07 грудня 2020 року м. Ужгород№ 260/3075/20
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача:
Головне управління Державної податкової служби у Закарпатській області, представник - не з'явився,
відповідача:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгово-промисловий центр", представник - не з'явився,
розглянувши в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промисловий центр" про стягнення податкового боргу, -
Головне управління Державної податкової служби у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промисловий центр", яким просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 1082314,85 грн.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі, надано відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву та повідомлено, що згідно з вимогами ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зазначену ухвалу було направлено на адресу відповідача, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яка вручена 16.10.2020р. Проте відповідач відзив на позов у встановлений судом строк не подав, про причини неподання такого суд не повідомив.
В судове засідання представник позивача не з'явився, однак у прохальній частині позовної заяви, просив суд розглянути поданий позов без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Відповідно до п.1 ч.3 ст.205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи вказане, суд вважає, що вжито всіх заходів для належного повідомлення сторін про дату, час та місце проведення судового засідання, не вбачає причин для відкладення розгляду справи та беручи до увагу вимоги ч.6 ст.162 КАС України, вважає за доцільне розглянути дану справу за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України та ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України), кожен зобов'язаний сплачувати податки, збори, інші обов'язкові платежі до держбюджету в порядку і розмірах, встановлених законом.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-промисловий центр», код ЄДРПОУ - 22090788, внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за місцезнаходженням: 88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Боженка, буд. 2, оф. 4 та перебуває на обліку в податковому органі як платник податків та зборів.
Станом на 09 вересня 2020 за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 1082314,85 грн., у тому числі пеня у розмірі 215368,04 грн. по платежам:
- 8511021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 48328,01 грн., в т.ч. пеня у розмірі 27021,51 грн.;
- 3014010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» у розмірі 1003047,91 грн., в т.ч. пеня у розмірі 178712,67 грн.;
Вказана заборгованість виникла у зв'язку із наступним.
Працівниками податкового органу проведено виїзну планову перевірку відповідача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014р. по 31.12.2015р.
За результатами проведеної перевірки складено Акт перевірки №27/07-16/14-01/22090788 від 29.06.2016р. та винесено податкові повідомлення-рішення:
- №0007032200 від 15.12.2017р., яким нарахована сума грошового зобов'язання по платежу 8511021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 10893,50 грн. (7262,00 грн. - за податковим зобов'язанням, 3631,50 грн. - за штрафними санкціями), вказане податкове повідомлення-рішення не було оскаржено відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку і залишається ним не сплаченим в повному обсязі;
- №0000671401 від 11.07.2016р., яким нарахована сума грошового зобов'язання по платежу 5018010500 «Земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 21720,26 грн. (17376,21 грн. - за податковим зобов'язанням, 4344,05 грн. - за штрафними санкціями), вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалося Відповідачем в судовому порядку.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.08.2017р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.11.2017р., по справі №807/912/16 відмовлено у задоволенні позову відповідача до Головного управління ДФС у Закарпатській області, зокрема, в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000671401 від 11.07.2016р.
Сума грошового зобов'язання сплачена частково у розмірі 415,19 грн., залишок несплаченого боргу становить 21305,07 грн.
Відповідно до п.57.3 ст.57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідачем до податкового органу самостійно подано по платежам:
8511021000 «Податок на прибуток приватних підприємств»:
- звітну податкову декларацію №9299271134 від 27.02.2018р. з податку на прибуток підприємства за 2017 рік із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 9405,00 грн. Вказана сума залишається не сплаченою відповідачем в повному обсязі;
- звітну податкову декларацію №9160359452 від 03.08.2018р. з податку на прибуток підприємства за півріччя 2018 року із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 1008,00 грн. Вказана сума залишається не сплаченою відповідачем в повному обсязі;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9001212007 від 17.01.2019р. за листопад 2017 року. Відповідачем самостійно задекларовано суму зобов'язань у розмірі 163992,00 грн. (ПДВ у розмірі 159216,00 грн. та штрафної санкції в розмірі 4776,00 грн.). Вказана сума сплачена частково у розмірі 86798,76 грн., залишок несплаченого боргу становить 77193,24 грн.;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9004136909 від 23.01.2019р. за серпень 2017 року. Відповідачем самостійно задекларовано суму штрафної санкції у розмірі 5938,00 грн. Вказана сума залишається не сплаченою відповідачем в повному обсязі;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9003856710 від 23.01.2019р. за серпень 2017 року. Відповідачем самостійно задекларовано суму податку у розмірі 197926,00 грн. Вказана сума залишається не сплаченою відповідачем в повному обсязі;
- уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №9024727430 від 18.02.2019р. за серпень 2017 року. Відповідачем самостійно задекларовано суму зобов'язань у розмірі 543278,00 грн. (ПДВ у розмірі 527454,00 грн. та штрафної санкції в розмірі 15824,00 грн.). Вказана сума залишається не сплаченою відповідачем в повному обсязі.
Згідно із п.54.1 ст.54 ПК України платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.56.11 ст.56 ПК України, із змінами та доповненнями, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.3 ст.57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.129 ПК України, відповідачу проведено нарахування пені у розмірі 215368,04 грн. по платежам:
- 8511021000 «Податок на прибуток приватних підприємств» у розмірі 27021,51 грн.;
- 3014010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» розмірі 178712,67 грн.;
- 5018010500 «Земельний податок з юридичних осіб» у розмірі 9633,86 грн.
Вказана сума пені залишається несплаченою в повному обсязі.
Згідно пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
Відповідно до пп.129.1.1. п.129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до пп.129.1.2. п.129.1 ст.129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Пеня, визначена пп.129.1.1 та 129.1.2 п.129.1 ст.129 ПК України нараховується на суми грошового зобов'язання (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Статтею 16 ПК України передбачено, що одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст.14 ПК України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
У зв'язку з несплатою узгоджених сум відповідачу на підставі п.59.1 ст.59 ПК України, виставлено податкову вимогу №788-23 від 16.03.2016р. про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, яку вручено - 16.03.2016р.
Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п.102.1 ст.102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до ст.39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п.133.4 ст.133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. .Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Положенням п.95.3 ст.95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно п.95.4 ст.95 ПК України контролюючий на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. ГУ ДПС у Закарпатській області доведено наявність податкового боргу відповідача, правомірність звернення до суду та наявність підстав для стягнення податкового боргу в розмірі 1082314,85 грн., в зв'язку з чим позов підлягає до задоволення повністю шляхом стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промисловий центр" податкового боргу.
Згідно ст.139 КАС України, судові витрати у справі не стягуються та за рахунок бюджету не компенсуються.
На підставі наведеного та керуючись ст.5, 19, 77, 139, 248, 246, 255 КАС України, суд -
Адміністративний позов Головного управління Державної податкової служби у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгово-промисловий центр" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-промисловий центр» (88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Боженка, буд. 2, оф. 4, код ЄДРПОУ - 22090788) податковий борг у розмірі 1082314,85 грн., за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк