не проводиться інструктаж на робочому місці працівникам структурних підрозділів, порушено П.6.2. Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань праці НПАОП 0.00-4.12-05;
ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» - дозвіл на експлуатацію водогрійних котлів (Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 °С) підприємством не отримано. (у зв'язку з внесенням змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки від 03.03.2020 року № 207, доцільність отримання дозволу втратила чинність тому згідно ПКМ № 207 підприємство яке експлуатує об'єкти підвищеної небезпеки повинно отримати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці в частині експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, порушено Постанова КМУ № 1107 (зі змінами) Додаток 7, п.9;
ст. 43 ЗУ «Про охорону праці» - керівник підприємства не забезпечив виконання законних вимог посадових осіб ГУ Держпраці в Одеській області;
ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» - Декларація відповідності матеріально технічної бази вимогам законодавства не зареєстровано в Головному управлінні, а саме на експлуатацію ТП - 461, відпайка ПЛ - 10 кВ «Ковалевська» до ТП - 461, довжиною 50 м та роботу в діючих електроустановках напругою понад 1кВ (чим порушено Постанова Кабінету Міністрів України №1107 від 26.10.2011 зі змінами);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - в охоронній зоні ТП - 461 ведуться будівельно-монтажні роботи (земляні роботи на глибині понад 0,3 м) стороннім суб'єктом господарювання без погодження та нагляду власника мереж, що може спричинити аварійну ситуацію, чим порушено п. 5, 9 Правил охорони електричних мереж, (чим порушено п.1.1.8 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1 -1.21-98);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - на підприємстві не призначено наказом відповідального за справний стан і безпечну експлуатацію електрогосподарства з числа інженерно-технічних працівників, які мають електротехнічну підготовку і пройшли перевірку знань у встановленому порядку (чим порушено п. 1.3.1 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - на підприємстві відсутня необхідна кількість електротехнічного персоналу для обслуговування електроустановок (чим порушено п. 1.3.1 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП40.1-1.21-98);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - опосвідчення безпечного стану ТП - 461 та відпайки ПЛ - 10 кВ «Ковалевська» до ТП - 461, довжиною 50 м не проведено (чим порушено р.8 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - електричні випробування ТП - 461 не проведені, а саме випробування обмотки трансформатора, шинного мосту, роз'єднувача та відпайки ПЛ - 10 кВ «Ковалевська» до ТП - 461, довжиною 50 м (чим порушено п. 1.3.1 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП 40.1-1.21-98);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - на підприємстві відсутній комплект засобів захисту від ураження електричним струмом, згідно з нормами комплектування, а саме відсутні ПЗЗ та УНН. (чим порушено п. 4.1.1 НПАОП 40.1-1.07-01 «Правила експлуатації захисних засобів»);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - на підприємстві відсутня посадова особа, яка пройшла навчання та перевірку знань з питань електробезпеки на право інспектувати електроустановки (чим порушено п.1.3.2 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів НПАОП40.1-1.21-98);
ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - на підприємстві, інструкції з питань охорони праці для обслуговування електроустановок, не розроблені (чим порушено Розділ 4, п.2 НПАОП 0.00-4.15-98 Положення про розробку інструкції з охорони праці).
04.09.2020 року ГУ Держпраці в Одеській області винесено Припис № 15/14.5/06-581-809 про усунення порушень вимог законодавства, у якому зафіксовано 18 пунктів порушень законодавства, зокрема, щодо порушень експлуатації водогрійних котлів та Припис № 15/14.3/02-581-810 про усунення порушень вимог законодавства, у якому зафіксовано 9 пунктів порушень законодавства, зокрема, щодо порушень експлуатації ТП, відпайка ПЛ - 10 кВ «Ковалевська» до ТП - 461п. 1-7 та роботи в ДЕУ понад 1 кВ.
Позивач зазначає, що порушення законодавства, викладені у рядках № 13, 14, 17, 19-25 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581, можуть спричинити шкоду життю чи здоров'ю людей.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до абзацу 1 ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України «Про охорону праці».
Відповідно до ст.13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно ст.21 Закону України «Про охорону праці», виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Проектування виробничих об'єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Строк дії дозволу становить: на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - п'ять років (з подальшим його продовженням); на застосування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - безстроково.
Підставою для переоформлення документа дозвільного характеру є: зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені та по батькові фізичної особи - підприємця; зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання.
Підставою для відмови у переоформленні, видачі дубліката дозволу є: подання роботодавцем неповного пакета документів, необхідних для переоформлення, видачі дубліката дозволу згідно із встановленим законодавством вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих роботодавцем, недостовірних відомостей; зміна ідентифікаційного коду за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, зазначеного у дозволі.
Переоформлення, видача дубліката дозволу здійснюються на безоплатній основі.
Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви на одержання дозволу та необхідних документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову в його видачі із зазначенням підстав, визначених цією статтею.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, приймає рішення про відмову у видачі дозволу в разі: неподання роботодавцем необхідних документів та (або) їх оформлення з порушенням встановлених вимог; подання недостовірних відомостей або висновку за результатами експертизи, який затверджено чи складено більш як за рік до дня подання заяви; встановлення згідно з висновком за результатами експертизи невідповідності об'єкта експертизи вимогам законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці.
Відповідно до п.21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. №1107, виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене в додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Декларація за формою згідно з додатком 8 подається суб'єктом господарювання (уповноваженим ним органом або особою): у паперовій формі особисто або поштовим відправленням - адміністратору; в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, оформлена згідно з вимогами законів у сфері електронних документів, - дозвільному органу за своїм місцезнаходженням або у випадках, передбачених законом, за місцем провадження діяльності чи місцезнаходженням об'єкта не пізніше ніж за п'ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Згідно п.17 Переліку видів робіт підвищеної небезпеки Додаток 6 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 207), на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці виконується монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені в додатках 3 і 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Відповідно до п.7-8 Додатку 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, до переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці відносяться, устатковання напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій і мереж, технологічне електрообладнання) та трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 °С, посудин, що працюють під тиском понад 0,05 МПа.
Таким чином, на водогрійні котли необхідно отримати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці в частині експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки.
В матеріалах справи наявні висновки експертизи за результатами експертного обстеження (технічного діагностування) водогрійних котлів КТО 5.39S інв. № 10140227, КТО 14166 S інв. № 10140228, КТО 14166 S інв. № 10140231, КТО інв. № 10140232, лист до Міністерства охорони здоров'я України від 02.11.2020 року вих. № 200 про збільшення видатків на придбання деталей для поточного ремонту чотирьох опалювальних твердопаливних котлів, що знаходяться в аварійному стані та підлягають негайному ремонту, Договір № 225 від 13.11.2020 року між ПП «Науково-виробнича фірма «Технічний аудит» на проведення обстеження підприємства для визначення щодо можливості виконання робіт підвищеної небезпеки та складання декларації з питань охорони праці та промислової безпеки, відповідно до ст.21 Закону України «Про охорону праці» та Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки».
Суд зазначає, що висновки експертиз (технічного діагностування) водогрійних котлів від 02.10.2020 року, отриманих на виконання договору на надання послуг з технічного огляду та експертного обстеження опалювальних котлів № 44 від 23.09.2020 року, підтвердили несправність котлів, які не можуть в подальшому експлуатуватись за призначенням.
Таким чином, відповідачем не усунуто порушення п. 17 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581.
Щодо порушень, вказаних в пунктах 1-4, 6, 15, 18 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581, ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України зазначає, що згідно з Наказом № 111 о/с від 06.10.2020 року прийнято на посаду інженера з охорони праці Гузовського М.О. ; 10.11.2020 року ініційовано навчання з питань охорони праці директора, заступника, інженера з охорони праці після якого будуть створені служба з питань охорони праці, комісія з питань охорони праці та призначена відповідальна особа з питань охорони праці; на протязі грудня 2020 року усі особи, які зайняті на роботах з підвищеною небезпекою, пройдуть навчання та перевірку знань у комісії закладу; організовано проведення первинних медичних оглядів для робітників підвищеної небезпеки; керівником закладу здійснюються заходи щодо забезпечення виконання вимог посадових осіб ГУ Держпраці в Одеській області, шляхом витребування додаткового фінансування у МОЗ України, укладання договорів на постачання товарів та послуг, ліквідації кадрового дефіцити.
Суд звертає увагу, що відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження виконання порушень зазначених в пунктах 1-4, 6, 15, 18 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581.
Щодо порушень, вказаних в пунктах 8-14 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581, ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України зазначає, що експлуатація водогрійних котлів (Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 °С) зупинена Наказом № 45/1 від 09.10.2020 року про зупинення водогрійних котлів в опалювальному сезоні 2020-2021 роках, а отже, на думку відповідача, усунення вказаних порушень є не доцільним.
Проте, вказані порушення є не усуненими.
Доводи відповідача з посиланням на наказ від 09.10.2020 року про зупинення водогрійних котлів в опалювальному сезоні 2020-2021 роках суд до уваги не бере, оскільки ці приписи не гарантують фактичної заборони експлуатації водогрійних котлів, що убезпечило б життя та здоров'я працівників, оскільки підприємство буде в змозі в подальшому самостійно, без нагляду Держпраці, поновити експлуатацію вказаних машин та механізмів.
На усунення порушення, зазначеного в пункті 20 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581 відповідачем надано копію договору оренди землі від 04.12.2019 року між Одеською міською радою та ФОП ОСОБА_2 про передачу у строкове, платне володіння, користування земельну ділянку площею 2,3187 га (землі, які використовуються для відпочинку та оздоровлення), яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права та лист голові Одеської міської ради від 11.11.2020 року вих. №213 щодо припинення ФОП ОСОБА_2 проведення земельних робіт на глибині понад 0,3 метра, а також розрівнювання ґрунту (в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі) та інших робіт у межах охоронних кабельних ліній і трансформаторної підстанції (ТП-461, кабельна лінія КЛ-0,4 кВ), що належать ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України.
Вказані документи підтверджують не причетність відповідача до порушення п.20 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581, оскільки земельна ділянка на якій розташована ТП-461 є власністю Територіальної громади м. Одеси та передана Одеською міською радою в оренду ФОП ОСОБА_2 на підставі Договору оренди землі від 04.12.2019 року.
На усунення порушення, зазначеного в пункті 22 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581 відповідачем надано копію договору про навчання № 979 між ТОВ «Регіональний учбово-консультативний центр» та ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України про надання освітньої послуги, а саме: навчання працівників підприємства з напрямку «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, 5гр до та понад 1000В», «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, 5гр до та понад 1000В», «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, 4гр до 1000В», «Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів, 4гр до 1000В», витяг з наказу від 10.11.2020 року № 124 о/с про призначення з 11.11.2020 року ОСОБА_3 на посаду техніка-електрика та ОСОБА_4 на посаду інженера-енергетика ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України та копії дипломів про здобуття відповідної освіти.
Вказані документи підтверджують факт виконання ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України п.22 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581.
На усунення порушення, зазначеного в п.23-24 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581 відповідачем надано копію договору № 01273 від 05.11.2020 року між ДП «Чорноморським експертно-технічним центром Держпраці» та ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України про експертне обстеження ТП-461, код ДК 021:2015 71630000-3 «Послуги з технічного огляду та випробувань».
На усунення порушення, зазначеного в п.25 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581 відповідачем надано копію договору № 43 від 13.11.2020 року між ОСОБА_5 та ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України на поставку товару, а саме комплектів засобів захисту від ураження електричним струмом, а також протоколи випробування засобів захисту від 30.10.2020 року №№ 829, 828, 826, 827.
Вказані документи підтверджують факт виконання ДЗ «ДССС Зелена гірка» МОЗ України п.25 Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581.
Суд зазначає, що із 27 пунктів Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581 відповідачем виконано пункти 20, 22, 25, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи.
Таким чином, залишаються не усунутими порушення законодавства, викладені у пунктах 1-19, 21, 23, 24, 26, 27 Розділу V Акту перевірки від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581.
Суд звертає увагу, що пункти 13, 14, 17, 19-25 розділу V Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 04.09.2020 року №15/14.5/06-581 є потенційно небезпечними, та не усунення яких може спричинити шкоду життю чи здоров'ю людей.
Положеннями ст.3 Конституції України передбачено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
З огляду на вищевказане, суд вважає за необхідне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного закладу "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Зелена гірка" Міністерства охорони здоров'я України шляхом повного зупинення експлуатації водогрійних котлів (Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 °С), експлуатації ТП - 461, відпайка ПЛ - 10 кВ "Ковалевська" до ТП - 461п. 1-7 та роботи в ДЕУ понад 1 кВ. які розташовані за адресою: вул. Дача Ковалевського, буд. 89, м. Одеса, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Щодо доводів відповідача про порушення під час проведення заходу державного нагляду (контролю).
Відповідно до приписів ст. 177 КАСУ, відповідач, який не є суб'єктом владних повноважень, має право пред'явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Вимоги за зустрічним позовом ухвалою суду об'єднуються в одне провадження з первісним позовом.
Вказаною процесуальною можливістю відповідач не скористався. Окремої позовної заяви щодо оскарження дій позивача про проведенні заходу державного нагляду (контролю) відповідачем також не подано.
Натомість, відповідачем вчиняються дії, направлені на усунення порушень, встановлених перевіркою.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
У рішенні по справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 14, 90, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Державного закладу «Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій «Зелена Гірка» Міністерства охорони здоров'я України про застосування заходів реагування - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного закладу "Дитячий спеціалізований (спеціальний) санаторій "Зелена гірка" Міністерства охорони здоров'я України (вул. Дача Ковалевського, буд. 89, м. Одеса, 65038; Код ЄДРПОУ:20995456) шляхом повного зупинення експлуатації водогрійних котлів (Трубопроводи пари та гарячої води з робочим тиском понад 0,05 МПа і температурою нагріву вище ніж 110 С), експлуатації ТП - 461, відпайка ПЛ - 10 кВ "Ковалевська" до ТП - 461п. 1-7 та роботи в ДЕУ понад 1 кВ, які розташовані за адресою: вул. Дача Ковалевського, буд. 89, м. Одеса, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.
Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Потоцька Н.В.
.